کدخبر :67457
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-17 10:05:55
محمدمهدی موذن جامی، در تاریخ 28 بهمن 1339 در شهر مشهد متولد شد. وی به عنوان روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس، عکاس و فیلم‌ساز فعالیت داشته است. جامی از ماه می 1996 تا 2006 با بخش فارسی رادیو BBC همکاری داشت. پیش از آن فعالیت عمده او تدریس زبان و ادبیات فارسی و همکاری با دایره المعارف بزرگ اسلامی بوده است. (بخش دوم و پایانی از معرفی شخصیت محمد مهدی جامی تقدیم مخاطبین محترم می‌گردد)

به گزارش انقلاب نیوز ،در نوشته‌های جامی به حمایت مداوم او از فمینیست‌ها برمی‌خوریم. او از هر حرکت و هر کسی که در این مسیر گام بر می‌دارد، حمایت می‌کند. از جمله مسائل موهن جامی، مطلبی است که وی در رابطه با بازداشت و اعتراف جهانبگلو کرد. او در این مطلب با سبکی آیه وار و در قالب یک سوره مطالبی را علیه نظام نوشت.

درباره حجاب جامی به صراحت از مینی ژوپ رضاشاهی حمایت کرده است! وی هم در وبلاگش و هم در رادیو زمانه مکرر تلاش می‌کرد تا موضوع حجاب در جامعه ایران را به موضوع سیاسی تقلیل داده و بعد دینی و قرآنی آن را انکار نماید. این دیدگاه مستقیما با مواضع وی درباره حضور زنان در ورزشگاه ها و عادی بودن نگاه به بدن نامحرم ارتباط دارد.

مطالب زیادی از وی در وبلاگش و رادیو زمانه علیه جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. او حتی اقدامات تروریستی ریگی را از منظر نفی مدیریت کلان نظام نگریسته و باعث آن اقدامات را عملکرد نظام می داند.

امضاء وی در پای تقریبا همه بیانیه‌ها، اطلاعیه‌ها و نامه‌های سرگشاده‌ای که در چارچوب روش‌های آموزشی داده شده در راهنمای براندازی نرم جین شارپ تولید و منتشر می‌شدند، دیده می‌شود. از جمله در بیانیه‌ای که نظام را متهم به خشونت‌گرایی و بر لزوم دخالت حقوق بشری تاکید می‌ورزید.

وی در جریان حمایت جمهوری اسلامی از قیام مردم منطقه و گسترش بیداری اسلامی، در قالب بیانیه ای از سوی موسسین ایران ندا که توسط عامل دستگاه‌های اطلاعاتی غرب طراحی و با همان معیارهای رادیو زمانه و... به نظام چنین حمله‌ای کند.

جامی با اینکه در حوزه اقتصاد فردی بی اطلاع است، اما در موارد مقتضی برای زیر سوال بردن طرح‌ها و برنامه‌های کلان اقتصاد کوتاه نیامده است و مخصوصا تلویحا بر این اصرار دارد که جمهوری اسلامی اصلا به فکر رفاه مردمش نیست و به همین دلیل در هر طرح و برنامه اقتصادی که ظاهرا به نفع عموم مردم و جامعه است، باید شک کرد.

در جریان انتخابات مجلس هفتم، موضع جامی بر عدم مشارکت مردم در انتخابات اصرار داشت و در انتخابات 88 معتقد بود مردم به دلیل مخالفت با نظام در انتخابات حضور خواهند یافت. به ویژه آنکه او از موسوی حمایت می‌کرد.

مهدی جامی سرانجام با وجود اطلاعات و سرسپردگی کامل به مدیران هلندی رادیو زمانه، با وضعی تحقیرآمیز از این رادیو اخراج شد و مدیران مذکور به وی تصریح کردند، شما بردگان ما هستید و هرگونه بخواهیم با مستخدمان رادیویی خود برخورد می‌کنیم.