کدخبر :65407
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-08 11:45:48
در نگاه سیاسی بایستی برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت صورت گیرد. هیچ نظام سیاسی وجود نداشته است که بتواند با چنین هوشمندی و تدبیر مشکلات سیاسی را پشت سر نهد و از داخل اتفاقات ریز و درشت سیاسی و فرهنگی به یک پیروزی نسبی برسد و اوج استحکامات سیاسی کشور را به رخ تمام دنیا بکشد.

به گزارش انقلاب نیوز ، در اتفاقات سال 88 بدون اینکه نیروی انتظامی از خشونت فراگیر استفاده نماید مساله را پوشش و جمع آوری نمود در حالی که از نمونه‌های خارجی آن در چچن یا آمریکا دیده شده است که دولت‌های مرکزی به دلیل ناموفق بودن در این امر متوسل به تانک و ابزارهای سنگین شده‌اند.

حال با نگاه بلند مدت سیاسی و با استفاده از ابزارهای اقتصادی و تمرکز بر روی آنها می توان آخرین راهکار دشمن را نیز قطع نمود و پیروز بلامنازع نبرد تمدنی شد. کارشناسان علوم استراتژیک معتقدند که نظام سلطه در حال فروپاشی است و از سوی دیگر با مراجعه به اثر پایان تاریخ ساموئل هانگتینتن مبنی بر پایان گرفتن تفکر لیبرالیسم بایستی به دنبال بازیابی و ایجاد تفکر اقتصادی اسلامی نمود تا آن را جایگزین این تفکر منحط، سود محور و به محاق رفته کرد.

از این رو تفکر راهبردی اقتصاد مقاومتی در قواعد اقدام با تلخ کامی و کاهلی‌های بسیاری رو در رو شده است و دور زدن هوشمندانه تحریم‌ها، کمک بسیاری برای زنده کردن دوباره و بازیابی آن بین مراجع تصمیم‌گیر ساخته است، بدین معنا که الگوی اقتصادی در بدنه اقتصاد ایران تزریق شود.

مقاوم بودن اقتصاد

مقام معظم رهبری می‌فرماید: «وظیفه همه ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیر قابل نفوذ، غیر قابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات «اقتصاد مقاومتی» است که ما مطرح کردیم. در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.»

استفاده از همه ظرفیت‌های دولتی و مردمی

یکی دیگر از شاخص‌ها و ارکانی که مقام معظم رهبری در امر اقتصاد مقاومتی تبیین نموده‌اند استفاده از تمام ظرفیت‌های دولتی و مردمی است و می‌فرمایند« بخش خصوصی را باید کمک کرد. اینکه ما «اقتصاد مقاومتی» را مطرح کردیم، خب، خود اقتصاد مقاومتی شرائطی دارد، ارکانی دارد؛ یکی از بخش‌هایش همین تکیه به مردم است؛ همین سیاست‌های اصل 44 با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزو کارهای اساسی شماست.»

حمایت از تولید ملی

مقام معظم رهبری در باب حمایت از تولید ملی می‌فرماید: «یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی است؛ صنعت و کشاورزی. خب، آمارهائی که آقایان می‌دهند، آمارهای خوبی است؛ لیکن از آن طرف هم از داخل دولت، خود مسئولین به ما می‌گویند که بعضی کارخانه ها دچار مشکلند، اختلال دارند، در بعضی جاها تعطیلی صنایع وجود دارد.

گزارش‌های گوناگونی به ما می‌رسد، خود شما هم گزارش می‌دهید؛ یعنی من گزارش‌های دیگر هم دارم، اما اتکاء من به گزارش‌های دیگران نیست؛ گزارش‌های خود شما هم هست که به دست ما می‌رسد. خب، باید این را علاج کرد. اینها طبعاً ایجاد اشکال می‌کند. اگر چنانچه همین بخش دوم قضیه - یعنی آن نیمه خالی لیوان – نمی‌بود، شما امروز از لحاظ رونق اقتصادی، وضع بهتری را در کشور ارائه می‌کردید و کمک‌های بیشتری به مردم می‌شد. بالاخره حمایت از تولید ملی، آن بخشِ درونزای اقتصاد ماست و به این بایستی تکیه کرد.»

مدیریت منابع ارزی

رهبر انقلاب درباره مدیریت منابع ارزی در سخنرانی پیرامون جنگ اقتصادی فرمودند: «مسئله منابع ارزی هم مسئله مهمی است؛ که خب، حالا آقایان توجه دارید. روی این مسئله دقت کنید، خیلی باید کار کنید. واقعاً باید منابع ارزی را درست مدیریت کرد. حالا اشاره شد به ارز پایه؛ در این زمینه هم حرف‌های گوناگونی از دولت صادر شد. یعنی در روزنامه‌ها از قول یک مسئول، یک جور گفته شد؛ فردا یا دو روز بعد، یک جور دیگر گفته شد. نگذارید این اتفاق بیفتد. واقعاً یک تصمیم قاطع گرفته شود، روی آن تصمیم پافشاری شود و مسئله را دنبال کنید. به هر حال منابع ارزی باید مدیریت دقیق بشود.

مدیریت مصرف

رهبر انقلاب درباره مبارزه با مصرف‌زدگی و مصرف‌گرایی فرمود: یک مسئله هم در اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف است. مصرف هم باید مدیریت شود. این قضیه اسراف و زیاده روی، قضیه مهمی در کشور است. خب، حالا چگونه باید جلوی اسراف را گرفت؟ فرهنگ سازی هم لازم است، اقدام عملی هم لازم است. فرهنگ سازی اش بیشتر به عهده رسانه‌هاست. واقعاً در این زمینه، هم صدا و سیما در درجه اول و بیش از همه مسئولیت دارد، هم دستگاه‌های دیگر مسئولیت دارند. باید فرهنگ‌سازی کنید. ما یک ملت مسلمانِ علاقه مند به مفاهیم اسلامی هستیم، اینقدر در اسلام اسراف منع شده، و ما متأسفانه در زندگی مان اهل اسرافیم!