کدخبر :67405
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-15 10:20:19
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: علوم انسانی برای نظام سازی و حل مشکلات جامعه دینی باید در حوزه علمیه و به دست مجتهدان تولید و ارایه شود.

به گزارش انقلاب نیوز ،حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد چهارشنبه شب در همایش ملی «المیزان و علوم انسانی اسلامی» که در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) برگزار شد اظهار داشت: علامه طباطبایی آبروی حوزه های علمیه است که هم باید به او افتخار کرد و هم به این نکته توجه داشت که وی موفق شد با تلاش خود، علوم مختلف را چند گام به جلو ببرد و حتی امروزه هم با نظریاتش، راهگشای جامعه باشد.
وی همچنین علامه طباطبایی را از استادانی دانست که حضورش به معنای تحرک در حوزه علوم مختلف مانند تفسیر، حکمت، مباحث کلامی و نظریات اجتماعی بوده و هست.
مدیر حوزه های علمیه استان تهران سپس به نسبت میان فقه و علوم انسانی مدرن اشاره داشت و بیان کرد: باید گفت علوم انسانی، فقه دوره و عهد مدرنیته و فقه، علوم انسانی قدسی است که این دو امروزه رقابتی در عین موازات دارند و گفتمانی رویاروی را تجربه می کنند.
وی اضافه کرد: ما با اساس علوم انسانی مخالف نیستیم و علوم انسانی موجود را رقیبی برای فقه می شماریم.
حجت الاسلام رشاد همچنین تصریح کرد: در این رقابت، نباید صحنه را ترک کرد؛ چراکه ترک صحنه به منزله افتادن آن به دست علوم انسانی سکولار خواهد بود. بنابراین نباید در برابر مسائل اینچنینی منفعل باشیم و نباید شؤون مسلمانان را به علوم انسانی امروزی و رایج بسپاریم.
وی گفت: علوم انسانی باید در حوزه ها و به دست مجتهدان تولید شود تا بتوان بر اساس آن، نظام سازی کرد؛ پس کار تولید علوم انسانی اسلامی کار مجتهد است و این امر مهم را تنها نهاد حوزه می تواند به سرانجام برساند.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه در این عرصه، قلمروهای فتح نشده بسیاری وجود دارد؛ گفت: علوم انسانی باید به استخدام فقه درآید و علوم انسانی اسلامی تولید شود.