کدخبر :65340
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-07 12:35:10
امنیت یکی از مهمترین عناصر برای زندگی اجتماعی است، به صورتی که امنیت نباشد، چیز دیگری معنا پیدا نمی‌کند. امنیت از جمله مفاهیم مطرح در علوم انسانی است که همانند بسیاری مفاهیم دیگر (جامعه، فرهنگ، ارزش و ...) پیچیدگی و گنگ بودن ویژگی ذاتی و ماهوی آن است

به گزارش انقلاب نیوز ، پر رمز و راز بودن امنیت و فرو رفتن در هاله‌ای از رمز و رازهای نظری، ایدئولوژیک و روزمرگی تا جایی است که آقای باری بوزان از نظریه پردازان برجسته در این باره بیان می‌کند که هر کوششی برای درک مفهوم امنیت بدون اگاهی کافی از تناقضات و نارسایی‌های موجود در خود این مفهوم ساده اندیشانه است.

تهدیدات امنیتی

گاهی اوقات نگاه به امنیت از منظر تک بعدی کنترل نیروی نظامی بهره برداری می‌شود، در حالی که می‌توان تهدیدهای امنیتی بر اساسر موضوعات مختلف تقسیم بندی شود و ویژگی سیاسی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی تقسیم بندی شود.

امروز امنیت اقتصادی جامعه در گرو ماندن اطلاعات محرمانه کشور درون ساختار حاکمیت است و قانونی نمودن جاسوسی از اطلاعات اقتصادی کشورمان یکی از جمله فعالیت‌هایی است که بناست ما در قانون FATF برای آمریکایی‌ها روشن نماییم. حالا با باز تعریف از دشمن و شناخت تاریخی از دشمن تاریخی کشور ما توپ را در زمین خیانت می‌توان انداخت یا در زمین حماقت؟

قیاس میزان قدرت رژیم صهیونیستی با قدرت همسایگانش، یکی از ابعاد ضعف رژیم صهیونیستی است که موضوعی به غیر از جمعیت اندک و در نتیجه نیروی نظامی کمتر رژیم صهیونیستی نسبت به کشور های عربی، مشخص می‌گردد، در حالی که همسایگان عرب رژیم صهیونیستی به واسطه برخورداری از جمعیت انبوه قادرند از میان جمعیت زیاد خود، اقدام به سربازگیری نمایند.

استراتژی جدیدی که آمریکا بعد از نظریه‌پرداز معروفش یعنی برنارد لوئیس اتخاذ کرد، تمام قراردادها و لوایح استعماری را در طول این استراتژی می‌توان بازتعریف نمود. تجزیه ایران چیزی است که برنارد لوئیس در منطقه غرب آسیا به دنبال آن است و در نتیجه آن می‌توان به یک محصول دیگری رسید.

یعنی با توجه به سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آمریکا در قبال ایران که تجزیه کشورمان است، باید مسیری را برویم که هموارتر باشد. نتیجه FATF، برجام، قرارداد موشکی و ... همه در کنار همدیگر پازلی را تکمیل می‌کنند که تجزیه ایران یکی از خروجی‌های آن است.