کدخبر :66732
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-01 20:16:02
امروز گیمرهای ما اطلاعاتشان از جنگ جهانی دوم بیشتر از اطلاعات‌شان از دفاع مقدس است. به دلیل اینکه در بیشتر بازی‌ها جنگ جهانی دوم در قالب نیروها و یگان‌های مختلف در مبارزات شرکت می‌کنند ولی در زمینه دفاع مقدس کار موثر، با کیفیت و با گرافیک بالا وجود ندارد.

به گزارش انقلاب نیوز، یکی از مهمترین حوزه تقابل غرب با جمهوری اسلامی بحث جنگ نرم است. بازی‌ها، فضای مجازی، فیلم و ... بخشی از اغوای نوجوانان ما است. مهندس مهدی حق وردی طاقانکی کارشناس حوزه فضای مجازی و بازی در مصاحبه با خبرنگار انقلاب نیوز گفت: یکی از اقدامات در جنگ نرم، جنگ رسانه‌ای است. ما امروز در رسانه‌های نوین با رسانه تعاملی طرف هستیم که بیشترین اثرگذاری و ارتباط را با مخاطب می‌توانند برقرار کنند.

نتیجه تصویری برای حق وردی طاقانکی

وی ادامه داد: بازی‌های رایانه‌ای تحت عنوان بازی و سرگرمی یکی از رسانه‌های تعاملی در فضای مجازی است که بیشتر از انیمیشن و سینما می‌تواند با مخاطبین خود ارتباط برقرار کند و به همین ترتیب غربی‌ها روی آن سرمایه‌گذاری کردند و از طرفی عدم توجه به رویکرد رسانه محور نسبت به بازی‌ها از سوی بعضی مسئولین خودی باعث شده‌ است که گیم نت‌ها و فضای بازی به سمت آسیب برود.

کارشناس حوزه فضای مجازی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری عنوان کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی خود به دو نکته اشاره داشت. اول کسانی که در حوزه بازی‌های رایانه‌ای کار می‌کنند به توهم توطئه متهم می‌شوند. دوم چرا ما به بیان مضرات پفک می‌پردازیم ولی مضرات بازی‌های رایانه‌ای را بیان نمی‌کنیم؟

وی ابراز داشت: در بازی سقوط عقاب در غزه که توسط صهیونیست‌ها در استرالیا ساخته شد، نبرد نیروهای صهیونیستی در غزه شبیه سازی شده است. از طرفی هم چند گروه فلسطینی بازی موبایلی درست کرده بودند و تلاش کردند تا آن را منتشر کنند ولی صهیونیست‌ها با فشار بر شرکت‌های توزیع کننده برای انتشار آن محدودیت یا ممنوعیت اعمال نمایند.

نتیجه تصویری برای حق وردی طاقانکی

مهندس حق وردی طاقانکی تصریح کرد: در جنگ رسانه‌ای انتقال پیام از طریق رسانه مهم است. ما ‌از بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یک رسانه کمتر استفاده کردیم. انتقال پیام ما به مخاطب‌هایمان پیام مستقیم است. غربی‌ها بازی‌هایی تولید کرده‌اند که شما باید به تهران حمله کنید یا به مرکز فرماندهی سپاه قدس باید یورش ببرید و این را تحت عنوان مبارزه با تروریسم گذاشته‌اند. یا در بازی‌هایی به پیامبر اسلام توهین می‌شود و در حقیقت ادامه پروژه اسلام هراسی و شیعه هراسی را دنبال می‌کنند.

وی افزود: وقتی پیام غیرمستقیم بیان شود، مخاطب هیچ گاردی نسبت به آن ندارد. ما وقتی به تهران حمله می‌کنیم و یک کاربر مسلمان این بازی را انجام می‌‌دهد، زمینه ذهنی ایجاد می‌‌شود ولی در انتقال سریع و مستقیم پیام اینگونه است که اثرگذاری زیاد نیست.

نتیجه تصویری برای حق وردی طاقانکی

در پایان مهندس حق وردی به تاثیرگذاری شدیدتر بر مخاطب اشاره کرد و گفت: امروز گیمرهای ما اطلاعاتشان از جنگ جهانی دوم بیشتر از اطلاعات‌شان از دفاع مقدس است. به دلیل اینکه در بیشتر بازی‌ها جنگ جهانی دوم در قالب نیروها و یگان‌های مختلف در مبارزات شرکت می‌کنند ولی در زمینه دفاع مقدس کار موثر، با کیفیت و با گرافیک بالا وجود ندارد.