کدخبر :66438
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-27 16:00:03
چهارشنبه شب هفته گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر مکلف، لیست اعضای کابینه خود را برای رای گیری به مجلس داد تا یک هفته پیش از موعد قانونی، دولت عراق تشکیل شود؛ هر چند ۱۴ وزیر انتخاب شدند و سرنوشت ۸ وزیر دیگر از جمله کشور و دفاع به ۱۵ آبان ماه موکول شده

به گزارش انقلاب نیوز ،چهارشنبه شب هفته گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر مکلف، لیست اعضای کابینه خود را برای رای گیری به مجلس داد تا یک هفته پیش از موعد قانونی، دولت عراق تشکیل شود؛ هر چند 14 وزیر انتخاب شدند و سرنوشت 8 وزیر دیگر از جمله کشور و دفاع به 15 آبان ماه موکول شده است.

فارغ از موضع گیری ها درباره دولت تشکیل شده در بغداد باید گفت که موضع حزب دموکرات کردستان عراق که به نوعی دولت و قدرت را تا حدود زیادی در اقلیم در دست دارد جالب توجه است.

به دنبال اتفاقات رخ داده طی چند سال گذشته در عراق، روابط بغداد و اربیل در این سالها به شدت تیره شده بود.

موضع ابتدایی مسعود بارزانی در قبال حمله داعش و فاصله گرفتن کردها از جنگ به بهانه اینکه این یک جنگ عربی-عربی است و کردها در آن ورود نمی کنند، تصرف بخش هایی از صلاح الدین و کرکوک به بهانه مقابله با داعش و عدم تخلیه آن، برگزاری رفراندوم جدایی اقلیم از عراق، معرفی نامزدی برای پست ریاست جمهور به بغداد برخلاف توافق سنتی با سلیمانیه و در نهایت، اعلام عدم مشارکت سیاسی در عراق در پی شکست فواد حسین نامزد مورد نظر وی در انتخاب ریاست جمهوری، همه نشان از فاصله گرفتن و دور شدن بارزانی و به تبع آن اربیل از بغداد داشت.

بارزانی که هنوز سودای جدایی را در سر داشته و مدتی پیش نیز به این موضوع اذعان کرده، پیش از انتخابات ریاست جمهوری بارها تهدید کرده بود که اگر فرد مورد نظر وی به ریاست جمهوری نرسد از روند سیاسی خارج خواهد شد و پس از انتخاب برهم صالح رقیب فواد حسین و یکی از رقبای آینده وی برای ریاست اقلیم کردستان، اعلام کرد که این انتخاب را مشروع ندانسته و با بغداد مشارکت سیاسی نخواهد داشت.

اما در کمال تعجب، دو روز قبل از تشکیل کابینه، فیان صبری، از نمایندگان حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق با تاکید بر اینکه حزب وی در روند سیاسی کشور مشارکت خواهد کرد، گفت: این حزب از تعیین عادل عبدالمهدی به عنوان مسئول تشکیل کابینه آتی عراق استقبال می‌کند و او را از جمله شخصیت‌های میانه‌رو در عراق می داند که روابط خوبی با گروه‌های مختلف کُرد دارد.

وی با اشاره به سفرهایی که نیچروان بارزانی به بغداد داشته است، اظهار داشت: گفت‌وگوهایی که نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با گروه‌های سیاسی در بغداد انجام داد، به نتیجه‌ رسید و حزب دموکرات از موضعگیری قبلی خود مبنی بر عدم مشارکت در دولت آتی عقب نشینی کرد.

این اظهارات نماینده حزب دموکرات که قاعدتاً بدون هماهنگی با مقامات اربیل انجام نگرفته، جالب توجه است اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که نیچروان بارزانی مدتی پیش از انتخاب رئیس جمهور به بغداد رفت و هدف او کسب حمایت ائتلافهای سیاسی در بغداد برای ریاست نامزد اربیل یعنی فواد حسین بود.

وی حتی به طرفهای مذاکره گفته بود که اگر وی به قدرت برسد اربیل از گزینه های شیعیان برای نخست وزیری و نیز در مسیر تشکیل کابینه آنها حمایت خواهد کرد اما در غیر اینصورت چنین نخواهد شد.

باید گفت که تغییر موضع اربیل نه به واسطه سفر نیچروان بارزانی به بغداد بلکه به واسطه شکست سیاستهای بارزانی برای دومین بار و انزوای سیاسی وی و نیز سفر هیئتی از بغداد به اربیل برای بازگرداندن مجدد وی به عرصه سیاسی، روی داده است.

هرچند مسعود بارزانی طی سالهای اخیر تصمیماتی گرفته که جز هزینه و وارد آمدن خسارت مادی و معنوی به عراق چیز دیگری به همراه نداشته و موجب ایجاد شکاف سیاسی و اجتماعی بین بغداد و اربیل شده است؛ اما نباید فراموش کرد که او هنوز هم یکی از چهره های مهم و تاثیر گذار در عراق محسوب میشود و حضورش اگر بدون دنبال کردن اهداف شخصی و قومی نباشد میتواند برای کشور مثمر ثمر باشد.

بر همین اساس است که سیاستمداران بغداد خواهان انزوای بارزانی نبوده و تا جای ممکن تلاش می‌کنند که او را در عرصه سیاسی عراق حفظ کنند.

در این راستا هفته گذشته هیئتی از جریان های سیاسی شیعه و اهل سنت عراق با حضور صالح مطلک، خالد العبیدی و برخی شیعیان که هر یک نمایندگی جریانی سیاسی در بغداد را بر عهده داشتند و به ریاست سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت به اقلیم سفر کرده و با مقامات اربیل وسلیمانیه دیدارهای مفصلی داشتند که تشکیل کابینه جدید عراق و چگونگی مشارکت کردها، از مهمترین محورهای مذاکرات این هیئت با بارزانی و دیگر جریان‌های کردی بود.

در همان زمان بود که فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان در جمع خبرنگاران گفت: در مذاکرات امروز اربیل بر مشارکت کردها در کابینه جدید عراق و حمایت از نخست وزیر منتخب تاکید شده است. هیئت سیاسی عراقی بر مشارکت حزب دمکرات کردستان در ترکیب کابینه جدید این کشور تاکید کرده تا روابط اربیل – بغداد در دوره کنونی به مسیر رفع اختلافات انباشت شده هدایت شود.

صالح مطلک نیز بعد از آن نشست‌ها از روند مثبت مذاکرات سخن گفته و ابراز امیدواری کرده بود که اقلیم دوباره به روند سیاسی عراق بازگشته و مسیر حل اختلافات از نو دنبال شود. امروز می‌توان ثمرات اولیه این مذاکرات را در فضای سیاسی عراق مشاهده کرد.

حضور فواد حسین، گزینه مورد نظر مسعود بارزانی برای کرسی ریاست جمهوری که امروز در وزارت دارایی و نیز معاونت امور اقتصادی نخست وزیر رای اعتماد گرفته و نیز بنکین ریکانی، وزیر بازسازی و مسکن از یکسو و حمایت اقلیم از تشکیل دولت در عراق از سوی دیگر نشانگر آغاز راهی برای بررسی و حل اختلافات اربیل و بغداد است که می‌توان آن را حرکتی مبارک برای ثبات سیاسی در عراق و آغاز روند بازسازی اقتصادی دانست.