کدخبر :65028
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-01 10:48:58
کسی صحبت نکنه رئیس، این آخرین کلامی بود که از دهان منشی جلسه تصویب برجام در مجلس خطاب به لاریجانی صادر شد، وقتی قرار بود در عرض بیست دقیقه برجام را تصویب کنند و نمایندگان را به تلاطم بیاندازند تا انتخاب را بی دقت صورت دهند.اما در موضوع FATF هوشیارتر عمل کردند تا کسی شاید نتواند دوباره از غفلت‌ها سوء استفاده نماید. پروانه مافی نماینده اصلاح طلب و عضو لیست امید در مصاحبه‌ای گفت که در صورت تصویب این قرارداد قیمت دلار نصف می‌شود.

به گزارش انقلاب نیوز ، از آنجایی که مجلس بیشه خالی از شیر نیست، کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: سؤال ما از نمایندگان دولت این بود که شما ضمانت می‌دهید اگر FATF  تصویب شد، مشکلات پولی و بانکی کشور حل شود؟ برای اولین بار همگی این افراد گفتند خیر، ما ضمانت نمی‌کنیم و این اتفاق نخواهد افتاد، ما سؤال کردیم چرا؟ نماینده وزارت امور خارجه گفت، آقای ظریف پیغام دادند چهار اقدام مؤثر باید انجام می‌دادیم که مشکلات کشور حل می‌شد که دو اقدام انجام شده است، یکی برجام بوده است و دیگری هم FATF بوده که اقدام برای تصویبش انجام شده است.

حال معلوم نیست آن دو اقدام دیگر چیست که البته ما یقین داریم حتماً آن دو موضوع یکی مسائل موشکی و دیگری مسائل منطقه‌ای است. آقای عراقچی همین الآن مسئول مذاکره درباره بحث موشک‌ها است. کارشناسان اقتصادی می‌گویند با تصویب FATF مشکلات ما حل نمی‌شود و فقط می‌توانیم جلوی بدتر شدن اوضاع را بگیریم، در حالی که اوضاع امروز جامعه هیچ ربطی به FATF ندارد.

روزنامه کیهان نیز در تیتر اصلی خود به اتفاقات هولناک بعد از تصویب FATF اشاره کرد و نوشت: «دلار با برجام 18 هزار تومان شد با FATF چند؟» البته برای همه تعجب آور است که با وجود مشکلات معیشتی مردم و تلاطم شدیدی که در بازار وجود دارد، چه اصراری هست که به دنبال یک لایحه استعماری بروند. آیا مسئولین از داخل توان مدیریت مشکلات را ندارند و تنها قوت خارجی می‌تواند مشکلات ما را حل کند؟

نبویان دبیر سابق کمیسیون ویژه برجام مجلس نیز در اظهار نظری ابراز داشت: اگر برجام اقتصاد ایران را نابود کرد FATF امنیت ما را نابود خواهد کرد و کلاهی که در برجام سرمان رفت در FATF منتظرمان است. تروریست ملت فلسطین، لبنان، سوریه، از دیده آنها می‌شود، حامیان تروریست از دید این‌ها کیست ملت ایران، سردسته این‌ها هم قاسم سلیمانی است پس باید چه کنیم از دید FATF باید با این‌ها مبارزه کنیم. ملاک تقسیم‌بندی انجام‌شده در FATF مدرن بودن سیستم بانکی و توانمند بودن آن و اطلاع دقیق بر تراکنش‌های مالی نیست، بلکه ملاحظات سیاسی و نظام قدرت ملاک اصلی می‌باشد.

همچنین در ادامه به نکته مهمی اشاره کرد و تصریح کرد: آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس علی‌رغم مخالفت صریح مقام معظم رهبری و ضررهای آشکاری که به ملت ایران می‌زند، این‌ها را به مجلس آورده است.

نقوی حسینی نیز در واکنشی نسبت به تصویب FATF گفت: حل مشکلات اقتصادی ربطی به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ندارد. فراکسیون نمایندگان ولایی مخالف تصویب این لایحه است.

دیروز در تجمعی که دانشجویان در مخالفت با تصویب این لایحه در مقابل مجلس تشکیل داده بودند، پژمان‌فر، سالک و کریمی قدوسی حاضر شدند و در سخنرانی به نقش مشکل سازان در تصویب طرح پرداختند.

حاجی دلیگانی نفر دیگری از نمایندگان مجلس بود که به شدت با تصویب این طرح مخالف است و اعتقاد دارد: در صورت تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیونTF نرخ ارز افزایش می‌یابد. لایحه باید از دستور کار مجلس خارج شود.

در پایان باید دید که چرخه این بازی به سود کسانی می‌چرخد که برجام را تصویب نمودند و آسیب‌های سنگینی به کشور وارد کردند یا کسانی که اعتقاد دارند با حضور خود در این عرصه برای خوش رقصی برای استعمار کوله‌بار خود را برای روز مبادا پر می‌کنند. البته نمایندگان انقلابی ما عرصه را خالی نکردند و همواره در کوره‌ راه‌های سنگین حرکت رو به جلو و مستقر داشتند.