کدخبر :66905
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-05 21:30:34
نخست وزیر پاکستان که به چین سفر کرده است با اشاره به تهدیدهای موجود علیه روابط دو کشور گفت کریدور اقتصادی مشترک ما ضامن روابط خوب اسلام آباد و پکن است.

به گزارش انقلاب نیوز ، به نقل از جیو تی وی، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان که به چین سفر کرده است در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی واردات اعلام کرد: خطرات زیادی پیش روی روابط چین و پاکستان است ولی کریدور اقتصادی مشترک دو کشور موسوم به «سی پیک » باعث افزایش بیش از پیش روابط خواهد شد.

وی تصریح کرد: این پروژه باعث ایجاد روابط خوب در منطقه و برقراری روابط دوستانه با کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد شد .

عمران خان اظهار داشت: پروژه بزرگ یک جاده یک کمربندی باعث می‌شود که اقتصاد در تمام دنیا متحول شود و سی پیک نیز بخشی از این پروژه عظیم است.

نخست وزیر پاکستان گفت: ما در راه مبارزه با فساد اقتصادی از الگوی چین تبعیت خواهیم کرد زیرا این الگو امتحان خود را پس داده و کاملا موفق بوده است.

رئیس حزب تحریک انصاف اضافه کرد: پاکستان ظرفیت‌های خوبی برای صادرات دارد و کشورهای مختلف می‌توانند از وسایل چرمی، لوازم پزشکی و ... که در کشورما تولید می‌شود استفاده کنند.

وی گفت: پاکستان و چین طی چند روز اخیر 15 معاهده جدید همکاری امضا کرده اند و به زودی دور جدیدی از روابط دو جانبه را آغاز می‌کنند.

این درحالی است که دولت آمریکا با اعمال فشار بر اسلام آباد در صدد آن است که روابط پاکستان و چین را کمرنگ کند.

چین با آغاز کریدور اقتصادی مشترک دو کشور بیش از 46میلیارد دلار در خاک پاکستان سرمایه گذاری کرده است.

 از سوی دیگر برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند علت اصلی بحران اخیر اقتصادی در پاکستان، وام‌ها و بدهی‌های خارجی این کشور به چین بوده است که سود زیادی دارند.