کدخبر :60065
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-03-27 02:21:58
یک فروشنده اسباب بازی گفت: مغازه اسباب بازی فروشی دارم از استاندارد آمدن گفتند این اسباب بازی پلاستیکی استاندارد ندارد جنس ایرانی را باید جمع کنی! گفتم اگر جمع کنم کارگران ایرانی بیکارم یشوند، گفت آنوقت مجبور می شوند استاندارد بگیرند؛ در حالی برای تولید ایرانی چنین سخت گیری هایی دارند که کالاهای چینی وارداتی یک استاندارد هم ندارد.

به گزارش  انقلاب نیوز، سال 96 سال پرفراز و نشیبی برای مردم ایران بود مهمترین اتفاق سیاسی کشور برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود که در آن رئیس جمهور منتخب وعده های زیادی به مردم داد که مهمترین آنها وعده های اقتصادی و ایجاد اشتغال بود.

مهمترین وعده های روحانی در زمینه مسائل اقتصادی به بهبود وضعیت رفاهی و برداشته شدن فقر مطلق در دولت دوازدهم بود.

بخشی از این وعده ها را مرور می کنیم:

به مردم قول می دهم که در دولت دوازدهم فقر مطلق در ایران برای همیشه رخت بر بکند.

دولت دوازدهم برنامه‌ای به منظور بهبود وضعیت رفاهی 8 تا 10 میلیون نفر از خانوارهایی که در پایین‌ترین سطح زندگی می‌کنند دارد.

اگر همه مردم پای صندوق های آراء بیاید گره های کور کشور گشوده می شود. باید کشور را برای توسعه بیشتر در قرن آینده آماده کنیم.

ما اجازه نمی‌دهیم تحریم به کشور برگردد.

همچنین  در حالی که رئیس جمهور در زمان انتخابات بارها به ادامه پرداخت یارانه ها تاکید داشت از جمله  سفر انتخاباتی به خرم آباد - 24اردیبهشت ۱۳۹۶ اظهار داشت: "عده ای در حال القای این مطلب هستند که چنانچه دولت فعلی ادامه پیدا کند یارانه روستاییان قطع خواهد شد. من از مردم می خواهم که پیام دولت را به همه روستاییان برسانند و به آنها بگویند که این عده دروغ می گویند. در دولت آینده پرداخت یارانه ها ادامه خواهد یافت." که بارها از طریق مختلف اعلام شده که یارانه ها قطع خواهد شد .

همچنین روحانی در سفر انتخاباتی به ساری- 25/2/96 گفت " در آنچه در گذشته بود، بازار واردات برای دنیا بود. اگر می‌خواهید ایران بازار و واردات برای جهان باشد به دیگران رای بدهید. اگر می‌خواهید مرکز صادرات باشیم، راه اعتدال را برگزینید." در صورتی که آمارها نشان می دهد در سال گذشته واردات افزایش پیدا کرده است از جمله واردات عجیب و غریب که بیشتر شبیه یک شوخی رسانه ای است.

یکی دیگر از مسائلی که در سال گذشته مردم ایران را نگران کرد افزایش بیکاری بود نرخ بیکاری در 6 ماهه نخست  سال 96 نه تنها کاهش نیافته بلکه 0.4 درصد افزایش داشته است.

گزارش مرکز آمار ایران از بیکاری در فصل تابستان 96 حاکی است، نرخ بیکاری در جوانان 15 تا 29 ساله ایرانی به 24.4 درصد رسیده و شمار بیکاران در این سن 1 میلیون و 756 هزار نفر شده است.

همچنین نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله هم 27.3 درصد و شمار جوانان بیکار در این سن بیش از 852 هزار نفر اعلام شده است.

بر اساس این گزارش مباحث کار و اشتغال از مهمترین دغدغه های فکری افراد جامعه و دولتهاست بطوریکه در بیشتر نظرخواهی ها و تحقیقاتی در کشورهای مختلف بعمل آمده است. اشتغال و بیکاری را مهمترین مشکل خود بیان کرده اند.

