کدخبر :59174
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-03-12 19:58:49
حوادث چهارشنبه سوری به خاطر کوتاهی والدین است

به گزارش انقلاب نیوز، چهارشنبه سوری که با نام‌های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب واپسین چهارشنبهٔ سال (از غروب سه‌شنبه) برگزار می‌شود و اولین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است.


جشن چهار شنبه سوری در گذشته با دروری هم و خوردن آجین و تنقلات مخصوص این جشن انجام می شد

قدیمی‌‌ها آجیل چهارشنبه‌سوری داشتند.، بادام، پسته، فندق، گردو، هسته زردآلو، هلو، نخود، کشمش و نقل؛ البته اکنون هم این آجیل وجود دارد، ولی دیگر مانند گذشته‌ها بر‌‌بودنش صحه‌ای نمی‌گذارند. در برخی مناطق ایران در این شب، آش می‌پزند و این آش، مجموعه‌ای از همه دانه‌‌ها، سبزی‌‌ها و مواد اولیه غذایی را با خود دارد به این امید که در سال آینده روزی افراد خانواده پر برکت باشد.
 
انحراف در جشن های چهارشنبه آخر سال

اما متاسفانه چندین سال است که خرافات و انحرافات وارد این جشن شده انحرافاتی که تا پای گرفتن جان و معولیت افراد تمام می شود.

بر اساس آمار‌های پزشکی قانونی در حوادث ایام منتهی به چهارشنبه سوری سال گذشته، ۱۶ نفر در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۵ نفر مرد و یک نفر زن بودند تعداد تعداد قابل توجهی نیز در این حوادث مصدوم و یا دچار نقص عضو شده اند.

تلفات چهارشنبه سوری سال 95 با اینکه نسبت به سالهای گذشته کاهش داشت اما در نهایت تعداد مصدومین سرپایی کل کشور ٢٠٠٠، تعداد مصدومین بستری ۶۰۰ نفر در کل کشور بودب
افرادی که مبادرت به استفاده از مواد محترقه در آخرین چهارشنبه سال می کنند علاوه بر آسب زدن به خود باعث سلب آرامش و ایجاد خطر برای دیگران نیز می کنند به همین سبب مردم خواسنار برخورد بسیار جدی با افرادی هستند که با مواد منفجره امنیت شهر را از بین می برند هستند.

استفاده کنندگان از مواد محترقه دستگیر و تا پایان تعصیلات نوروز بازداشت خواهند شد

در این زمینه مهدی کاهه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم اظهار داشت: هشدار به مخلین نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال و ابلاغ دستورات قضایی لازم جهت برخورد با این افراد گفت: اصناف و مغازه‌هایی که مبادرت به فروش مواد محترقه کنند تا اطلاع ثانوی پلمب و پرونده قضایی برای مالک آن تشکیل خواهد شد.

این مقام قضایی بیان کرد: همچنین خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هایی که در حین حرکت مبادرت به استفاده از مواد محترقه و سلب آسایش عمومی شوند توقیف شده و استفاده کنندگان از مواد محترقه نیز دستگیر و تا پایان تعصیلات نوروز بازداشت خواهند شد.

کاهه ادامه داد: مقرر شده جهت حفظ هرچه بیشتر امنیت مردم، افرادی که در سال‌های گذشته مبادرت به تولید و استفاده مواد محترقه کرده بودند تحت رصد قرار گرفته تا از تکرار اقدامات مشابه آنان پیشگیری به عمل آید.

دادستان عمومی و انقلاب استان قم در پایان گفت: گشت‌های انتظامی و امنیتی متشکل از تیم‌های عملیاتی ضابطین مختلف از امروز در سطح شهر حضور خواهند یافت و با هرگونه اخلال در نظم و امنیت و برهم زنندگان آسایش مردم برخورد قاطع قضایی خواهند کرد.
 
جشن های چهارشنبه آخر سال در مساجد برگزار شود

یکی از شهروندان قمی در خصوص کاهش تلفات حوادث چهارشنبه سوری اظهار داشت: بهترین راه کاهش خسارت و تلفات در روز چهارشنبه سوری برپایی جشن و شادی توسط مساجد و کانون های پرورشی محل و حضور اجباری دانش آموزان در مدارس و برپایی جشن و شادی است.

یکی دیگر شهروندان قمی در این زمینه گفت: برای جلو گیری از خسارات چهار شنبه سوری باید از ریشه کار را درست کرد  اولا هیچ مواد خطرناکی وارد نشود و  به دست مردم داده نشود دوم اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی از چند روز قبل آماده باش باشند.
 
حوادث چهارشنبه سوری به خاطر کوتاهی والدین است

یک مادر قمی در گفتگو با خبرنگار ما در این زمینه گفت: من مادر دو فرزند هستم و مواظب بچه‌هایم هستم به نظر من شرط اول والدین هستند من بچه های زیادی رو می بینم که بدون والدین شبها در کوچه بازی می کنند و والدین هم واقعا برایشان مهم نیست که بچه کجا است یا چیکار می کند.

وی افزود: اگر والدین تمام حواسش به بچه باشد این اتفاقات ناگوار رخ نمی دهد  یا حتی اگه بچه بیرون از منزل می رود باید با والدین باشد به نظر من والدین که در این روزها نسبت به حرکات فرزندانشان حساست به خرج نمی دهند  در حق بچه کوتاهی می کنند.

این مادر قمی تاکید کرد: فقط هم حضور نیروی های امنیتی و انتظامی مشکل را حل نمی کند، خیلی از حوادث  در منزل  اتفاق می افتد که والدین اگر به جای رسیدگی به کارهای پایان سال و خرید و غیره تمام حواسشون به بچه باشد این اتفاقات خیلی خیلی کمتر می شود.

یکی دیگر از شهروندان قمی در این زمینه گفت: بهترین راه کاهش خسارات این است که کسانی را که  نیروی انتظامی دستگیر می کند را تا بعد از عید بازداشت کنند  هممچنین کسانی راکه عامل توزیع مواد منفجره هستند دستگیر و مغازه هایی که  این لوازم را عرضه می کنند را پلمپ کنند تا درس عبرتی برای دیگران برای سال های بعد باشد .

حسین مغانلو دیگر شهروند قمی در این زمینه گفت: خوشبختانه استان قم کمترین تلفات را در سال گذشته داشته است به نظر بنده یکی از دلایل عمده این آمار برنامه داشتن مسجد جمکران در سه شنبه شب یا همان شب چهارشنبه است.

مغانلو گفت: همین دلیل م یتواند راهنمایی برای ما باشد و یک الگو برای تعمیم دادن این راه حل برای این مشکل باشد البته من با برخورد خشونت آمیز به عنوان راه حل های اولیه مخالفم چون این کار و حضور مامورین چون ایجاد هیجان می کند جوانان را بیشتر جذب اینکار می کند.

زنگارکی شهروند دیگر قمی در این زمینه اظهار داشت: اگر شهرداری و سایر ارگانها در چهارشنبه آخر سال خود متولی برگزاری جشن باشند هم جشن خوب و برنامه ریزی شده ای برگزار می شود و هم تلفات جانی و مالی بسیار کم خواهد شد.

مهدی یکی از جوانان قمی در این زمینه گفت: باید از روزها قبل با رسانه ای کردن این مسئله به مردم عواقب آن را برای مردم اعلام کنند از جمله پخش فیلم های مربوط به حوادث سال های قبل با وجود داشتن صحنه های ناراحت کننده نباید سانسور شود، در حال حاضر تنها کاری که می توان کرد از همین العان نیرو های امنیتی و انتظامی اماده باش باشند و همه جا مستقر  شوند و با  عوامل برهم زدن نظم جامعه برخورد کنند متاسفانه العان بچه ها بیشتر از بزرگترها مواد محترقه خریداری می کنند.