کدخبر :52817
سیاسی
تاریخ انتشار: 2017-11-19 08:00:05
سید هادی سید افقهی گفت: در واقع تلاطم عربستان در سیاست بین الملل یک نوع تمهیدی است در مقابل سیلی که از ایران در منطقه خورده است.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل عربی درباره برکناری های جدید در عربستان به انقلاب نیوز گفت: از مهمترین شخصیت های مهمی که از امرای عربستان بازدادشت شده اند "متعب بن عبدالله" فرمانده گارد ملی است. این فرمان دو گزینه را در آینده دنبال می کند، اول اینکه پادشاه عربستان برای هموار کردن و انتقال سلطنت به فرزندش تلاش می کند تا مانعی برای سلطنت محمد بن سلمان ایجاد نشود.

وی افزود: مطلب دوم کمیته جدیدی که به دستور پادشاه عربستان تاسیس شده است در واقع بستری است برای 2030 که توسط امریکا به سعودی ها دیکته شده است. امریکا و عربستان نگران این هستند که در آینده با چالش مالی، سیاسی در عربستان به خصوص با تفکر وهابیت مواجه شوند.

سید افقهی اظهار داشت: در واقع این یک نوع تمهیدی است در مقابل سیلی که از ایران در منطقه خورده اند. عربستان به وسیله عوامل خود از جمله داعش با خرج کردن صدها میلیارد دلار به دنبال هدفی شوم بودند ولی به آن نرسیدند.

وی با اشاره به اینکه عربستان نتوانسته در منطقی چیزی به دست بیاورد گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران درمنطقه از اقتداری برخوردار است که  حتی به تصور امریکا و عربستان نمی رسید.

 این کارشناس عربی تصریح کرد: امریکا و عمال آنها از جمله عربستان هر روز به دنبال نقشه ای هستند تا از طرق مختلف جبهه مقاومت که در راس آنها ایران است را تضعیف کنند. استعفای سعد حریری هم جزئی از برنامه هایی است که عربستان از طریق آن بهدنبال ضربه زدن به حزب الله لبنان است.