کدخبر :65062
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-02 11:36:44
برنامه پایش روز یک شنبه میزبان برنامه‌ای با موضوع بررسی وضعیت بازار ارز و سکه بود. در این برنامه دکتر سید محمد نوعی کارشناس اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس و وحید عزیزی مهمانان برنامه بودند. برنامه پایش روزهای یک شنبه ساعت 11 شب از شبکه یک پخش می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی انقلاب نیوز، مجری برنامه ابتدا قبل از بحث به گران شدن واحدهای مسکونی اشاره داشت که نزدیک به پنجاه درصد قیمت مسکن گران‌تر شده است. به همین خاطر مسئله ارز و بازار را با مسکن شروع کرد و گفت که با این قیمت دلار مصالح ساختمانی نیز گران می‌شوند و همین اتفاق منجر به بالا رفتن قیمت مسکن می‌شود.

مهمان برنامه وحید عزیزی کارشناس مسائل اقتصادی است که گفت: مسئله این است که قیمت مصالح بیست درصد از قیمت مسکن می‌باشد و آن چیزی که قیمت مسکن را در کشور ما تعیین می‌کند، عمدتاً زمین به علاوه‌ قیمت مصنوعی است که بر اثر تقاضاهای بسیار زیاد اتفاق می‌افتد و اگر نه اینکه می‌گویند قیمت مصالح زیاد شده این خیلی درصد کمی می‌باشد.

وی ادامه داد: فرمایش شما از این جهت درست است که با توجه به تجربه‌ای که مردم دیدند، در بازار ما می‌گویند این بازار را کسی کاری ندارد و همین طور هم یک گوشه‌ای بماند روند خودش را ادامه می‌دهد، چرا پول را صرف تولید و سرمایه‌گذاری تولیدی کنیم تا بیچاره شویم بالاخره اینجا هر چندتا خانه هست، مسیری را طی می‌کند.

مجری: کاهش ارزش پول ما لا اقل در موضوع تولید بایستی بحث صادرات را تقویت کنند و کسی در این حوزه بیان نمی‎کند و باید توضیح داد و تولید می‌تواند مزیت نسبی برای ما ایجاد کند.

عزیزی: هدف ما از ارائه‌ی طرح این است، این مالیات یک سری ویژگی‌ها و معافیت‌هایی دارد که عمده‌اش به نود درصد افراد اصابت نمی‌کند، نگرانی ما این است این طرح مطابق چند باری که مطرح و رد شد؛ در دوره‌های قبل افرادی که ذی نفع به این ماجرا هستند به مردم بگویند با گذاشتن این مالیات قیمت افزایش پیدا می‌کند یا مالیات به شما برخورد می‌کند در صورتی که این وجود ندارد.

مجری: ساده‌اش می‌شود که من اگر یک آپارتمان داشته باشیم و خودم استفاده کنم، ده تا آپارتمان دیگر نیز داشته باشم باید برای آنها مالیات بدهم، درست است؟

عزیزی: در کشورهای دیگر برای هر خانواده یک خانه به عنوان خانه اصلی به رسمیت می‌شناسند. منتها با طرحی که نوشته‌ایم با توجه به رسمیت شناختن تقاضای حفظ دارایی و با فرهنگ مختلف برای اینکه جا بیفتد، ما به ازای هر فرد یک منزل را معاف از مالیات در نظر گرفتیم که می‌شود خانواده به تعداد اعضای خانواده‌اش، می‌تواند منزلی داشته باشد و در بازه‌های مختلف خرید و فروش کند. منتها اگر بیش از این بود باید زمانی که خانه یا ملک را می‌فروشد، سودی کسب می‌کنند و مالیاتی باید پرداخت کنند.

