کدخبر :66795
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-03 23:30:28
عقب‌نشینی‌هایی که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در اجرای تحریم‌ها علیه ایران داشته موجب شده برخی از مشاوران او از جمله «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از راهبرد او در قبال ایران خشنود نباشند.

به گزارش انقلاب نیوز ، عقب‌نشینی‌هایی که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در اجرای تحریم‌ها علیه ایران داشته موجب شده برخی از مشاوران او از جمله «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از راهبرد او در قبال ایران خشنود نباشند.

از زمان خروج از برجام در ماه می (اردیبهشت) ترامپ علناً گفته که قصد دارد سخت‌گیرانه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران را اجرا کند. او روز جمعه تصویری از خودش منتشر کرد که روی آن با الهام از سریال «بازی و تاج و تخت» نوشته شده بود: «تحریم‌ها در راهند.»

شبکه خبری ان‌بی‌سی‌نیوز گزارش داده ایران‌ستیزهای افراطی، خواه آنها که عضو دولت ترامپ هستند و خواه دیگرانی که عضو دولت نیستند، از دیدن اینکه دولت ترامپ با سیاست تحمل صفر فاصله دارد، مأیوس شده‌اند. 

«جان بولتون» و دیگر سیاست‌مداران هم‌نظر با او خواستار آن شده بودند که کمترین نرمش‌ها هنگام صدور معافیت‌ها برای تحریم‌های بخش نفت ایران در نظر گرفته شود. دولت ترامپ در موضع‌گیری‌های اولیه گفته بود قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: «سیاست فشار حداکثری به معنی فشار حداکثری است.»

او علی‌رغم این گفت دولت ترامپ قصد دارد به 8 کشوری که تا کنون واردات نفت از ایران را به طرز محسوس کاهش داده‌اند معافیت از تحریم‌های نفتی اعطا می‌کند. پامپئو اشاره‌ای به نام این کشورها نکرد، اما گفت که دو کشور به زودی صادرات نفت خودشان را به صفر می‌رسانند، اما بقیه به زمان بیشتری برای تحقق این هدف نیاز دارند.

علاوه بر این، دولت ترامپ علی‌رغم اصرارهای اولیه که قصد دارد ایران را از سوئیفت اخراج کند از وعده اخراج کامل این کشور از این سامانه پیام‌رسان بانکی کوتاه آمد و گفت تنها به دنبال خارج کردن برخی از بانک‌های ایرانی از این سامانه خواهد بود.