کدخبر :65474
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-09 12:05:59
اگر کمی تاریخ خوانده باشیم، می‌دانیم که بیشترین دشواری مردم از نظر اقتصادی متعلق به دوران هشت سال دفاع مقدس است که دلیل بس موجهی به نام جنگ دارد. اما بعد از جنگ تحمیلی چه شد؟ چرا همچنان اقتصاد لنگان لنگان به پیش می‌رود؟ پس از دهه شصت مسلئه تحریم جدی شد و همه اقتصاد به متکی بودن یا نبودن این تحریم‌ها می‌چرخید اما اکنون این اتکا بودن بیشتر هم شده است.

به گزارش انقلاب نیوز ، طی سال‌های اخیر حتی اسم تحریم هم نرخ را جابجا می‌کند، چه برسد به اینکه تحریمی اعمال شود. اگر بخواهیم کمی خوب به قضیه نگاه کنیم دشمن با دیدن وضعیت ایران و وابستگی دولتی‌ها به غرب نقطه ضعف خوبی را گیر آورد تا هر چند وقت یک بار به این ترفند خون مملکت ما را بکشد و کشور را به تکاپو بیندازد. از برجامی که در همان نوزادی‌اش خفه شد و دیگر نتوانست سر بلند کند تا بقیه قراردادهای که بسته شد یا نباست بعدها بسته شود که با وجود دولت موجود بعید نیست این اتفاقات بیفتد.

کماکان که رهبر معظم انقلاب تاکید بر بدعهدی امریکایی‌ها دارد اما دولت باز بر رابط خود با این دولت پافشاری می‌کند. به عنوان نمونه از برجام گرفته تا توتال، 2030 و چندین قرارداد دیگر تا FATF که کمی قبل‌تر حرفش را زدند و با مقاومتی بسیار شدید از طرف مردم و رهبری مواجه شد.

FATF چیست؟

FATF یک قرارداد نیست، سازمانی بین دولتی به نامFinancial Action Task Force  – FATF  «گروه ویژه اقدام مالی» است که در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات چهار ماهه خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها 16 عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود، روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند. در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کند. مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

سال 2001 بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، وظیفه دیگری هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند. کارشناسان FATF بر اساس گزارش‌های رسمی کشورهای مختلف از جمله در مورد شفافیت مالی، قوانین مالیاتی و مانند آن نظرات مشورتی خودشان را در مورد میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشورها اعلام می‌کنند که مورد استناد سرمایه‌گذاران بین‌المللی قرار می‌گیرد.

 FATFدر مورد پولشویی 40 توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم 9 توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها به اجرا دربیاید و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

چرا عضویت ایران در این سازمان به ضرر ماست؟

در لیست گروه‌های تروریستی که نباید دارای امکانات مالی باشند نام سپاه و حزب الله هم به چشم می‌خورد، طبق قوانینی که در این سازمان وجود دارد اگر قصد بر اجرای کردن این قوانین کنیم، خود را تحریم کرده‌ایم و با دستان خودمان خودمان را تضعیف می‌کنیم. قوانین می‌گوید کسی که عضو این گروه‌های تروریستی است، یعنی کارمندان سپاه نباید در هیچ بانکی حساب داشته باشند و از موقعیت مالی برخوردار شوند. حال دولتمردان ما از اجرایی این قانون چه سودی می‌برند، نمی‌دانیم!

افزایش قیمت‌ها اهرم فشار بر اجرایی شدن FATF ؟

پس از آغاز سال 97 روند آرام صعود قیمت‌ها را مشاهده کردیم که چگونه به اوج می‌رسیدند. در مهر ماه 1397 دلار به رنج قیمت 19 هزار تومان رسید و در چند روز گذشته دچار کاهش زیادی شد. در صورتی که بعضی می‌خواهند کاهش قیمت‌ها را به FATF نسب دهند و بگویند چون ما 32 بند از 41 بند قوانین را اجرایی کرده‌ایم، این قیمت‌ها کاهش یافت.

در حالی که در این سازمان ایران جز یکی از کشور‌های پر خطر است و باید کنترل شود، چه انتظاری بر تاثیر مثبت این سازمان در کشور است. باید قبول کنیم که اجرای این قوانین نه تنها کمکی به کاهش قیمت‌ها نمی‌کند بلکه حتما قیمت‌ها را افزایش خواهد داد و کار را از این سخت‌تر می‌کند. دولت با نمایش اخیرش که همه کاهش‌ قیمت‌ها را به FATF نسبت داده است و اعضای مجلس را در این تنگنا قرار داد و تصویب آن را از مجلس گرفت، به این نتیجه رسیدیم که تقریبا ترس بر عقل‌ها حکومت می‌کند.

در این باره حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس می‌گوید: FATF با توجه به شروطی که دولت در لایحه پیش بینی کرده است، الحاق ما را به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نمی‌پذیرند، چرا با پذیرش این شروط که راهگشای ما در FATF نیست، کشور و مردم را تحت فشار بگذاریم؟ اگر بخواهیم شروط را هم برداریم، به منزله تسلیم شدن ایران و مردم در برابر کسانی است که تا الآن مناسبات خوبی با کشور نداشتند.

حاجی دلیگانی در پاسخ به این سوال که با توجه به این نکات، بهتر نیست لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (TF) از دستور کار مجلس خارج شود یا مسکوت بماند بیان داشت: بله این لایحه باید از دستور خارج شود و بهترین راه آن هم این است که دولت خود این لایحه را پس بگیرد تا باعث درج خیانتش به کشور در تاریخ نشود.

در صورتی که بهترین را موجود این است اما دولت باز هم تصمیم بر تصویب این قوانین دارد تا باز هم کشور را بر بد عهدی‌های ممالک غربی برساند. مجلس برای پیوستن به این معاهده رای مثبت داده است و باید دید که حالا شورای نگهبان با این قانون چه برخوردی خواهد داشت و سرانجام تصویب این معاهده لکه ننگی بر پیشانی مسئولین کشوری مانند برجام خواهد ماند یا خیر!