علاوه بر آن نامگذاری سال 96 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال بود وانتظار می رفت که دولت برنامه های خود را برای تحقق شعار سال به کار بگیرد اما در عمل می توان به جرات گفت که دولت در زمینه اقتصادی کوچکترین توجهی به شعار سال نکرد این مسئله را در شعار سال 97 و مخاطب قرار دادن مردم برای تحقق شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب می توان متوجه شد.

در این زمینه با مردم به گفتگو نشستیم

یک شهروند قمی در این زمینه گفت: دولت نتوانست به شعار سال 96 و وعده های برجامی عمل کند، چند سال است کسب و کار و درآمد وضع بدی دارد، و فشار به خانواده ها وارد می شود سال به سال هم وضعیت بدتر می شود ما که صاحب خانه هستیم اما واقعا وای به حال مستاجران یا افرادی که دختر و پسر دم بخت دارد واقعا شرایط اقتصادی سخت شده است.

هم هسته ای را دادیم هم اقتصاد را

یکی دیگر از شهروندان قمی در این زمینه بیان داشت: نتیجه توجه نکردن به فرمایشات رهبر انقلاب توسط دولت نارضایتی است که از وضع اقتصادی وجود دارد، هسته ای را دادیم اقتصاد را دادیم در حالی که اگر دولتمردان به فرمایشات رهبر گوش می دادند هم عزت و هم رفاه کشور حفظ می شد.

جوادی یکی دیگر ازهموطنانمان در این زمینه گفت: دولت در تحقق شعار سال 96 موفق نبود و اگر نتیجه ای هم حاصل شده هر چه بوده توسط مردم بوده، مردم طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب با همکاری یکدیگر مقاومت کردند، اما برخی ازمسئولین از فرصت سوء استفاده کردند و در قضیه برجام  بر مردم مظلوم ایران غلبه کردند تا خودشان را به بهبودی برسانند.

وی بیات داشت: کمی انسانیت هم چیز بدی نیست ان شالله که بعضی از مسئولین کمی سر عقل بیایند.

یک جوان دهه هفتادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت:  دولت مردان ما نه تنها به شعار سال96 که توسط رهبر بیان شد اعتنایی نکردند  بلکه رکود بازار کسب و کار را افزایش دادند و فقط بیکاری و نبودن امنیت شغلی برای قشر کارگر و کم درآمد  محقق شد، دولت با وعده های تو خالی فقط اعتبار خودش رو کم کرده است.

یک جوان دیگر قمی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: من ۲۳ سال سن دارم  برجام و وعده های اقتصادی بجز بدبختی برای من چیزی نداشت، بیکار هستم تمام!

دولت برای جنس ایرانی سخت می گیرد

یک مادر قمی گفت:  ما نصف سال گرسنه بودیم جوری زندگی کردیم فقط توانستیم مقداری غذا برای زنده ماندن داشته باشیم،  من ۲۷سال سن دارم  سه بچه دارم شرمنده بچه هایم  هستم، من خیاط هستم اما بودجه خرید چرخ خیاطی را نداشتم هر کاری هم کردم نتوانستم شغلی پیدا کنم تا درآمدی داشته باشم شغل شوهرم هم که اصلا گفتنی نیست.

یک جوان دهه شصتی گفت: دولت نتوانست به وعده هایش عمل کند و حتی وعده های برجامی اش هم عملی نشد و تنها یک فضا سازی برای همراهی مردم بود امیداواریم برای تحقق شعار سال 97 دولت حداقل اگر کاری نمی کنند چوب لای چرخ اقتصاد و تولید داخلی نگذارند تا مردم خودشان با توجه به فرمایش رهبری از کالای ایرانی حمایت کنند تا کسب و کار و اشتغال رونق پیدا کند.

یک فروشنده اسباب بازی در این زمینه گفت: مغازه اسباب بازی فروشی دارم از استاندارد آمدن گفتند این کامیون پلاستیک اسباب بازی استاندارد ندارد جنس ایرانی را  باید جمع کنی! گفتم اگر جمع کنم کارگران ایرانی بیکارمی شوند، گفت آنوقت مجبور می شوند استاندارد بگیرند.

وی گفت:  در حالی برای تولید ایرانی چنین سخت گیری هایی دارند که کالاهای چینی وارداتی یک استاندارد هم ندارد.