کدخبر :67474
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-17 10:13:14
برنامه ثریا با حضور دکتر بیژن پیروز - استاد دانشگاه تهران - و دکتر سید یاسر جبرائیلی - پژوهشگر اقتصادی و سیاسی - روز چهارشنبه در تاریخ 18/7/97 با موضوعیت راه‌های پیشرفت برگزار شد.

به گزارش انقلاب نیوز ،برنامه ثریا با حضور دکتر بیژن پیروز - استاد دانشگاه تهران - و دکتر سید یاسر جبرائیلی - پژوهشگر اقتصادی و سیاسی - روز چهارشنبه در تاریخ 18/7/97 با موضوعیت راه‌های پیشرفت برگزار شد. (قسمت دوم از گزارش این برنامه تلویزیونی تقدیم مخاطبین محترم می‌گردد.)

مجری: جناب دکتر پیروز این جریانی که تا قبل از برجام می‌گفت که بیاییم بهانه‌های آمریکا را از بین ببریم تا دیگر تحریم نشویم. به‌نظر شما این مسیر تا کجا طی می‌شود؟

دکتر پیروز: زمانی که می‌گویم FATF یا برجام -برنامه جامع اقدام مشترک- به چه معنا است؟ یعنی عقب ماندن از حصول صلح آمیز بودن هسته‌ای ایران. زمانی که ما می‌گوییم MPT پیمان اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است یعنی ما پیمان صلح آمیز هسته‌ای امضاء نکردیم بلکه اشاعه‌ای از انرژی هسته‌ای را استفاده کردیم و همین اقدامات در FATF دوباره رخ خواهد داد.

اگر تمامی خواسته‌های آمریکا را اجرا کنیم و حتی به‌جای برجام، نفتان - پیمان آزاد تجاری جهانی - را امضا کنیم، مانند مکزیک که در سال 1904 با آمریکا متحد شد و برای آمریکای در حال جنگ نیروی کار می‌فرستاد و آمریکا تا سال 2000 از سیستم تک حزبی موجود در مکزیک حمایت می‌کرد تا اینکه سال 2000 به بعد مکزیک چند حزبی شد ولی هنوز با آمریکا متحد است.

این را بدانید، تا زمانی که پیمان «نفتان» بین آمریکا و مکزیک، به نفع آمریکا بود و مکزیک نیروی کار ارزان را در اختیار آمریکا قرار می‌داد و تا همین امروز مکزیک تمامی تعهدات خود نسبت به آمریکا را عمل کرده است. همیشه با آمریکا همراه و هیچ انقلابی نیز انجام نداده است، حتی ترامپ به مکزیکی‌ها می‌گوید که باید بین کشور من و شما دیوار بکشیم و هزینه را خودتان باید پرداخت کنید باز هم با آمریکا مذاکره کردند و حاضر هستند که خواسته‌های آمریکا را انجام دهند تا آمریکا از آنها راضی باشد.

اگر ایران بخواهد همانند مکزیک بچه حرف گوش کنی شود، با توجه به گفته بانک جهانی، فساد مالی در ایران همانند مکزیک افزایش پیدا خواهد کرد. CNN اعلام کرد 134 نفر از سیاستمداران در انتخابات کنگره مکزیک کشته شده‌اند که بعضی از آنها نیز ناپدید شدند و تعدادی نیز هنو‌ز گروگان گرفته شده‌اند که نهایتا تعداد کشته های مردم را از سی هزار تا بیست هزار علام کرده‌اند.

توجه کنید ما به مدل داعش سازی آمریکایی در منطقه خودمان عادت کردیم و فکر می‌کنیم که تنها مسلمان‌ها این مشکل را دارند، بلکه مردم مکزیک مسیحی کاتولیک هستند و این عوامل طوری اجرا می‌شود تا به دولت مکزیک فشار آمده و تسلیم خواسته آمریکا شود، افرادی که می‌گویند برویم دست آمریکا را ببوسیم تا مشکلات کشور حل بشود، صد سال سیاه هم این تفاق نمی‌افتد.

آمریکا بیاید، آینده ما می‌شود همانند مکزیک و تصویری که از ایران در رسانه‌های آمریکایی وجود دارد، کشور همیشه جنایتکار است و ایرانی آدم کش هستند. اینها آدم نیستند حتی خود رئیس این اتهامات را به همسایه خودش با یک لایحه کامل که خود پارلمان هم آن را تصویب کرد و کسانی که این تصور رو دارند با آمریکا کنار بیاییم آینده ایران را مثل مکزیک خواهند کرد.