کدخبر :59167
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-03-12 19:45:39
رسم سقایی را در زمان محرم و صفر و در برخی اعیاد و عزاداری ها با برپایی ایستگاه های توضیح شربت می توان دید اما این مسئله در قم تنها مختص ایام محرم و صفر نیست و از این سیراب نبودن به صورت ایجاد سقاخانه و سنگاب خانه در قم از گذشته رواج داشته است.
به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، شیعیان اهل بیت(ع) بنا به عشق و علاقه ای که به امام حسین(ع) دارند و بنا بر غمی که از ظلم سپاهیان عمر سعد بر زنان و کودکان آل الله روا داشتند که دشمنان اهل بیت (ع) آنها را تشنه لب نگه داشتند و شهدای کربلا به لب تشنه به شهادت رسیدند يکی از رسوم پسنديده مردم قم سيراب نمودن مردم در کوچه و خیابان ها است.

رسم سقایی را در زمان محرم و صفر و در برخی اعیاد و عزاداری ها  با برپایی ایستگاه های توضیح شربت می توان دید اما این مسئله در قم تنها مختص ایام محرم و صفر نیست و از این سیراب نبودن به صورت ایجاد سقاخانه و سنگاب خانه در قم از گذشته رواج داشته است.

نذر ساخت سقاخانه در قم

از پيشينه اين کار خدا پسندانه آگاهی های زيادی در دست نيست؛ اما در اين اواخر معروف ترين سنگابخانه قم مربوط به سال 1300 شمسی است که ميرزا محمد فخيمی با صنف آهنگران نسبت به برپايی آن اقدام می کرده اند.
 

سنگابخانه ابتدا رو به روی ميدان آستانه و سپس ابتدای گذرخان برقرار می شده است. سنگابخانه نيز مانند ساير موارد با چراغ و کتيبه و عکس و شمايل تزئين می شده است.

سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی گفته می‌شد که اهالی و کسبه برای دسترسی رهگذران تشنه به آب سالم درست می‌کردند. سقاخانه معمولا ظروف سنگی بزرگی بود که آب آشامیدنی را در آن می‌ریختند و پیاله‌هایی با زنجیر به آنها بسته می‌شد و گاهي تنديسي فلزي كه نماد دست بريده ابولفضل (ع) است در داخل پیاله ديده مي شود.

شکل دیگر سقاخانه ها نوعي اتاقك يا حجره كوچكند كه به شكل تورفتگي در ديواره و بيشتر در محله هاي پررفت و آمد و بازارهاي قديمي ساخته می شدند.

در گذشته برای آگاهی دادن به رهگذران در شب، شمع‌هایی در اطراف سقاخانه تعبیه و روشن می‌شد که بعدها جنبه‌ای مذهبی پیدا کرد و کسانی که نذر و نیازی داشتند هر شب‌جمعه، شمع‌هایی را در سقاخانه‌ها روشن می‌کردند.

سقاخانه در باور تشیع جایگاه ویژه ای دارد

سقاخانه ها در ميان باورها مردم ما و شيعيان داراي جايگاه ويژه اي است ، در ايران با رواج تشيع و عموميت يافتن عزاداران در روضه خواني و نقل وقايع تاريخي و حماسه كربلا و تأكيد بر تشنه لب بودن امام و يارانش در اين حادثه و ممانعت از رسيدن آب به آنان و ماجراي شهادت حضرت ابولفضل (ع) كه جان خود را در راه رساندن آب به تشنه لبان از دست مي دهد، سبب شد تا بار ديگر آب نزد شيعيان ايران زمين، جنبه مذهبي پيدا كند و در واقع اعتقادات مذهبي مهم ترين عامل در پيدايش سقاخانه ها بوده است.
 

تاریخ ساخت سقاخانه در شهر قم مشخص نیست اما با توجه به وجهه دینی و مذهبی شهر قم سقاخانه ها و نذر آب و حتی ساخت آب انبار توسط خیران از گذشته های دور در قم مرسوم بوده است.

سقاخانه ها نه تنها هنوز در شهر قم به صورت فراوان موجود هستند که به شکل های مختلف از جمله آب سرد کن و گذاشتن کلمن آب در کنار خیابان ها توسط کاسبان محل انجام می شود.
تقریبا در هر کدام از محله های قدمی قم که قدم بزنید سقاخانه های امروزی یعنی همان آب سرد کن ها را مشاهده می کنید.
 
رسم سقایی در قم ادامه دارد

علاوه بر آن سقاخانه های موقت که همان کمن های آب هستند با لیوان های یکبار مصرف در کوچه و خیابان های قم برای سیراب کردن شهروندان مخصوصا در فصل گرما در شهر دیده می شود.

نذر سقاخانه و یا آب سرد کن سالهاست که در بین مردم قم رواج دارد و شکل های مختلفی هم به خود گرفته است در این ادامه همین سنت سقایی،  یکی از رانندگان تاکسی در قم برای اینکه هم مسافران و بقیه شهروندانی که در نزدیک تاکسی وی حضور دارند هیچوقت تشنه نباشند خودروی خود را مجهیز به دستگاه آب شرب کرده است.

وی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: 80 هزار تومان هزینه برای این کار انجام دادم و از این مسئله خوشحال هستم که در روزهای گرم سال مخصوصا در گرمای تابستان می توانم مردم را سیراب کنم هر روز صبح  مخزن دستگاه  را با آب شیرین و یخ پر می کنم که تا ظهر تمام می شود و مجدد این کار را تکرار می کنم.
 

وی گفت:  نصب سقاخانه از گذشته در قم بوده است اما احساس می کنم این روزها کم رنگ شده است از قدیم کاسبان و اصناف مختلف این را برای خود افتخار می دانستند که سقاخانه و آبخوری در شهر نصب کنند،  سقاخانه تاکسی رانی  که در مسیر پر رفت و آمد شهر سالهاست مردم را سیرآب می کرد اما  مدتی است دچار مشکل شده است.