کدخبر :66970
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-06 17:30:27
وزیر امور خارجه روسیه با ابراز تاسف از اینکه پیشنهاد مسکو برای ایجاد یک جبهه ضدتروریستی گسترده مورد حمایت غربی‌ها قرار نگرفته، باردیگر حضور نظامی کشورهای غربی در خاک سوریه را مغایر با حقوق بین الملل نامید.

به گزارش انقلاب نیوز ، به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» (El Pais) اعلام کرد، مقامات مسکو بسیار متاسفند که پیشنهاد "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه درباره تشکیل یک جبهه ضدتروریستی گسترده هنوز هم مورد حمایت کشورهای غربی قرار نگرفته است.

لاوروف در پاسخ به سئوالی درباره امکان متحد شدن نیروهای روسیه، سوریه، ایران، ترکیه و حتی آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو برای مبارزه با  تروریست‌ها، گفت: «از دیدگاه ما چنین اتحادی، یک تصمیم گیری ایده‌آل برای حل مشکل تروریسم خواهد بود که بارها نیز اعلام کرده‌ایم. تروریسم یک چالش جهانی است و تنها به صورت جمعی با رعایت حقوق بین الملل امکان نابودی آن وجود دارد.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که حضور نظامی کشورهای غربی در سوریه در حال حاضر مغایر با حقوق بین الملل است، برخلاف روسیه که به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارد.

اسرائیل به تعهدات خویش در برابر روسیه پایبند نبوده است

لاوروف همچنین تاکید کرد که اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه کمکی به رفع نگرانی‌های آنها نمی‌کند و تنها باعث افزایش وخامت اوضاع در منطقه می‌شود. وی گفت: «متاسفانه طرف اسرائیلی همیشه به طور دقیق تعهدات خود را انجام نمی‌دهد به خصوص در رابطه با هشدار به نظامیان روسی درباره اجرای عملیات نظامی خود در خاک سوریه و این اقدامات چندین بار جان نظامیان روسیه در سوریه را به خطر انداخته است.»

وزیر خارجه یادآور شد، روسیه پیش از این بارها به طرف اسرائیلی هشدار داده بود که ادامه چنین برخوردی می تواند به عواقب فاجعه آمیز تبدیل شود و این ارسال علائم از طریق همه کانال‌های ارتباطی، از جمله، در نشست‌های بلندپایه صورت گرفته بود. با این حال حملات به خاک سوریه باز هم ادامه داشت تا اینکه در نهایت منجر به سرنگونی هواپیمای ایل-20 و کشته شدن 15 افسر نظامی روسیه شد.‌ ضمن اینکه بطور کلی اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه کمکی به رفع نگرانی‌های آنها نکرده و تنها باعث افزایش وخامت اوضاع در منطقه شده است.»

برخورد کشورهای اروپایی با روسیه غیرمعمول و سفارش شده آمریکاست

سرگئی لاوروف همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه ابراز امیدواری کرد، غرب متوجه شود که رویارویی در روابط دوجانبه راهی به بن بست رسیده است. وی گفت: «البته روسیه برای انجام مذاکرات واقع بینانه و سازنده و بر اساس اصول حقوق بین الملل، احترام متقابل و توجه به منافع یکدیگر آمادگی دارد.»

به گفته وی، روابط روسیه و اتحادیه اروپا در حال حاضر را نمی‌توان عادی دانست و برخورد شرکای اروپایی با مسکو را باید سفارش مستقیم از طرف واشنگتن نامید.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سئوال دیگری گفت: «آنچه مانع از همکاری مشترک روسیه و آمریکا می‌شود، اوضاع سیاست داخلی در ایالات متحده است. متاسفانه حتی توافقات مربوط به کنترل تسلیحات بین دو کشور که برای حفظ ثبات جهانی بسیار بااهمیت هستند، نیز در گرو این مسائل قرار گرفته‌اند و نشانه بارز آن این واقعیت است که دولت جمهوری‌خواه آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره از قصد خود برای خارج شدن از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط خبر داده تا بتواند از شرایط بوجود آمده برای تقویت مواضع این حزب استفاده کند.»

 

تسنیم/