کدخبر :65548
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-10 11:50:24
روز یک شنبه 8 مهر ماه، چهارمین لایحه مربوط به FATF یعنی لایحه الحاق به کنوانسیون منع مالی تروریسم (CTF ) در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و تصویب شد.

به گزارش انقلاب نیوز ، با پذیرش این توافقنامه، ایران موظف می‌شود تا تمامی تراکنش‌های مالی مقاومت را در اختیار این سازمان که توسط دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا «مارشال بیلینگزلی» اداره می‌شود، قرار دهد و به اروپا تضمین دهد که از هرگونه حمایت مالی از تروریست‌ها خودداری کند.

البته باید توجه داشت که منظور از تروریسم، تمام افراد و نهادهایی که طبق برجام هنوز در لیست تحریم‌ها باقی مانده‌اند، مانند وزارت دفاع، وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد، سپاه و 224 شخص، سازمان، شرکت و بانک می‌باشد. البته مجاهدین خلق که 17000 شهروند بی‌گناه ما را به شهادت رساند، تروریست محسوب نمی‌شود و می‌تواند به سادگی در کشورهای اروپایی فعالیت کند.

به گفته نبویان نماینده سابق مردم تهران در شورای شهر و دبیر سابق کمیسیون ویژه برجام، بندهای FATF و کنوانسیون CTF تصریح به همکاری قضایی و حتی استرداد مجرمین و مصادره اموال آنان دارد و این  بدین معناست که اگر یک دادگاه در آمریکا یا اروپا سردار نظامی ما را به دلیل حمایت از تروریسم - با تعریف خودشان - مجرم بداند، ما موظف هستیم تا آن فرد را به دادگاه‌شان تحویل دهیم و الا مخالف صلح خواهیم بود.

باید اذغان کرد که این لوایح قطعه‌ای از یک پازل، برای نابودی انقلاب ماست. حسین حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: «طبق سندی که موسسه امریکن اینترپرایز (The American Enterprise)  در سال 1997 منتشر کرده، آنان چند مرحله و 7 برجام برای کشورمان پیش بینی کرده تا گام به گام وضعیت کشور را از حالت فعلی یعنی انقلاب اسلامی به حالت اقماری برساند.

بر اساس این سند هفت برجام مطرح شده عبارتند از: هسته‌ای، منطقه‌ای، موشکی و حقوق بشری تا به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر قدس و تحت سلطه قرار گرفتن و مستعمره شدن مثل زمان طاغوت که پاسبان منافع آمریکا در منطقه بودیم، می‌باشند.

حال جالب‌‌تر می‌شود اگر بدانیم که با قبول تمامی این شرایط هیچگونه تحریم مالی و اقتصادی از کشور برداشته نمی‌شود و صرفا از لیست سیاه FATF خارج می‌شویم. درباره لیست سیاه باید گفت که این سازمان در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در کشور‌های عضو سازمان است که آنها  را از 1 تا 7 رتبه بندی می‌کند و کشورهایی که در رتبه 7 قرار گیرند، جزء لیست سیاه محسوب می‌شوند.

در حقیقت تنها دستاورد FATF برای کشور ما خروج از لیست سیاه سازمانی است که تنها 35 کشور و 2 نهاد در آن عضویت دارند و رئیس آن صراحتا به همکاری خود با اسرائیل و عربستان علیه ایران اعتراف کرده است.

در پاسخ به برخی برای به تصویب رسیدن لوایح 4 گانه FATF مدعی هستند که باعث رفع تحریم‌ها و بهتر شدن وضعیت اقتصادی کشور می‌دانند نیز باید گفت، منشا تحریم‌های ماFATF  نیست. چون دو سال است که ما این قرارداد را پذیرفتیم ولی ارتباط ما با بانک‌های دنیا قطع هست. فشار تهدیدها و تحریم‌های آمریکا است که ریسک بانک‌ها را بالا برده‌است.

برخی از روزنامه‌ها مسئله پیامک‌ها در صحن علنی مجلس را مطرح کرده و می‌گفتند پیامک‌های تهدید آمیز که اکثرا از خط‌هایی با پیش شماره 915 آغاز می‌شد و به نماینده‌گان ارسال شد، این مطلب را با توجه به سخنان آیت الله علم الهدی، امام جمعه مشهد که تصویب لایحه CFT را خیانت به خون شهیدان حادثه تروریستی اهواز دانسته بود، به ایشان ربط داده بودند.

با بررسی متن پیامک‌ها هر عقل سلیم و بی غرضی به جناحی نبودن متن پیامک‌ها پی می‌‌برد. تمام پیامک‌ها با این مضامین بودند: فریب جریان نفوذ را نخورید، شما را به خون شهیدان به این لایحه رای ندهید، اگر به هر دلیل موافق تصویب FATF  هستید, بدانید که مخالف وصیت شهدا عمل می‌کنید؛ ارسال شد.

اما سوال اینجاست اگر با این پیامک‌ها نماینده مورد تهدید قرار می‌گیرد و یا به قول فاطمه ذوالقدر نماینده اصلاح طلب تهران، این مسئله برای او اهرم فشار شود، چگونه می‌تواند نظر مردم را در مجلس به کرسی نشاند و از حق و حقوق مردم دفاع کند؟

احساس خطر دلسوزان و نخبگان کشور از تصویب 20 دقیقه‌ای FATF زمانی بیشتر می‌شود که علی لاریجانی در صحن علنی مجلس گفته بود: رهبر معظم انقلاب در رابطه با لایحه تامین مالی تروریسم نظری نداشته و معتقدند که مجلس و دولت، خود تصمیم گیرنده باشند و محمود صادقی، نماینده تهران نیز مدعی موافقت بیت رهبری با FATF شده است.

اما در این باره باید گفت، مقام معظم رهبری در 30 خرداد امسال صراحتا به این مطلب اشاره کردند که هیچ لزومی ندارد کنوانسیون مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی را قبول کنیم.

سخن آخر آنکه، روزنامه فایننشیال تایمز که یکی از قدیمی‌ترین رونامه های اقتصادی و سیاسی در جهان است، می‌نویسد: ایران با پذیرش قواعد بین الملل FATF  از اقتصاد مقاومتی یعنی عدم وابستگی به غرب که مورد نظر رهبر این کشور است، خارج می‌شود. باید با کمال تاسف بر این نقطه ضعف موجود در مسئولان اشاره کرد که حتی خارجی ها هم بر تعارض FATF با اقتصاد مقاومتی اعتراف کردند اما مسئولین داخلی ما یا نمی‌دانند اقتصاد مقاومتی چیست و یا هنوز چشم امیدشان را به غرب دوخته‌‌اند یا اینکه ...