مجری: یعنی یک خانواده چهار نفره، چهارتا خانه معاف از مالیات می‌باشد و بعد از آن برای هر ملکی هنگام فروش باید مالیات بدهد. این اتفاق باعث می‌شود تا هزینه مالیات روی قیمت بیاید و عملا خانه گران‌تر شود؟

عزیزی: این اتفاق نمی‌افتد، زیرا جنس این مالیات از مالیات‌های تنظیمی است. متاسفانه مالیات در کشور ما اینطور شناخته شده که ابزاری برای کسب درآمد یا تحمیل فشار به مردم است، منتها در دنیا از مالیات به نحوی استفاده می‌کنند که هم با آن بازارها را تنظیم نمایند و هم فشاری به مردم عادی نیاید.

نکته اصلی در اجرای طرح این است که از یک زمانی که یک تا دو ماه پس از تصویب قانون است، قیمت‌ها از این به بعد باید ثبت شود. قیمت خرید و فروش رسمی نبود و از این به بعد باید ثبت شود تا بتوان مابه‌التفاوتش را محاسبه کرد و ابزارهایی قرارداده شده که در قیمت تخلف نشود. زمین‌های کشاورزی و املاک صنعتی از این مالیات معاف‌اند. هر فرد می‌تواند در هر دو سال یک خانه بفروشد.

تحلیل‌های کارشناسی صورت گرفته شده به صورت آماری نشان می‌دهد که کسانی که بازار مسکن را به هم می‌ریزند، مطابق بازارهای دیگر تنها ده درصد معاملات است و کسانی که بیشترین سود را در باز مسکن به دست می‌آوردند، زیر دو ماه معامله می‌کنند. یعنی نه اصلاً بحث سکونت است و نه واسطه‎گری! و معاملاتی است که شبه سوری هست و بین خود این افراد انجام می‌شود مثل قیمت دلار که تعیین می‌شود. چند مسئله ممکن است به ذهن بینندگان بیاید که از طرف مخالفین هم مطرح می‌شود، یکی اینکه این بحث موجب رکود در بازار می‌شود، اولاً خانه‌های نوساز از این مالیات معاف‌اند پس تولید کننده مالیاتی پرداخت نمی‌کند و همچنین درآمد حاصل از این مالیات صرف ساخت و اعطای تسهیلات مسکن می‌شود.

دوم افزایش قیمت، باز تاکید می‌کنم این مالیات بر ده درصد از معاملات داخل بازار انجام می‌شود یعنی نود درصد از خانه‌هایی که وجود دارند در بازار خرید، مالیات برایشان وضع نشده که بخواهند به مردم منتقل کنند.

در ادامه برنامه سید محمد نوعی به بحث پیرامون بازار سکه و ارز پرداخت و در ظهار داشت: معاملاتی که در اقتصاد ما برای سکه و ارز صورت می‌گیرد اصلاً هیچ سکه و دلاری دیده نمی‌شود و معاملات به صورت لفظی و کاغذی می‌باشد! مثلاً خریدار سی‌میلیون تومان بیعانه می‌گذارد و شما صدتا سکه لفظی و نه فیزیکی دارید، اینها را به من می‌فروشید.

وی عنوان کرد: دلال‌ها اعتقاد دارند که بازار سکه و ارز بازار نیست و به قمارخانه می‌ماند. با یک میلیارد تومان می‌توان دویست سکه واقعی خرید ولی با این پول سه هزار سکه لفظی خرید و فروش می‌شود. در صورتی که برای این مقدار سکه پانزده میلیارد هزینه می‌خواهد. آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی با ایجاد بازار ثانویه ارز گفتند که از طریق بازارهای رسمی مثل قراردادهای فیوچر و گواهی سپرده سکه که در بورس آن زمان معامله می‎شود، تقاضا را مدیریت کنیم.

وی در پایان به این نکته اشاره داشت که سیاست‌هایی که در بازار ارز وجود دارد، مدیریت تقاضا نیست، بلکه تحریک تقاضا است، وقتی دلار چهار هزار و دویست تومان ایجاد شد، باعث شد تا هجده میلیارد دلار منابع ارزی کشور تقاضا ایجاد شود، بعد از آن هم شصت تن طلا ثبت نام شد که توسط دولت محترم این کار منجر به تحریک تقاضا شد.