کدخبر :64331
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-09-12 11:49:03
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حساب سپرده ای ارزی و تشکیل بازار ارز دو راهکار عملیاتی برای جذب ارزهای خانگی است.

سید حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز   با اشاره به وجود 30 میلیارد دلار ارز در دست مردم اظهار داشت: ارزی که در دست مردم است ناشی از تفاوت قیمت دلار و ریال در بازار و نوسانات قیمت ارز است که در 6 ماه گذشته شاهد آن بودیم.
وی ادامه داد: فعالان اقتصادی یا مردمی که به نوعی نگاهشان اقتصادی است وقتی که این تفاوت نرخ ارز را مشاهده می کنند و می بینند که روز به روز ارزش پول آن ها کاهش پیدا می کند، می خواهند این کاهش ارزش پول را جبران کنند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در خصوص راهکارهای جذب ارز مردم بیان داشت: ما می توانیم ساز و کاری را تعریف کنیم که مردم سپرده های ارزی که ضمانتنامه های آن ها را بانک مرکزی انجام می دهد، داشته باشند و اگر پولی هم تبدیل به ارز می شود در خانه ها و گاوصندوق ها نرود و در حساب های سپرده ای ارزی قرار بگیرد.
وی افزود: راهکار دیگر این است که بازار متشکل ارزی را ایجاد کنیم و ارز در بازار سرمایه عرضه شود و کسانی که فعال اقتصادی در حوزه های تولیدی و .. هستند از این ارز استفاده کنند.
حسینی بیان داشت: راهکار دیگر این است که سرمایه پروژه هایی بزرگی که نیازمند ارز هست را از طریق اوراق قرضه ارزی تامین کنیم و افراد ارز در اختیارشان را برای خرید سهام یا اوراق قرضه هزینه کنند.
وی تصریح کرد: این موارد کلی در کمیسیون اقتصادی با رییس بانک مرکزی سابق آقای سیف مطرح شد که متاسفانه عملیاتی نشد اما با حضور همتی در راس بانک مرکزی این موارد در حضور وی در کمیسیون مطرح شد و در حال عملیاتی شدن هست.