کدخبر :65029
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-01 11:01:26
حجت الاسلام و المسلمین ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار انقلاب نیوز با اشاره به موضوع FATF به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخت و گفت: قدرت‌های غربی آمدند و یک گروه اقدام مالی به اسم FATF تشکیل دادند. وظیفه این گروه درخصوص ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو است که به آنها از 1 تا 7 یک رتبه‌ای داده می‌شود که شماره 7 لیست سیاه – بلک لیست – می‌باشد.

به گزارش انقلاب نیوز ، نماینده مردم قم  افزود: این قرارداد 49 اقدام را به کشورها اعلام کرده است و باید آنها را انجام دهند که غالب آن در کشور ما انجام شده است. این قرارداد 3 لایحه و کنوانسیون جنجالی داشت که یکی از آنها پولشویی و دیگری پالرمو است. این لوایح در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شدند اما شورای نگهبان از آن ایراد گرفت. مجلس به نظر خودش پافشاری کرد و این لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین کنوانسیون‌ها مقابله با تامین مالی تروریسم است و این در مجلس مطرح شد و در دستور کار مجلس قرار گرفت اما پیش‌بینی می‌شود که این هفته برای بررسی در مجلس فرصت نشود و برای هفته بعد به مجلس آورده شود.

وی ادامه داد: به نظر ما قرارداد FATF یک قرارداد استعماری است، به دلیل اینکه 1) وقتی می‌گویند مقابله با تروریسم یعنی تروریستی که آنها تعریف می‌کنند نه تروریستی که ما تعریف می‌کنیم 2) مصداق تروریسم را آنها تعریف می‌کنند مثلا منافقین خلق از نظر آمریکا تروریست نیست اما حزب الله و نیروهای قدس تروریست هستند. بنابراین با بسته شدن این قرارداد برای خودمان مشکل ایجاد می‌کنیم 3) حق الشرط و حق تحفظ داریم که این نیز نتیجه‌ای ندارد چرا که 1. نباید مخالف روح این کنوانسیون‌ها و کنوانسیون وین باشد 2. کشوری هم نباید به شروط آنها اعتراضی کند. اما یقینا شروط ما با روح کنوانسیون در تعارض است و کشورهای دیگر روی شرط ما اعتراض خواهند کرد. پس اینهایی که می‌گویند ما حق الشرط داریم یک حرف بی‌ربط و بی‌خاصیتی می‌زنند.

حجت الاسلام ذوالنور درباره تاثیر FATF بر تحریم‌ها عنوان کرد: نکته دیگر که باید گفت این است که ما باید گردش مالی خود را در یک اتاق شیشه‌ای برای دشمن قرار دهیم و بحثی که در اینجا مطرح می‌شود در دور زدن تحریم‌ها برای ما مشکل ایجاد می‌شود و شرکای مالی ما را شناسایی و اذیت خواهند کرد. در مجموع اگر این قرارداد تصویب بشود نه تنها هیچ خاصیتی در رفع تحریم‌های ما ندارد - منشا تحریم‌های ما FATF نیست چون دوسال است که ما این قرارداد را پذیرفتیم ولی ارتباط ما با بانک‌های دنیا قطع نشده است - بلکه فشار تهدیدها و تحریم‌های آمریکا است که ریسک بانک‌ها را بالا برده است که با تصویب FATF و کنوانسیون نیز فشارها برداشته نخواهند شد. لذا اینکه می‌گویند که اگر اینکار را نکنیم در فشار قرار می‌گیریم، این صحیح نیست بلکه اگه قبول کنیم فشاری هم برداشته نخواهد شد.

وی گفت: نظر ما به این قراداد منفی است و به شدت هم با آن مخالفت می‌کنیم ولی به هرحال مردم باید از موکلینشان در مجلس توضیح بخواهند که رای‌شان را شفاف بدهند و معلوم شود که چه کسی رای مثبت و چه کسی رای منفی داده است، دلایل هر دوطرف را ببینند که اگر اتفاقی افتاد و این نیز مثل برجام یک معضل دیگر شد اسم مسببین آن در تاریخ ثبت و مشخص شوند. اینها اقداماتی است که باید رسانه‌ها روشنگری و مردم باید مطالبه‌گری کنند. طبیعاتا هم باید این سیر طی شود که اگر این قرارداد بیاید در مجلس - ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که این کنوانسیون رای نیاورد - اگر هم رای بیاورد، مطمئن هستیم که با قاعده نفی سبیل شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد و اگر مجلس هم دوباره مثل پالرمو و پولشویی روی نظر خودش پافشاری کند به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود.