کدخبر :55391
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-01-09 00:55:17
پایگاه انقلاب نیوز: اگر از محتوای ضعیف و عدم قصه پردازی مناسب برخی از آثار نمایش خانگی بگذریم نمی توان از پیامدهای نامناسب فرهنگی و اخلاقی برخی از آثار نمایش خانگی که متاسفانه در انبوه بسیار بالا هم در کشور توزیع و منتشر می شود غافل شد.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، سال 89 بود که به تدریج پدیده محصولات شبکه نمایش خانگی جدی شد و از آن زمان به بعد ساخت و پخش سریال های نمایشی از از انحصار رسانه ملی خارج شد و بر اساس سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، شبکه نمایش خانگی توسعه بی حد و حصری داشت به طوری که تنها چند ماه بعد از این مساله علاوه بر مراکز خاص توزیع و انتشارات محصولات سمعی و بصری بسیاری از سوپرمارکت ها و مغازه ها نیز به عرضه فیلم و سریال شبکه نمایش خانگی می پرداختند و امروز این مساله با وجود سریال های پرمخاطبی چون شهرزاد قوتی دیگربار پیدا کرده است.

البته ناگفته نماند که هدف اولیه از اجرایی کردن این سیاست و به تبع آن ارایه حجم انبوه فیلم های مجاز در دسترس مردم، مقابله با فیلم های غیرمجاز بوده است.
در آن زمان نیز در برخی نشست های خبری اعلام می شد که با این کار به دنبال تنگ تر کردن عرصه بر شبکه قاچاق فیلم و از سویی کشاندن مخاطبان دلزده از برنامه های صدا و سیما از سمت ماهواره به شبکه نمایش خانگی است.

از همان آغاز این ماجرا دو نکته بسیار مهم و کلیدی بود؛ اول این که به جهت آن که مردم برخلاف سریال ها و فیلم های تلویزیون مجبور بودند بابت تهیه این آثار پولی پرداخت کنند، لذا جنبه اقتصادی و نگاه سوداگرانه مطرح شد و از سوی دیگر رویکرد تساهلی مسئولان ارشاد در نظارت بر این گونه آثار باعث گشت که محتوای برخی آثار اعم از ایرانی و یا خارجی در تعارض با فرهنگ دینی و حتی نگاه ملی باشد.

به هر صورت نباید از این واقعیت چشم پوشی کرد که نظارت هایی که معمولاً بر برنامه های صدا و سیما صورت می گیرد، بر سریال های نمایش شبکه خانگی اعمال نمی شود.

اگر از محتوای ضعیف و عدم قصه پردازی مناسب برخی این آثار بگذریم نمی توان از پیامدهای نامناسب فرهنگی و اخلاقی برخی از آثار نمایش خانگی که متاسفانه در انبوه بسیار بالا هم در کشور توزیع و منتشر می شود غافل شد.

به تعبیر یکی از منتقدان سینما ، بساز بفروشان فرهنگی به این طریق چوب حراج بر سبک زندگی ایرانی و اسلامی می زنند و چه خود بخواهند یا نخواهند تاثیر چشم گیری بر نظام باورها و عادت و رفتارهای مخاطبان انبوه خود می زنند و مع الاسف در این بین وزارت ارشاد چه در دولت قبل و چه دولت فعلی آن طور که باید و شاید نظارت و حساسیتی در این باره از خود نشان نداده و نمی دهد.