مشروح محاکمه فردی که بیشترین ارز دولتی را از بانک مرکزی گرفته بود

قربانعلی فرخزاد متهمی است که به‌گفته رئیس دادگاه به‌عنوان یک فرد حقیقی بیشترین ارز دولتی را از بانک مرکزی دریافت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،صبح امروز جلسه دادرسی به اتهامات قربانعلی فرخزاد و مرتبطان پرونده وی به‌ریاست قاضی موحد در شعبه یک دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

بنابراین گزارش، در رابطه با این پرونده آقایان قربانعلی فرخزاد و تیمور عامری به‌عنوان مباشر و معاون جرم به‌ترتیب از تاریخ 30 مرداد 97 و 29 شهریور 97 در بازداشت موقت به‌سر می‌برند. 4 نفر از متهمان این پرونده به‌نام‌های علیرضا عامری برکی، حمیدرضا عامری برکی، مکی سلطانی و محمد وکیلی نیز به خارج از کشور متواری شده‌اند.

طبق آنچه در کیفرخواست و توسط معاون دادستان قرائت شد، متهم ردیف اول این پرونده قربانعلی فرخزاد مبلغ 446 میلیون و 50 هزار و 332 دلار را در قالب ارز دولتی 4200 تومانی برای واردات ورق استیل و اقلام دیگر دریافت کرده و با همکاری سایر متهمان با توسل به جعل و مدارک سوری در بازار آزاد فروخته است.

همچنین در کیفرخواست آمده است که متهم در مرحله اول 201 میلیون دلار را از بانک توسعه تعاون دریافت کرده و بدون آنکه کالایی وارد کند آن را در بازار آزاد فروخته است. در مرحله بعد 98 میلیون و 126 هزار و 227 دلار را از بانک اقتصاد نوین با همکاری یکی از کارگزاران بانک به‌نام امید اسدبیگی دریافت کرده و نامبرده با استفاده از کارت بازرگانی متهم ردیف اول و با جعل پرونده‌های سوری دلار را دریافت کرده در بازار فروخته و بین 7 تا 10 میلیارد سود به متهم داده است. متهم در مرحله سوم با تکیه به تجربه‌های قبلی و درآمدهای حاصله از 5 بهمن 96 تا 5 تیرماه 97 با تکیه بر پرونده‌های جعلی و با معاونت تیمور عامری از مدیران سابق حراست بانک مرکزی از بانک ملی برای ورود واردات کالا دلار دریافت کرده و در بازار آزاد فروخته است. مبلغ سود فروش دلارهایی که با هدف واردات از بانک‌ها دریافت شده 356 میلیارد و 612 میلیون و 262 ریال بوده است که 30 درصد آن به‌مبلغ تقریبی 10 میلیارد تومان به متهم ردیف اول پرداخت شده است. وی دارای 25 حساب بانکی با گردش مالی 2500 میلیارد تومان است.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه فرزندان عامری شعبه صرافی پدرشان را در ترکیه تأسیس کرده‌اند تا جریان قاچاق ارز را تسهیل کنند و شبکه بی