کدخبر :59164
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-03-12 19:41:10
واردات کالا در این چند ساله افزایش یافته که در پی آن نیز رانت افزایش یافته است و برای آنکه برخی از آقازاده ها از واردات عقب نمانند و هیچ کدام بی نسیب نشوند برخی اقلام عجیب و غریب نیز وارد میدان واردات به ایران شده است اقلامی که اگر آمار آن را مقامات رسمی اعلام نمی کردند بیشتر شبیه یک شوخی رسانه ای بود.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، چند سال است که رهبر معظم انقلاب با توجه به دغدغه ای که برای معیشت و اقتصاد مردم دارند سالها را به نام مسائل اقتصادی نامگذاری می کنند تا اینگونه مطالبات مردم هر روز برای مسئولان گوشزد شود در این بین رهبر معظم انقلاب علاوه بر نامگذاری سالها به نام اقتصادی مخصوصا اقتصاد مقاومتی در سخنرانی ها و پیام های خود مردم را تشویق به خرید کالای ایرانی می کنند.

اما هرساله شاهد هستیم که مسئولان به جای پرداختن به دغدغه اصلی رهبر انقلاب و مردم به چاپ نر و بروشور از شعار سال اکتفا می کنند.

در این زمینه حاجی دلیگانی در این زمینه  سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: واقعا گاهی جای تعجب است حضرت آقا روز اول فروردین شعار سال را بیان کردند روز دوم و سوم مسئولان در خصوص شعار سال پیام منتشر می کنند  و بنر نصب می کنند نوشتن بنر که دردی از مردم درمان نمی کند.

به اذعان تولید کننده گان و فروشندگان بعد از تاکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب  برای خرید کالای ایرانی فرهنگ مردم به سمت خرید کالای ایرانی رفته است و خرید کالای خارجی مانند گذشته مایه فخر و مباهات نیست.

شعار سال محقق نشد

از طرفی عمده کارهایی که باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید انجام شود از سوی مسئولان اجرائی است مخصوصا در بحث کنترل واردات و حمایت از تولید ملی و پرداخت یارانه به تولید کنندگان در این زمینه موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هزینه آب ، برق و گاز در این چند ساله حداقل 12 برابر شده است در حالی که قرار بود به تولید کننده گان یارانه پرداخت کنند اما تا العان نه دولت قبلی و نه دولت فعلی یارانه تولید کننده را پرداخت نکرده است.

در روزهای پایانی سال 96 که به نام اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال نامگذاری شده بود قرار داریم اما آنچه مشاهده می شود این است که دولت نتوانسته در زمینه اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشتغال در این یکسال موفقیتی کسب کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در 29 بهمن ماه 1392 «سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» را به رؤسای قوا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرده و قوای کشور را به «اجرای بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص» این سیاست‌ها ملزم کردند.

مسئولان باید عذرخواهی کنند

ایشان اجرای این سیاست‌ها را عامل «رفع مشکلات اقتصادی کشور» و «عقب‌نشینی دشمن در زمینه‌ی جنگ تمام‌عیار اقتصادی» علیه ملت ایران دانستند. با گذشت چند سال از ابلاغ این سیاست‌ها، رهبر انقلاب از اجرایی نشدن این سیاست‌ها به‌صورت کامل و دقیق ناراضی بوده و طی تذکرات متعددی این موضوع را اعلام کرده‌اند که در آخرین مورد رهبر معم انقلاب به دلیل نشدن عدالت در جامعه از مردم عذرخواهی کردند عذرخواهی که مسئولان باید انجام می دادند نه رهبر انقلاب.

همچنین قبل از امضای برجام همواره آن را و نتیجه مذاکرات هسته ای را عاملی برای رونق اشتغال و معیشت نام می بردند امت برخلاف صحبت های مسئولان دولتی، بعد از برجام نه تنها گشایشی حاصل نشد، بلکه هر روز شاهد تعطیلی کارخانه ها، واحدهای تولیدی با سابقه و اخراج کارگران بوده ایم.

در دولت یازدهم بیش از نیمی از کارخانه ها تعطیل یا به صورت نیمه تعطیل و هم اکنون با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می دهند، تعطیلی شرکت داروگر با سابقه ۹۰ ساله، اولین کارخانه تولید لوازم خانگی با نام  «ارج» تعطیل شد، واردات تنها کارخانه تولید چرم خاورمیانه (کارخانه پارس کروم خزر )را تعطیل کرد، کارخانه قند ورامین هم تعطیل شد، تعطیلی بیش از ۱۷ کارخانه کاشی و سرامیک در کشور، تعطیلی کارخانجات نساجی یک پس از دیگری از جمله اتفاقات ناخوشایند چند سال اخیر است که باعث افزایش نرخ بیکاری شده است.

واردات بلای خانمان سوز

واردات نیز به واقع یک بلای خانمان سوزی است که در دولت های یازدهم و دوازدهم رشد چشمگیر داشته که یکی از عوامل اصلی افزایش بیکاری و تعطیلی کارخانه ها شده است آن هم  فقط به خاطر سود جویی برخی افرادی که دستی در رانت دارند، بر اساس گزارش گمرک، در شهریورماه امسال واردات کالا از چین با جهش ناگهانی مواجه شده و نسبت به ماه قبل ۸۹ درصد بیشتر شده است.

بر اساس گزارش گمرک، در نیمه اول سال جاری ۵ میلیارد و ۶۹۶ میلیون دلار کالای چینی وارد کشور شده است که ۲۴.۱ درصد از کل واردات کشور در این مدت را شامل می‌شده است. کل واردات کشور در نیمه اول امسال ۲۳.۶ میلیارد دلار بوده است.

عمر زیادی از دولت دوازدهم نگذشته است اما سکان دار دولت قبلی هم همین دولتمردان بودند و دولت یازدهم رکورددار واردات کالاهای چینی در تمامی اعصار تاریخ ایران محسوب می‌شود. در دوره ۴ ساله دولت یازدهم ۴۴.۹ میلیارد دلار کالا از چین وارد کشور شد که نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار بیشتر از دولت دهم بود.

از آنجا که دولت دوازدهم از اواخر مردادماه تشکیل شده، با توجه به آمار ماهانه واردات از چین می‌توان گفت دولت دوازدهم در حال زدن رکورد دولت یازدهم در واردات از چین است.
 
واردات کالا در این چند ساله افزایش یافته که در پی آن نیز رانت افزایش یافته است و برای آنکه برخی از آقازاده ها از واردات عقب نمانند و هیچ کدام بی نسیب نشوند برخی اقلام عجیب و غریب نیز وارد میدان واردات به ایران شده است اقلامی که اگر آمار آن را مقامات رسمی اعلام نمی کردند بیشتر شبیه یک شوخی رسانه ای بود.

در این زمینه موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: واردات کالا  بسیار بالاست و به وفور کالاهایی که در کشور تولید می شود وارد می شود، حتی برخی از کالاهایی که در کشور ما تولید می شود از نوع وارداتی آن از نظر کیفیت هم بهتر است اما متاسفانه دست برخی ها در کار است که اینها دستی بر آتش دارند نمی توانند این دست ها را قطع کنند و نمی توانند از این واردات جلوگیری کنند.