کدخبر :65207
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-04 12:26:37
پس از آنکه آمریکا توانست با توافق برجام اولین ضربه به سیستم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وارد کند، به دنبال وارد کردن ضربه دوم خود می‌باشد که با توافق قرارداد FATF صورت خواهد گرفت.

به گزارش انقلاب نیوز ، هدف از توافق این قرارداد رفع تحریم‌های بانکی و ارزی می‌باشد؟ چرا فضای جامعه با این قرارداد مخالفت می‌کند و چرا واکنش‌های زیادی نسبت به موضوع وجود دارد؟ چه کسانی پشت پرده این کارگروه مالی هستند؟ این قرارداد چه آسیب‌هایی را به بدنه امنیتی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران می‌زند؟

کارگروه مالی FATF سال 1989 زیر نظر گروه G7 شروع به فعالیت می‌کند. ماموریت این کارگروه مالی مبارزه با پولشویی (ALM) و تروریسم (CTF) و دیگرتهدیدها علیه نظام مالی جهانی می‌باشد. در حال حاضر این کارگروه مالی FATF داری 35 کشور و 2 نهاد منطقه‌ای جزء اعضای گروه هستند، که شامل: آمریکا، آرژنیتین، استرالیا، اتریش، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و... است و نهاد‌های منطقه‌ای عضو این گروه مالی عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی اسرائیل می‌باشد[1].

با توجه به تاریخچه این کارگروه مالی و آشنایی با اعضای آن، آیا می‌توان دوباره مانند برجام دل خود را با جمله برد برد خوش کنیم، آیا دوباره به سخن موگرینی می‌توان اعتماد کرد یا امضاء کری‌ها دوباره خود تضمین است و این توافق دوباره در مدت 20 دقیقه‌ توسط لاریجانی تصویب خواهد شد؟ آیا می‌توان گفت: حتی FATF می‌تواند مشکل محیط زیست و آب خوردن ما را حل کند.

در رابطه با این موضوع ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم در یاداشتی نوشت: نظر به سلطه و نفوذ آمریکا بر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و اینکه نهاد مذکور به بهانه نظارت بر شفاف سازی اقتصادی کشورها، به طور هدفمند و گزینشی نقش جاسوس مالی را در راستای سیاست‌های سلطه گرایانه آمریکا و غرب ایفا می‌نماید و اطلاعات ارائه شده به این نهاد مورد سوء استفاده دشمن قرار می‌گیرد[2].

با این وجود هدف دشمن از این قرارداد دسترسی به اطلاعات مالی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد اما هدف دشمن از به دست آوردن اطلاعات مالی چه می‌باشد؟

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تایید خبر لو دادن اطلاعات صرافی‌های کشورمان به FATF به جام جم گفت: بحران ارزی در شش‌ماهه گذشته ناشی از تصمیمات‌ اشتباه اقتصادی بود و ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF  بخشی از بحران ارزی را شامل می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که آیا از ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات  FATFخبر دارید یا خیر گفت: بله، اما بهتر است خیلی در مورد جزئیات آن صحبت نکنیم و به حد خبری که منتشر شده اکتفا کنیم.

با این اوصاف به این نتیجه می‎توان رسید که FATF با هدف جاسوسی اقتصادی به دنبال فعالیت در ایران است. با این وجود FATF اطلاعات صرافی‌های موجود در کشور را به آمریکا لو داده است. اما سوالی که مشکل را به سوی دیگری سوق می‌دهد بحث مبارزه با تروریسم در قانون FATF  به چه معناست و طرف غربی چه کسانی را تروریست خطاب می‌کند؟

تعریف تروریسم در FATF و آمریکا، مردم و دولت یمن، عراق، سوریه، لبنان، مردم فلسطین و جنبش اسلامی حماس می‌باشد، اما ایران برخلاف دیگران این کشورها و دولت‌ها را تروریست نمی‌داند. با این وجود شاهد این هستیم که FATF و آمریکا، سپاه پاسدارن جمهوری اسلامی ایران، سپاه قدس و فرمانده با افتخار آن حاج قاسم سلیمانی را به عنوان تروریست خطاب می‌کند که به این منظور با بررسی SDN که در تاریخ 24 می 2017 به روز رسانی شده است، می‌بینم که ده‌ها بار نام سردار سلیمانی و 22 نفر دیگر همراه با 61 نهاد به بهانه دفاع از مظلوم با نام تروریست تحریم شده اند[3].

با این قرائن به این نتیجه می‌توان رسید که هدف از دسترسی به اطلاعات مالی توسط FATF فقط کنترل ارز نمی‌باشد بلکه هدف آن از بین بردن نهادها و نیروهایی همچون سپاه پاسداران، سپاه قدس، فرمانده بزرگی چون سردار قاسم سلیمانی که فتنه‌های عظیمی همچون داعش را نابود کرده است و امنیت را برای ملت ایران، عراق و سوریه تامین کرده‌اند.

میلاد عبداللهی