کدخبر :65338
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-07 12:16:14
تلاش‌ها برای وابسته کردن اقتصاد ایران به خارج از کشور، به طور مشخص از سال 1310 توسط دولت‌های استعمارگری مثل انگلیس و فرانسه صورت گرفت. این کشورها، برنامه‌ریزی‌های دقیق و عمیقی انجام دادند و بعدها آمریکا هم به این جریان ملحق شد

به گزارش انقلاب نیوز ، در بعد وابستگی کشور به خارج از لحاظ تاریخی، بعد از افول تمدن اسلامی طی قرن دهم و یازدهم هجری قمری، کم‌ کم وابستگی اقتصادی کشورهای مسلمان به کشورهای غربی و غیر مسلمان بیشتر شد. این وابستگی اقتصادی در ایران هم اتفاق افتاد و تقریباً از سال 1300 به بعد، مرتباً این وابستگی تشدید شد.

تلاش‌ها برای وابسته کردن اقتصاد ایران به خارج از کشور، به طور مشخص از سال 1310 توسط دولت‌های استعمارگری مثل انگلیس و فرانسه صورت گرفت. این کشورها، برنامه‌ریزی‌های دقیق و عمیقی انجام دادند و بعدها آمریکا هم به این جریان ملحق شد و خصوصاً در راستای تامین منافع اقتصادی رژیم صهیونیستی، تلاش‌های زیادی انجام گرفت.

برآیند این اقدامات موجب شد تا اقتصاد ایران، به سمتی پیش رود که هرچه بیشتر به اقتصادهای خارجی وابسته باشد. این وابستگی دو هدف کلی را دنبال می‌کرد: از یک جهت، تلاش‌ها بر این اساس صورت می‌گرفت تا جامعه ایران به کالاهای خارجی نیازمند باشد و این نیازمندی باعث شود که محتاج به پول و درآمد برای تامین این کالاها باشد و از آنجا که ایران کشوری است که نفت و گاز و منابع زیرزمینی زیادی دارد، می‌تواند منبع خوبی برای تولید کشورهای استعمارگر محسوب شود و نیازهای آن‌ها را تامین نماید.

هدف دومی که از وابسته کردن ایران به کشورهای خارجی دنبال می‌شد، این بود که بازار مصرف خوبی برای صنایع رو به رشد کشورهای اروپایی و غربی فراهم شود. عمدتاً صنایع مونتاژ بدین صورت‌اند که در داخل کشور کارخانه‌ای تاسیس می‌شود که صرفاً قطعات یدکی خارجی را وارد و سرهم می‌کند.

در واقع نمی‌توان این فرآیند را توسعه صنعتی گذاشت، بلکه می‌توان گفت که صرفاً ارزش‌افزوده‌ای در داخل کشور ایجاد می‌شود، اما اثر چندانی در قطع وابستگی اقتصادی کشور نخواهد داشت.

در کل می‌توان گفت که در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی، وابستگی خیلی جدی به خارج از کشور وجود داشت. صادرات شش میلیون بشکه نفت خام که اگر صادرات نبود، شاید کشور به لحاظ اقتصادی دچار مشکل جدی می‌شد.

 بخش کشاورزی که تقریباً نابود شده بود، به خاطر مهاجرت روستاییان به شهرها که علت اصلی آن زرق‌ و ‌برق شهرها و سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی بود که از محل دلارهایی که با فروش نفت به دست آمده بود.

مقام معظم رهبری هم مرتب مطرح می‌کنند و در نظریه اقتصاد مقاومتی تاکید ویژه بر این نکته دارند که نباید در آن چیزهایی که دشمنان می‌توانند کشور را تحریم کنند و نظام را تحت فشار بگذارند، وابسته بود؛ تا بعد برای قطع آن وابستگی یا برای تامین آن نیازمندی، نظام اسلامی مجبور باشد عزتش را زیر پا بگذارد. رهبری بر سه راهبرد اساسی عدالت اقتصادی، جهاد اقتصادی و عزت اقتصادی تاکید دارند.