کدخبر :65475
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-09 12:14:11
هر لایحه‌ای که عنوان استعماری به ‌خود بگیرد، برخورد ضداستعماری نیز باید در مقابله با آن صورت بگیرد. انقلاب از همان ابتدا ماهیت ضداستعماری خود را تعریف کرد، انقلاب اسلامی فقط مختص داخل – مثلا اقتصادی یا سیاسی و... – نبوده است بلکه انقلاب ما ماهیتی بین‌المللی در تقابل با نظام سلطه داشت.

به گزارش انقلاب نیوز ،حالا که بانگ خیانت‌شان بلند شده است و کوس رسوایی‌شان آوازه گردان عالمیان گشته است و FATF در مجلس لاریجانی به تصویب رسید. بایستی به این فکر بود که تجربه تاریخی این اتفاقات ما را در کدام مسیر خواهد برد و مردم در مقابل این بار خیانت چه خواهند کرد. حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدی کارشناس تاریخی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز به بیان تاریخی-سیاسی برخورد انقلاب اسلامی با لوایح استعماری پرداخته است.

انقلاب نیوز: انقلاب اسلامی در برخورد با لوایح استعماری چگونه باید برخورد کند؟

ما همان اندازه که با نظام پهلوی درگیر بودیم، با نظام سلطه – آمریکا و رژیم کودک‌کش صهیونیستی – نیز درگیر هستیم. حضرت امام(ره) سال 42 مبارزه با شاه، آمریکا و اسرائیل را مطرح کرد. طبیعی است که ماهیت انقلاب که ضداستعماری است با لوایح استعماری هم مقابله و مبارزه کند. این مبارزه ما با استعمار فقط مختص کشور خودمان نیست بلکه نسبت به کشورهای دیگر این حس ضداستعماری وجود دارد.

مثلا در قراردادهای صلح که برای فلسطین مطرح است، چرا ما مخالف آن هستیم؟ چون اینها استعمارگرایانه است. به همین جهت پاسخ مشخص است که ما با لوایح استعماری و هرگونه استعمار دیگری مخالف هستیم. به نظر بنده در کشور هیچ کسی با استعمار موافق نیست. اما نکته مهم این است که یک لایحه استعماری چگونه مطرح می‌شود؟ این لایحه استعماری که نمی‌آید بگوید که من یک لایحه و قرارداد استعماری هستم. و بعد هم ما تصمیم بگیریم یا قبول ‌کنیم یا اینکه رد نماییم.

دشمن با هزار روش قراردادش را بزک می‌کند و بحثی که مطرح می‌شود، نیازمند به بصیرت انقلابی است تا به مَکر و تخلفی که دشمن انجام می‌دهد واقف شویم. الان در بحث اصل استعمار کسی مشکلی ندارد ولی بحثی که مطرح است تفسیر مختلف از قرارداد و لایحه‌هاست. عده‌ای تفسیرشان از این قرارداد خدمت‌گذاری است و عده دیگری خیانت به نظام می‌دانند و هر دوطرف یکدیگر را محکوم به سیاه‌نمایی می‌کنند.

انقلاب نیوزـ افرادی که وارد نظام می‌شوند، باید با این مسائل چگونه برخورد کنند؟

چیزی که در این بین مقام معظم رهبری هم به آن اشاره فرمودند، چیزی که از طرف دشمن به سمت ما می‌آید با دیده تردید به آن نگاه کنیم یعنی وقتی دشمن می‌آید و قراردادی را برای ما مطرح می‌کندما به دیده تردید به آن قرارداد نگاه کنیم. مقام معظم رهبری چند جمله در رابطه با قراردادهای بین‌المللی فرمودند و به نظر بنده شاید چند جمله بیشتر نبوده باشد ولی بسیار دقیق و حکیمانه بود. به هرحال سیستم بین‌الملل در غرب مبتنی بر نظام مدرنیته و سرمایه‌داری چیده شده است.

