کدخبر :65206
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-04 12:20:50
سهیل اسعد یا همان ادگاردو فعال رسانه‌ای آرژانتینی در مصاحبه با خبرنگار انقلاب نیوز به قدرت انقلاب اسلامی در منطقه و آمریکای لاتین اشاره داشت و اعتقاد دارد که ایران همچنان در صدر اتفاقات مختلف و حوادث گوناگون پیشتاز است.

به گزارش سرویس فرهنگی انقلاب نیوز،سهیل اسعد افزود:  پس ابتدای این حرکت کاملا دیپلماتیک بوده است و کم کم وارد مباحث اقتصاد و تجارت شدند. همان اوایل انقلاب فضای فرهنگی هم باز شد، رایزن‌های فرهنگی مستقر شدند و توسط این رایزن‌ها حرکت فرهنگی و آشنایی آمریکای لاتین با انقلاب اسلامی کلیک خورد. در کنار آن همه کار رسمی حوزه علمیه قم هم یک سری طلبه را به کشورهایی مانند بزریل و آرژانتین فرستاد و مشغول کارهای تحقیقی شدند، مساجدی را تاسیس کردند و حرکت‌های جدیدی آغاز شد. این حرکت‌ها ابتدا میان مسلمین و شیعیان بود و سپس به کل جامعه امریکای لاتین کشیده شد. این برنامه یک حرکت چند بعدی در قالب کارهای فرهنگی بود.

وی درباره نقش ترجمه کتب اعتقادی در آمریکای لاتین اظهار داشت: به عنوان مثال نزدیک به 150 کتاب علمای دین اسلام مثل شهید مطهری، علامه طباطبایی، امام خمینی و ... در میان مسلمانان و غیر مسلمانان توزیع شد و بسیاری با تفکر انقلابی آشنا شدند و فعالیت‌هایی مانند نماز جمعه، دعای توسل، کمیل و ادعیه دیگر در مساجد پایه‌گذاری شد. بسیاری از مسلمین با یک تعهد خاصی وارد میدان اسلام و مذهب شدند، مثلا برای اولین بار چند خانم محجبه شدند، برخی از اینها که محجبه می شدند به شهرهای خویش باز گشتند. برخی از جوان‌ها برای اولین بار به ایران آمدند و به عنوان طلبه مشغول تحصیل علوم دینی شدند.

مجری شبکه تلویزیونی هیسپون تی وی عنوان کرد: بعد از این برنامه‎ها رسانه هم شروع شد، رادیو و تلویزیون از طرفی، روزنامه‌ها و مجلات از سوی دیگر و در اینترنت و فضای مجازی روابط خوبی ایجاد شد و بسیاری از احزاب چپی متاثر از چاوز بودند و در ایام روابط ایران با اینها بسیاری قوی فعالیت‌هایی صورت می‌گرفت.

وی در پایان به اهمیت بحث عدالت اجتماعی اشاره کرد و ابراز داشت: در بحث عدالت اجتماعی ارتباط خوبی میان ایران و آمریکای جنوبی برقرار گردید، چون مفهومی که اینها از دین داشتند، مفهومی کاملا دور از مسائل اجتماعی بود، با انقلاب اسلامی و بحث عدالت اجتماعی که به عنوان یکی از ابعاد مهم دین مطرح است، به عنوان یک حرکت جدی چه در حکومت اسلامی و چه در سطح امت اسلامی و مردم و چه در سطح آگاهی مسلمانان به طور کلی کار تخصصی انجام نشده است.