کدخبر :50696
سیاسی
تاریخ انتشار: 2017-09-21 10:48:52
پایگاه انقلاب نیوز: سید هادی سید افقهی گفت: با آزاد سازی این منطقه محل رفت و آمد داعشی از عراق به سوریه و بالعکس بسته خواهد شد، به علاوه اینکه از این منطقه تجهیزات نیز رد و بدل می شد که راه آن هم بسته شده است.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،کارشناس مسائل جهان عرب درباره تحولات سوریه بعد از شکست داعش در دیر الزور گفت: ارتش توانسته تسلط کامل در این منطقه داشته باشد و برای اینکه داعشی نتوانند از طریق روزنه های خود دوباره وارد این منطقه بشوند حفاظت های پیرامون شهر را افزایش داده است.

وی افزود: توسعه حفاظت پیرامونی در این شهر روز به روز روند افزایش دارد تا کوچکترین تحرکات تروریست ها تحت نظر نیروهای جبهه مقاومت باشد.

وی در پاسخ به این سوال که زمان آزاد سازی دیر الزور چه زمانی است اظهار داشت: تعیین کردن زمان قدری مشکل است ولی با توجه به سرعت پیشروی نیروهای سوریه از جمله ارتش و جبهه مقاومت برای پاک سازی کامل هسته مرکزی دیر الزور و حلقه اول حفاظت پیرامونی حد اکثر یک هفته به طول خواهد انجامید.

وی افزود:  این در حالی است که نیروهای سوری و جبهه مقاومت باید مراقب تک های داعش، عملیات انتحاری و دور زدن نیروها باشند. برخی از نیروهای داعشی از این منطقه فرار کرده اند و امکان دارد که منطقه را دور بزنند. نیروهای سوری و مقاومت باید مراقب تحرکات داعشی ها باشند تا مبادا دوباره به دیر الزور نفوذ کنند.

این کارشناس عربی اظهار داشت: باید تمام مناطقی که به شهر های دیگر ختم می شود را نیروهای حفاظتی بگذارند تا با استفاده از این عمل از نفوذ دشمن به دیر الزور جلوگیری کنند.

وی در پاسخ به این سوال که پیروزی های دیر الزور بر معادلات منطقه چه تاثیری خواهد گذاشت گفت: منطقه دیر الزور منطقه اقتصادی است و با داشتن چاه های متعدد نفتی و گازی می تواند بر ارزش این پیروزی ها بیافزاید. مسئله دیگر امریکا است که در این منطقه پایگاه نظامی دارد تا از طریق آن بتواند نیروهای داعشی را فراری دهد و آزاد سازی این منطقه تاثیرات منفی برای داعشی ها به همراه خواهد داشت.

سید افقهی افزود: با آزاد سازی این منطقه محل رفت و آمد داعشی از عراق به سوریه و بالعکس بسته خواهد شد. به علاوه اینکه از این منطقه تجهیزات نیز رد و بدل می شد که راه آن هم بسته شده است. با آزاد سازی این منطقه می توان گفت ارتش به سمت الرقه خواهد رفت تا آنجا را هم از دست تروریست ها داعش نجات دهد.

وی درباره مناطقی که هنوز تحت تصرف داعش هستند نیز گفت: بخشی از منطقه الرقه  که ارتش و جبهه مقاومت در آنجا نیز در حال عملیات است هنوز در دست داعش است. از دیگر مناطق به ادلب می توان اشاره داشت که هم مرز با ترکیه است. درعا نیز منطقه دیگری است که در دست داعش وجبهه النصره است که مورد حمایت امریکا است و در شرق و حاشیه شهر دمشق نیز مناطقی وجود دارد که هنوز به طور کامل آزاد نشده اند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا همزمان با عملیات های محور مقاومت امریکایی ها روی دیر الزور متمرکز شده اند گفت: عملیات های انجام شده از طرف نیروهای دموکراتیک مزدور بوده و از طرف قطر به این کشور حمله کرده اند، این حرکت و حمایت امریکا یک حرکت مضر برای آنها است.حرکت امریکایی ها کاملا حرکت شبهه ناکی است و هنوز اصرار دارند که ولو در بخشی از منطقه دیر الزور حضور داشته باشند و محل های عبور و مرور را تحت نظر خود بگیرند.

وی ادامه داد: ارتش اعلام کرده که با این نیروهای مزدور قطعا برخورد سنگینی خواهد داشت و اجازه تحرکات را به آنها نخواهد داد. ارتش و جبهه مقاومت سوریه با آنها برخورد خواهد داشت و به آنها اجازه نخواهد داد که منطقه دیر الزور وارد شوند.

مسعود فراهانی

 

انتهای پیام/170