نظام به معنای مجموعه‌ای‌ از ارکان به هم پیوسته و مرتبط است. نمی‌توان به بخشی از نظام وارد شد و بگویید که من به این بخش وارد شدم و به بقیه بخش‌ها کاری ندارم. ورود به نظام به معنای آن است که شما در زمین دشمن بازی می‌کنید و لازمه بازی در زمین دشمن پایبندی به سیستم قواعدی خود می‌باشد. یعنی قراردادهای استعماری تکه تکه شما را وارد بازی و استعمار می‌کند و سبب می‌شود که شما وارد نظام بسته‌ای شوید.

در بحث حقوق و بین‌الملل استفاده از واژه‌ها بسیار دقیق و حساب شده به کار می‌رود. یکی از واژه‌هایی که استفاده می‌کنند، تروریسم است. آنها می‌‌گویند که نباید از تروریسم حمایت مالی کنیم؛ ما هم می‌گوییم چه قرارداد خوبی پس برویم امضا کنیم. اما نکته‌ای که در این بین است، تفاوت تعریف آنها از تروریسم با تعریفی است که ما از آن داریم. این بحث‌ها در هستی شناسی و ارتباطات نیز بحث می‌شود.

مثلا مفهومی مثل «سگ» می‌باشد و از طریق افراد مختلف هر کدام یک فهم مختلفی دارند. مثلا پزشک فهمی که از سگ دارد با فهمی که یک فقیه از سگ دارد فرق می‌کند، روستایی، شهری، ورزشکار و... هرکدام یک نوع برداشتی از این مفهوم دارند. این دقت نظرها باید لحاظ شود.

انقلاب نیوزـ حال با این وجود نگاه ما نسبت به غربی‌ها چگونه باید باشد و چه برخوردی داشته باشیم؟

نکته بعدی این است که باید از تجربه تاریخی خود نیز عبرت بگیریم. در صدسال اخیر ما هیچ قراردادی را از سمت غرب نمی‌بینیم که برای ما فرستاده ‌شده و منفعتی برای ما داشته باشد. این بسیار مهم است که بعد از صد سال هنوز یک میوه شیرین از دست غربیان نگرفته‌ایم و طبیعی است که باید نگاه بدبینانه و منفی‌گرایانه‌ای به سمت غرب داشته باشیم. این نگرش بدبینانه باید تشدید شود، چرا که فردی است که صد سال میوه گندیده به ما داده است و حالا دوباره یک میوه دیگر به ما تعارف کرده است و می‌گوید این شیرین است.

طبیعی است که باید مشکوک باشیم، چرا که صدسال به ما میوه شیرین نداده است، حالا این بار می‌خواهد به ما میوه شیرین بدهد. بنده فکر میکنم که غرب با پیشنهاد این قراردادها قطعا منفعت خودش را خواستار است و ما باید با دیدی مشکوک به این قراردادها نگاه کنیم. اگر بخواهیم مصادقی برای آن ذکر کنیم می‌توان قراردادهای ترکمنچای یا قرارداد نفتی که در دوران پهلوی بسته شد، جای بحث دارد که چطور ما در بحث نفتی بازی را بردیم ولی ناگهان باخته از زمین بازی خارج شدیم. چون در قرارداد بین‌المللی هوشیاری لازم را لحاظ نکردیم.

ورود ما نیز – در دوره اخیر – به مباحث قراردادهای بین‌المللی باید به‌گونه‌ای باشد که منافع ملی خود را نیز لحاظ کنیم و با هوشیاری بیشتری وارد پذیرش قراردادهای بین‌المللی شویم به‌عنوان مثال ضمانت‌های اجرایی نقدتری گرفته شود. علمی مثل حقوق در کشور ما مقداری متاخر از غرب است. غرب به‌ دلیل اینکه رنسانس را تجربه کرد و برای دین جایگزین‌هایی قرار داد تا خلاهای فکری معرفتی خودشان را جبران کند در علوم اجتماعی، قانون و حقوق رشد و پیشرفت‌هایی کردند که خمیر مایه لیبرالیسم حقوق می‌باشد.

بنابراین آنها در مسائل حقوقی تجربه بیشتری دارند. بنده فکر می‌کنم که ما باید در عرصه بین‌الملل دقت بیشتری روی نکات حقوقی داشته باشیم. البته باید توجه داشت که بنده نمی‌گویم که کلا هرچه از سمت غرب آمد را رد کنیم بلکه می‌گویم که باید با هوشیاری بیشتری داشته باشیم. مثلا قراردادی مثل 2030 برای کشورهای غربی نوشته شده است و فضای کشوری مثل ایران که دارای یک مبانی فکری، شناختی، هستی شناختی، فرهنگی و... مشخصی است، مطابقت ندارد. اینها را باید در روابط بین‌الملل لحاظ کنیم.

