کدخبر :67478
سیاسی
تاریخ انتشار: 2018-11-17 10:29:42
برنامه ثریا با حضور دکتر بیژن پیروز - استاد دانشگاه تهران - و دکتر سید یاسر جبرائیلی - پژوهشگر اقتصادی و سیاسی - روز چهارشنبه در تاریخ 18/7/97 با موضوعیت راه‌های پیشرفت برگزار شد. (قسمت سوم از گزارش این برنامه تلویزیونی تقدیم مخاطبین محترم می‌گردد.)

به گزارش انقلاب نیوز ،برنامه ثریا با حضور دکتر بیژن پیروز - استاد دانشگاه تهران - و دکتر سید یاسر جبرائیلی - پژوهشگر اقتصادی و سیاسی - روز چهارشنبه در تاریخ 18/7/97 با موضوعیت راه‌های پیشرفت برگزار شد. (قسمت سوم از گزارش این برنامه تلویزیونی تقدیم مخاطبین محترم می‌گردد.)

مجری: اما شبهه‌ای وجود دارد که چرا برخی کشورها با آمریکا دوست شده‌اند و زیر بیرق آمریکا پیشرفت می‌کنند؟

جبرائیلی: جریان لیبرال می‌گوید که از همین سیستم موجود در غرب باید تقلید کنیم تا پیشرفته شویم. این طرز تفکر کاملا اشتباه است. ما باید مباحث اجرایی را بررسی کنیم، زیرا هیچ فرد فقیری برای اینکه ثروتمند شود، مانند ثروتمند تفکر و رفتار نمی‌کند. برخلاف دروغ‌های رسانه‌ای که از ژاپن بیان می‌کنند، همان حرف‌هایی که سرمایه‌های آمریکایی وارد سیستم اقتصادی ژاپن شد و اقتصاد ژاپن تغییر کرد اما ژاپن با بیرون کردن شرکت‌های خودروسازی آمریکایی از کشورش توانست بعد از بیست و پنج سال تلاش مداوم و بسیج علمی و سرمایه‌گذاری‌های عظیم دولتی هم اکنون در رتبه اول خودروسازی جهان شد.

جریان لیبرال با تصور اینکه با تکیه به آمریکا می‌توانیم در صنعت خودروسازی موفق بشویم که از اوایل دولت سازندگی این جریان به روی کار آمد و اینکه مردم ما فکر می‌کنند که دولت از خودروسازی داخلی حمایت می‌کند، بلکه این تصور بسیار اشتباه است و دولت از شرکت‌های فرانسوی در صنعت خودروسازی حمایت می‌کند با این تصور در سال68 به شرکت فرانسوی پژو اجازه داده شد در خودروسازی فعالیت بکند تا خودروساز بشویم.

پس از سی سال نتیجه آن شده که الان وضعیت خودروسازی ما به اینجا رسیده است. زیرا این شرکت‌ها و تکنولوژی مادر رو به شما نمی‌دهد و شما نمی‌توانید خودروساز بشوید. این بن بست با تکیه به آمریکا و غرب ایجاد شده است اما کشورهای همچون ژاپن هیچ وقت به آمریکا و دیگر کشورها تکیه نکردند.

اما ونزوئلا که مجری دقیقا نئولیبرال بوده در سال 1990 کاملا وابسته به سرمایه‌داری خارجی می‌شود، کاملا وابسته به مواد خام آمریکا می‌باشد. همین سیاست که در ونزوئلا اجرا شد و در دولت سازندگی هم اجرا گشت، باعث شد تا میزان فقر افزایش یابد و سطح ناآرامی مردمی کاهش یابد که در سال 1988 نسبت درآمد فقیرترین فرد جامعه به ثروتمندترین فرد جامعه یک به سیزده بود که در سال 1921، یک به بیست و یک می‌رسد و در سال 1989 مردم در خیابان‌های کاراکاکس به خیابان‌ها ریخته و معترضین توسط نئولیبرال‌ها نزدیک به دوهزار نفر کشته می‌شوند.

 

دکتر یاسر جبرائیلی در تایید حرف‌های دکتر پیروز درباره عاقبت وابستگی به غرب گفت: تا زمانی که تفکری مدعی باشد که به غرب وابسته باشیم تا پیشرفت کنیم، نمی توانیم پیشرفت کنیم.