کدخبر :65476
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-09 12:45:33
کتاب اقتصاد مقاومتی حجت الله عبدالملکی یکی از جمله کتاب‌هایی است که در راستای نگاه جدی علمی به اقتصاد مقاومتی طبع شده است، مطلب حاضر پنجمین و آخرین بخش از گزیده مطالب کتاب اقتصاد مقاومتی درآمدی بر مبانی، سیاست‌ها و برنامه عمل می‌باشد.

به گزارش انقلاب نیوز ، در حوزه عزت اقتصادی، باید از حداکثر ظرفیت دیپلماتیک کشور برای تقویت اقتصاد ملی و استحکام اقتصاد ملی ایران استفاده شود، نه اینکه آن توان دیپلماتیک و ظرفیت دیپلماتیک در جهت وابستگی و با رویکردهای وادادگی مورد استفاده قرار گیرد. در نظام دیپلماتیک بین‌الملل، کشورها روابطشان را با همدیگر، بر اساس چند محور تنظیم می‌کنند: بر اساس اصول، اهداف، منافعشان و امثال این‌ها.

طبیعتاً یکی از منافع خیلی جدی کشورها در ارتباط با همدیگر منافع اقتصادی است. به طور طبیعی کشورها از روابط دیپلماتیک‌ به نحوی استفاده می‌کنند که بیشترین بهره‌برداری را در حوزه اقتصاد - ‌که یکی از حوزه‌های منفعتی آن‌هاست‌- داشته باشند. طبق همین قاعده منطقی، ایران هم همین کار را باید بکند؛ یعنی اقتضای مکتب اقتصادی اسلام این است که جامعه اسلامی، در روابط دیپلماتیکی که با جوامع دیگر و کشورهای دیگر برقرار می‌کند، باید از تمام توان دیپلماسی در مسیر تقویت اقتصاد ملی استفاده و بهره‌برداری کند.

به عنوان مثال، در انتخاب شرکای سیاسی و اقتصادی، هر کشوری به طور طبیعی یک سری کشورها را به عنوان کشورهای دوست خود انتخاب می‌کند و با آن‌ها ارتباطاتی برقرار می‌کند و حتی در جریان این ارتباطات، به آن‌ها امتیازاتی می‌دهد. قاعده عزت اقتصادی این است که در انتخاب این کشورها و شرکا، توجه جدی‌تری به آن‌ها بشود و آن‌هایی انتخاب شوند که می‌توانند به تقویت اقتصاد ملی کمک کنند یا در موضع نظام پاداش و تنبیه در دیپلماسی بین‌الملل از این ابزار در جهت تقوت اقتصاد ملی استفاده شود.

گاهی کشورها می‌آیند و کشورهای دیگر را تنبیه یا تحریم می‌کنند یا در بعضی رأی‌گیری‌هایی که در مجامع بین‌المللی می‌شود، به ضرر آن‌ها رأی می‌دهند یا در مواردی به نفعشان رأی می‌دهند. کشورهایی که ایران با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند، در جهت منافع اقتصادی کشور، چقدر با کشور همکاری می‌کنند، می‌تواند به نوعی نظام پاداش و تنبیه دیپلماتیک در سطح بین‌الملل جهت‌دهی کند.

البته همه این‌ها در چارچوب احکام و اخلاق سیاسی اسلام است؛ در این چارچوب است که به کسی در سطح بین‌الملل نباید ظلم شود و حقی ناحق شود یا کسی در این جریان‌ها مظلوم واقع شود. در چارچوب و محدوده قاعده عزت اقتصادی است که از تمام ظرفیت دیپلماتیک برای تقویت اقتصاد ملی استفاده شود. به طور کلی و در صحنه بین‌الملل، ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که می‌توان به نفع اقتصاد ملی از آن‌ها بهره‌برداری کرد و این برنامه اقتصاد مقاومتی است اما در صحنه بین‌الملل، کشور با یک سری خصومت‌هایی مواجه است.

دشمنی‌های جدی علیه کشور اعمال می‌شود. اولاً، متاسفانه دو کشور از دشمنان ابدی ... و جزو قدرت‌های اقتصاد جهان هستند، یعنی آمریکا و انگلیس که این‌ها کشورهای بزرگ و قدرتمندی هستند. البته رژیم صهیونیستی، یک کشور مستقل به حساب نمی‌آید و دارای ماهیت سیاسی مستقل نمی‌باشد.