کدخبر :64445
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-09-16 11:30:02
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت به جای ارز 4200 تومانی یارانه مردم را افزایش می داد، گفت: طرح های بانک مرکزی در اختصاص ارز 4200 تومانی به سود رانت خواران تمام شد.

سید حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز   در خصوص برخورد با محتکران و مفسدان اقتصادی اظهار داشت: برای مبارزه با فساد ما از نظر قانون در کشور کم نداریم و نیاز به ابزار قانونی جدید نیست.
وی افزود: حتی قانون بانک مرکزی که برای سال 1352 هم می باشد، اختیارات لازم را برای بانک مرکزی در نظر گرفته است.
حسینی ادامه داد: در همین ماه های اخیر شاهد هستیم که برخی از موارد پیدا می شود که وزارت صمت یا تعزیرات حکومتی با آن ها برخورد می کند.
وی تاکید کرد: اراده ای جهادی و قوی برای برخورد با محتکران و مفسدان باید وجود داشته باشد تا با تشکیل یک سازمان، نظام سازی کند و با این مقوله برخورد علمی داشته باشد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز داشت: باید به دنبال علت ها باشیم که چرا این احتکار شکل می گیرد.
وی در تشریح علت های احتکار گفت: یکی از دلایل اصلی احتکار وجود دو نرخی در بازار است که می تواند رانت ، فساد و احتکار را به دنبال خود بیاورد.
حسینی به اقدامات غلط و اشتباه بانک مرکزی نیز اشاره کرد و بیان داشت: اقدام غیر کارشناسی که بانک مرکزی در 6 ماه گذشته داشت به طوری که قیمت ارز را 4200  و بقیه ارزها را قاچاق اعلام کرد، منجر به ایجاد رانت های زیادی شد.
وی ادامه داد: این طرح دست عده ای را باز گذاشت تا وارداتی را داشته باشند که بعضا این واردات را انجام ندادن و یا اگر وارد کردن با قیمت بالاتر در بازار به فروش رساندند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس افزود: رانت دوم در قالب پرداخت ارز به کالاهای اساسی است که یا این کالاها اساسی نبوده و یا این که نظام توزیع مناسبی برای آن در نظر نگرفتند که بیاید و در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار بگیرد.
وی مجموعه این اقدامات را عامل اصلی رانت عنوان کرد و گفت: اگر به جای این اقدامات دولت  یارانه نقدی مردم را اضافه می کرد ،نتیجه بهتری می گرفت.