کدخبر :66478
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-10-27 20:35:43
پیاده‌روی اربعین و زنده نگاه داشتن آن، براساس یکی از مقدس‌ترین خواسته‌های فطری است که خدا در نهاد همه انسان‌ها قرار داده است، و از آن به‌عنوان حس حق شناسی تعبیر می‌کنیم.
به گزارش انقلاب نیوز ، جاذبه حسینی بود که جابربن عبدالله را از مدینه بلند کرد و به کربلا کشاند و امروزه می‌بینیم که همان جاذبه مغناطیسی جمعیتی بالغ بر بیست میلیون نفر را دور هم جمع می‌کند و مایه ترس دشمن شده است. در طول تاریخ با هجمه‌های حداکثری دشمن، از جمله؛ دروغ، تحریف، استحاله و... خواسته‌های خود را جایگزین حق و حقیقت کرده است.
یکی از خطیرترین مسائلی که دشمن هرگز نمی‌تواند با آن مقابله کند، تفکر شیعی است که به برکت خون امام حسین(ع) جریان پیدا کرده است.[1] در نتیجه، تاخت و تاز دشمن به تشیع در راس برنامه‌ریزی‌هایشان قرار دارد.

نتیجه تصویری برای جاذبه عشق حسین

برای شکست دشمن نیازمند بدلی برای خنثی کردن برنامه‌های دشمن هستیم تا جلوی نفوذ را بگیریم. قرآن کریم در سوره بقره می‌فرماید: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا[2]؛ و همگی به ریسمان خدا چنگ بزنید و متفرق نشوید. از کاری‌ترین حرفه‌ها برای شکست دشمن، اتحاد است.
در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند، خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان‌ها – که البته مخصوص شیعه هم نبوده است، سنّی‌ها هم حاضر بودند - در دنیا انعکاس پیدا کرده است و همان کسانی که مسائل اسلام را رصد می‌کنند واقعه اربعین را تعظیم و تجلیل کردند و آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند.[3]
دشمن از اتحاد بین مسلمانان و ملیت‌ها می‌ترسد، چرا که باعث می‌شود افراد در این بین از اختلاف‌های خود چشم پوشی کنند و علیه یک دشمن واحد با هم همکاری کنند. بنابراین دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا این اتحاد پیش نیاید و از هر حربه‌ای استفاده می‌کند تا این اتحاد از بین برود. در این بین دولت‌ها و بزرگان دین باید جلوی هرگونه تفرقه و اختلافی را بگیرند و با هرجایی که دم از اختلاف می‌زند برخورد شدید و جدی صورت بگیرد.

نتیجه تصویری برای جاذبه عشق حسین

دشمن با دیدن جمعیت بیست میلیون نفری که دور یک جاذبه الهی به‌گردش درمی‌آیند و از مایل‌ها دورتر با پای پیاده راهی آن می‌شوند، به خود می‌لرزد و یاد جمله حضرت امام(ره) می‌افتد که می‌فرمود: اگر مسلمین مجتمع بودند و هرکدام یک سطل آب به اسرائیل می‏‌ریختند، او را سیل می‏‌برد.[4] حالا باید دید که دشمن چه تلاش دیگری برای زایل کردن این واقعه عظیم شیعی انجام داده است.
دشمن از ترس خود بر این شده است که این پدیده عظیم را از درون نابود کند و همانند دولت‌ها و حکومت‌های قبلی، از مسیر حق زاویه دهد و آن را منحرف کند. دشمن برای منحرف کردن مفاهیم عمیق اربعین، دست به ایجاد فرقه‌های منحرفه و ضاله زده است و فرقه‌هایی همچون؛ احمد الحسن، اسماعیلیه، تصوف، تشیع انگلیسی و... ساخته و پرداخته اتاق فکرهایی است که در انگلیس، آمریکا و اسرائیل شکل می‌گیرد و خروجی این اتاق فکرها می‌شود.
اما با این حال، مشاهده می‌شود که خیل عظیم زوار، از قبیل مسلمان و غیرمسلمان به قصد حضور در این راهپیمایی از خانه‌های خود خارج می‌شوند و کیلومترها مسیر را پیاده طی می‌کنند. کامل کننده قدرت شیعه در اربعین حدیثی از پیامبر(ص) است که می‌فرماید: «ان لقتل الحسین(ع) حراره فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا» برای شهادت حسین(ع)، حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.[5]

نتیجه تصویری برای جاذبه عشق حسین

با فرا رسیدن اربعین حسینی، شور غیرقابل وصفی شیعیان و دوستداران امام حسین(ع) را فرا می‌گیرد و افراد زندگی عادی خود را که در سایر ایام سال داشته‌اند، کنار گذاشته و به قصد زیارت ارباب بی‌کفن راهی کربلا می‌شوند.
امام حسین(ع) همه چیزش را برای نجات بندگان خدا از نابخردی، سرگشتگی و ضلالت در راه خداوند داده است درحالی که مشتی فریب خورده که انسانیت خود را به دنیای پست فروخته‌اند بر ضد وی شوریدند و آن حضرت را به شهادت رساندند.[6] این عبارات، بخشی از جملاتی است که حضرت امام صادق(ع) بر زبان مبارک خویش جاری می‌سازد و به زیارت روز اربعین امام حسین(ع) مشهور می‌شود.
امام ششم شیعیان در این زیارت اشاره می‌کند به آنچه که جدشان در راه خدا و برای سعادت بشریت انجام دادند، پیاده‌روی اربعین و زنده نگاه داشتن آن، براساس یکی از مقدس‌ترین خواسته‌های فطری است که خدا در نهاد همه انسان‌ها قرار داده است، و از آن به‌عنوان حس حق شناسی تعبیر می‌کنیم. لذا این خواسته فطری همه انسان‌ها است که در برابر کسانی که به آنها خدمت کرده‌اند حق شناسی و شکرگزاری کنند و آنان را به‌خاطر داشته باشند و به ایشان احترام بگذارند.[7] از این رو، هرکس افعال، سخنان، دستورات و کلام اهل‌بیت(ع) را درک کند، بدون تردید جذب افکار ایشان خواهد شد.[8] این، جذب حداکثری و دفع حداقلی است که از مهمات فرهنگ تشیع، به شمار می‌رود.
نویسنده: سید محمد متکلم
[1] ان الاسلام علوی، والتشیع الحسینی؛ محمدحسین مظفر، تاریخ شیعه
[2] بقره؛ 208
[3] 19/10/1393؛ بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللى
[4] بیانات حضرت امام(ره) در مرداد ماه سال 1358 - دیدار با هیئتی از مقامات کشور سوریه 
[5] جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .556
[6] . (و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حیره الضلاله و قد توازر علیه من غرته الدنیا و باع حظه بالارذل الادنی) فرازی از زیارت اربعین
[7] . مصباح یزدی، آذرخش کربلا
[8]. النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا، اگر مردم محاسن و برتری کلام و روش ما را می‌دانستند بدون شک از ما تبعیت می‌کردند؛ بحارالانوار ،جلد 2، صفحه 30