کدخبر :65339
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-07 12:30:40
آیت الله محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تبیین FATF و موارد آن پرداخت. بعد از اینکه مجلس در اقدامی ناباورانه بیست دقیقه‌ای برجام را تصویب کردند و بدون مطالعه نظرات موافق و مخالف با طرح یک سخن فضا را غبارآلود نمودند، امروز نیز به دنبال فضاسازی و جریان سازی برای تصویب لایحه استعماری FATF هستند.

به گزارش انقلاب نیوز ، متن زیر گفتگوی خبرنگار انقلاب نیوز با آیت الله رجبی است.

انقلاب نیوز ـ نگاه شما نسبت به تصویب لوایح استعماری چیست؟

کنوانسیون‌های بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی اگر ریشه‌یابی شوند، به خوبی آشکار می‌شود که تاسیس اینها از سوی استکبار جهانی رخ داده است تا بتوانند به اهداف خودشان برسند و به همین خاطر هم سرمایه‌گذاری مالی کردند تا اینها شکل بگیرند و بتوانند کارهای خودشان را تدوین نمایند.

بنابراین اهداف استعماری و استکباری پشت صحنه سازمان و کنوانسیون‌های بین‌المللی است و اگر تاریخچه آن را مطالعه کنید بیشتر به نفع استکبار جهانی بوده تا برای ملت ایران کاری کرده باشد و هر جایی که بخواهند، آنجا را نادیده می‌گیرند و معمولا علیه ملت‌های مستضعف سوء استفاده‌های زیادی را انجام می‌دهند.

اما باید به این نکته توجه داشت که FATF از لوایج دیگر خیلی جدی‌تر است، متاسفانه وزیر خارجه ما و برخی وزیران دیگر بدون اینکه از مجلس مجوز بگیرند و بدون اینکه آن را در شورای امنیت ملی مطرح نمایند، تعهداتی را دادند و امضا کردند و در 46 مورد از این وجه تعهد دادند که این خود نوعی تخلف است و باید پاسخگو باشند که چرا بدون اجازه مجلس و شورای امنیت ملی تعهد دادند.

به نظر بنده معنای FATF این است که ما باید خودمان را تحریم کنیم، به خاطر اینکه تمام بندهای آن به نفع دشمن و به ضرر ماست. دولتمردان ما نیز اصل این را قبول دارند و اگر ما سند را همینطوری امضا کنیم، در زمینه‌های مختلف حتما دچار مشکل خواهیم شد و اطلاعاتی را به دست آورده‌این که می‌توانند علیه خودمان از آنها سوء استفاده نمایند.

انقلاب نیوزـ یعنی با توجه به بندهایی که مدعی تحفظ هستند نیز نمی‌شود از خودمان حفاظت کنیم؟

خیر، اینها می‌گویند که ما می‌توانیم بیانیه‌ای را بدهیم که طبق ضوابط و مقررات خودمان این قرداد را می‌پذیریم، غافل از اینکه این نوع بیانیه‌ها هیچ جایگاه حقوقی ندارند، یعنی نمی‌شود با این بیانیه خواستار حق بود و معیار اصلی متن خود کنوانسیون است که اگر امضا کنیم بایستی بدان ملتزم باشیم. کنوانسیون همچنین آورده است که هر قید و شرطی که با روح این کنوانسیون سازگار نباشد، پذیرفته نیست و شرط تعهدی که ما می‌گذاریم نیز با روح کنوانسیون سازگاری ندارد و در نهایت اگر ما آن را امضا کنیم، هیچ اثر و فایده‌ای نخواهد داشت و اگر بخواهیم شکایت کنیم، دادگاه‌های بین‌المللیبه نفع آنها رای خواهند داد.

البته اگر دادگاه‌های بین‌الملی واقع بینانه و منصفانه آن را امضا نمایند، در همان دادگاه بین‌المللی معیار و شاخص متن خود کنوانسیون است، مگر اینکه در خود کنوانسیون قید و شرط را پذیرفته باشند و در آن کنوانسیون آمده باشد که اصلا ما قید و شرطی را پذیرفته باشد که در آن کنوانسیون باشد، در حالی که در آن کنوانسیون آمده است که ما هیچ قید و شرطی را نمی‌پذیریم.

بنابراین اگر شکایت کنند، قطعا به ضرر ما و به نفع دشمنان خواهد بود. وقتی کنوانسیونی را امضاء می‌کنیم، خود دولتمردان قبول دارند که قید و شرط گذاشتن، شکایت و بیانیه دادن بی فایده است و به همین خاطر کدام انسان دلسوز، مردمی و حکیم چنین چیزی را امضا می‌کند. به نظر بنده هیچ وجه عقلی، شرعی و دینی برای کنوانسیون وجود ندارد و امضاء آن جز زیان برای جامعه ما نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.

انقلاب نیوزـ آیا گره زدن این لوایح بر زندگی مردم کار درستی است و این قانون چه تاثیری بر زندگی مردم خواهد گذاشت؟

اگر یادتان باشد، دورانی بود که می‌گفتند برجام همه چیز را حل می‌کند و امروز دولتمردان را می‌بینیم که می‌گویند، کی گفته‌ایم که همه چیز را حل می‌کند. صریحا در صحبت‌هایشان وجود دارد که آب خوردن مردم را نیز با برجام گره زدند، ولی حالا همه آنها می‌گویند که چه کسی گفته است که همه چیز قرار است حل شود؛ چون دیدند که نمی‌شود و حالا تجربه برجام برای ما مانند روز روشن است.

با این وجود که برجام به سازمان ملل رفت و تصویب شد و آمریکا گفت که من قبول نمی‌کنم، دیدیم که هیچ آب از آب تکان نخورد، اگر هم شکایت کنیم نتیجه‌ای برای ما حاصل نمی‌شود و ما این را تجربه کردیم و دوباره بخواهیم در چیز دیگری امتحان کنیم، غیر از این نخواهد بود که ما اطلاعات ریز مسئولین را به دشمن می‌دهیم و دشمن بر اساس آن ما را به اموری ملزم می‌کند که قطعا به ضرر معیشت مردم ما خواهد بود.

این امضا نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند ما را در مسئله اقتصاد مقاومتی و تامین معاش مردم و حل مشکلات اقتصادی مشکلاتی را به وجود بیاورد و اطلاعاتی را به دشمن بدهد که علیه ما اقدام کنند. بنابراین پیوند زدن این مطالب یک نوع مغالطه است و نه تنها مفید است که پر از ضرر می‌باشد.