کدخبر :57553
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-02-13 12:01:33
پایگاه انقلاب نیوز: رئیس جمهور به عنوان شخص اول اجرائی کشور باید دغدغه مسائلی را داشته باشد که مردم درگیر آن هستند این روزها به دلیل بی تدبیری دولت در خصوص اقتصاد و دلبستن به برجام مشکلات اقتصادی زیادی گریبان مردم را گرفته که همه مردم فارغ از نگاه های مختلف سیاسی انتظار حل شدن مشکلات را دارند و کسی به فکر رفراندوم نیست.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، مسئله برگزاری رفراندوم این روزها در حالی توسط رئیس جمهور مطرح می شود که پیش از این وی  یکبار در رفراندوم حذف یارانه ها از مردم جواب سختی گرفت و با 97 درصد رای منفی مواجه شد.

علاوه بر آن رئیس جمهور به عنوان شخص اول اجرائی کشور باید دغدغه مسائلی را داشته باشد که مردم درگیر آن هستند این روزها به دلیل بی تدبیری دولت در خصوص اقتصاد و دلبستن به برجام مشکلات اقتصادی زیادی گریبان مردم را گرفته که  همه مردم فارغ از نگاه های مختلف سیاسی انتظار حل شدن مشکلات را دارند و کسی به فکر رفراندوم نیست.

اگر منظور روحانی از رفراندوم این است که مردم باید به طیف وی رای دهند که رای داده اند  و در راس اجرائی کشور هستند پس بعد از رفراندوم هم همین ها سر کار هستند و وضعیت مردم تغییر نخواهد کرد و اگر منظور از رفراندوم این است که افرادی غیر از اینها سر کار بیایند که اعتراف آشکار بر بی کفایتی خودشان است.
 
برگزاری رفراندم بد نیست

 البته برگزاری رفراندوم هم بد نیست مثلا رفراندوم کنیم که مردم موافق دلار 4800تومانی هستند!؟رفراندوم کنیم که مردم موافق مرغ 8600 تومانی هستند!؟رفراندوم کنیم که آیا مردم موافق دست داشتن دولتی ها در واردات یا قاچاق کالا هستند!؟ آیا مردم از نتایج برجام راضی هستند!؟ پس با این نتیجه مسئله برگزاری رفراندوم مطلبی است که رئیس جمهور برای فرار از حل نشدن مشکلات اقتصادی مردم و مهم تر از همه وعده های پوچ برجامی است.

قبل از توافق هسته ای و برجام  روزی نبود که دولتمردان به بهانه های مختلف از برجام و نتایج مثبت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای سخن گفته نشود، از معیشت مردم تا ازدواج و آب خوردن مردم به برجام گره زده می شد تا افکار عمومی را با خود همراه کنند اما بعد از گذشت بیش از 2 سال از برجام نه تنها نتیجه ای حاصل نشد بلکه اوضاع تحریم ها بدتر و نرخ دلار بیشتر و کالاها گران تر شد و دیگر این روزها دولتمردان حرفی از برجام نمی زنند!

در آن زمان عنوان می شد که با توافق هسته ای مشکلات اقتصادی حل می شود و گره گشایی از کارها را مستقیم و یا غیر مستقیم به رفع تحریم ها که از نتایج برجام عنوان می شد، ربط می دادند در آن زمان برجام که آغاز شد، روزنامه های حامی دولت تیتر زدند که تحریم‌ها به تاریخ پیوست و صبح بدون تحریم فرا رسید ولی در ادامه شاهد بودیم که تحریم‌هایی همچون آیسا و کاتسا ۲۰۱۷ (مادر تحریم‌ها)، تمدید و تصویب شد.
 
انچه در خصوص برجام گفته شد با آنچه عمل شد فرق داشت

بعد از اینکه برجام نتیجه عملی در زندگی مردم نداشت مردم با توجه به وعده هایی که به آنها داده شده بود خواستار پاسخگویی دولتمردان شدند که نتیجه برجام چه شد اما به طور ناگهانی دولتمردان آنچه پیش از این می گفتند  را انکار کرده و گفتند ما نگفته ایم همه مشکلات با برجام حل می شود.

البته بودجه سال 97 هم که به مجلس ارائه داده شد نه تنها نوید گرانی می داد بلکه یک شوک را نیز به بازار وارد کرد که هنوز نتایج آن با نزدیک شدن به پایان سال ملموس است و دست از سر بازار برنداشته است.

در این لایحه نکات قابل توجهی عنوان شده که انتشار آنها باعث نگرانی زیاد مردم در سطح جامعه شده است. احتمال افزایش قیمت بنزین به 1500 تومان، حذف 30 میلیون نفر از لیست دریافت یارانه نقدی، افزایش فشار مالیاتی، کاهش بودجه عمرانی و حذف یارانه نان مواردی هستند که مردم را نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی کشور در سال ٩٧ نه تنها خوش بین نمی کند بلکه موجی از نگرانی را هم در جامعه به وجود آورده است.
 
گرانی دغدغه مردم در پایان سال

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: این گرانی های اخیر در کشور تاثیر آن پیشنهادی است که دولت در لایحه بودجه سال 97 به مجلس ارائه کرد و این افزایش قیمت ها در بازار پس لرزه های آن است.

همچنین سید ناصر موسوی لارگانی  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: مقام معظم رهبری چندین سال است که شعار سال را با مباحث اقتصادی شروع می کنند و نامگذاری سال با مباحث مختلف اقتصادی است همچنین چند سالی است که رهبری تاکید بر اقتصاد مقاومتی دارند.

این روزها هم با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال با نگاهی گذرا به بازار می توان گرانی های واقعی و غیر واقعی را مشاهده کرد که به مهمترین دغدغه مردم تبدیل شده است اما دولتمردان به جای پرداختن به دغدغه اصلی مردم که بارها از سوی رهبر انقلاب تذکر داده شده به  فکر مسائل سیاسی و انتقام سیاسی هستند و مسائلی را مانند رفراندوم را مطرح می کنند که کسی به فکر آن نیست البته این رفراندوم روز 22بهمن همین امسال یعنی دو روز پیش برگزار شد و نتایج آن هم کاملا مشخص بود اگر رئیس جمهور کمی به پلاکارها در دست مردم توجه می کرد.