انقلاب نیوز: تصویب لوایح استعماری در کشور خیانت است؟

اگر با همین لفظ وارد یک کشوری بشود و بگوید بنده یک قرارداد استعماری آوردم و می‌خواهم آن را در کشور شما اجرا کنم. صددرصد مردم و مسئولین در چنین موقعیتی موضع می‌گیرند و با آن مخالفت می‌کنند و آن را خیانت می‌دانند. اما مسئله اصلی این است که آن کسی که می‌خواهد این لایحه را تصویب کند می‌گوید من می‌خواهم به مردم و کشور خدمت کنم.

در همین قرارداد FATF افرادی که موافق تصویب آن هستند، می‌گویند ما می‌خواهیم به کشور و به مردم خدمت کنیم، می‌گویند اگر این قرارداد تصویب شود باعث سرعت گرفتن مسائل کشور می‌گردد. می‌گویند اگر قرارداد تصویب شود روابط بین‌الملل تسهیل می‌شود و کارهایمان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. به نظر بنده الان باید بگوییم که چرا مسئولین از تاریخ عبرت نمی‌گیرند؟ چرا بصیرت سیاسی ندارید؟

چرا نسبت به دشمن سهل انگار هستید؟ چرا دشمن رو پیچیده تفسیر نمی‌کنید و فکر می‌کنید که همه چیز ساده است؟ اگر در اینجا بحث سر استعماری بودن باشد که همه می‌گویند اینکار خیانت است اما اگر بحث سر خدمت باشد، اینجا دیگر نیاز به بصیرت است. احتمال این هم هست که یک افراد نفوذی در داخل باشند، چنانچه که در طول تاریخ از این مهره‌های دشمن زیاد دیده شده است.

انقلاب‌‌ نیوز: انقلاب اسلامی قدرت هضم قراردادهای استعماری را دارد و می‌تواند از گردنه‌ها عبور کند؟

از یک لحاظ نگاه کنیم که رکن اصلی این انقلاب مردم بودند، بله مردم پیگیری‌های خود را می‌کنند و مطالبات خود را انجام می‌دهند اما به شورای نگهبانی و مجمع تشخیص مصلحت نظامی اعتمادی وجود دارد که اگر چیزی در مجلس تصویب شود، در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی و بازنگری می‌شود.

از منظر دیگر هم تلاش و فضاسازی جریان انقلابی است. این جریان باید در رسانه‌ها و فضای واقعی بین مردم روحیه مطالبه‌گری را ایجاد کند. البته آسیب‌هایی نیز وجود دارد و باید انقلابیون حواسشان به آن باشد. بنده فکر می‌کنم که مردم بصیرت سیاسی و انقلابی را دارند ولی باید عده‌ای – رسانه‌ها، خواص، روحانیت، شخصیت‌های نخبه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... - این جریانات مردمی را مدیریت و جهت‌دهی کنند.

قراردادهایی مثل رویترز و دیگر قراردادهای قبل از انقلاب با مشکلی مواجه بودند، آن هم شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نداشتند. شاید مردم به خاطر وجود چنین رصدهایی اطمینان خاطر دارند ولی این کفایت نمی‌کند و باید مردم وارد عرصه و میدان شوند. این وظیفه نهادهایی است که می‌توانند مردم را بسیج کنند و وارد صحنه نمایند و وجود مردم در میدان بسیار تاثیرگذار است.

یکی از دلایلی که بررسی FATF برای هفته بعد گذاشته شد، همین اعتراضات مردم در نمازهای جمعه، تجمعات مردمی و بازخوردهای اعتراضی به تصویب لوایح استعماری بود. اما هنوز خیلی از مردم هستند که نمی‌دانند قرارداد FATF چیست که بعد بخواهند به آن اعتراض کنند که باید این اطلاع رسانی‌ها در فضاهای مجازی، در مجامع عمومی و رسانه‌های ملی آگاه‌سازی‌ها انجام شود.