بخش‌هایی از کتاب قوانین اقتصاد و بانکداری اسلامی شهید بهشتی (قسمت اول)

اقتصاد ضامن نشاط جامعه

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدی در گفتگو با انقلاب نیوز؛

باید از تجربه تاریخی خود عبرت بگیریم

هر لایحه‌ای که عنوان استعماری به ‌خود بگیرد، برخورد ضداستعماری نیز باید در مقابله با آن صورت بگیرد. انقلاب از همان ابتدا ماهیت ضداستعماری خود را تعریف کرد، انقلاب اسلامی فقط مختص داخل – مثلا اقتصادی یا سیاسی و... – نبوده است بلکه انقلاب ما ماهیتی بین‌المللی در تقابل با نظام سلطه داشت.


سقوط دلار یا تحمیل FATF

اگر کمی تاریخ خوانده باشیم، می‌دانیم که بیشترین دشواری مردم از نظر اقتصادی متعلق به دوران هشت سال دفاع مقدس است که دلیل بس موجهی به نام جنگ دارد. اما بعد از جنگ تحمیلی چه شد؟ چرا همچنان اقتصاد لنگان لنگان به پیش می‌رود؟ پس از دهه شصت مسلئه تحریم جدی شد و همه اقتصاد به متکی بودن یا نبودن این تحریم‌ها می‌چرخید اما اکنون این اتکا بودن بیشتر هم شده است.


پایه‌های اقتصاد مقاومتی در هنگامه جنگ اقتصادی

در نگاه سیاسی بایستی برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت صورت گیرد. هیچ نظام سیاسی وجود نداشته است که بتواند با چنین هوشمندی و تدبیر مشکلات سیاسی را پشت سر نهد و از داخل اتفاقات ریز و درشت سیاسی و فرهنگی به یک پیروزی نسبی برسد و اوج استحکامات سیاسی کشور را به رخ تمام دنیا بکشد.


امنیت رکن اساسی هر جامعه

امنیت یکی از مهمترین عناصر برای زندگی اجتماعی است، به صورتی که امنیت نباشد، چیز دیگری معنا پیدا نمی‌کند. امنیت از جمله مفاهیم مطرح در علوم انسانی است که همانند بسیاری مفاهیم دیگر (جامعه، فرهنگ، ارزش و ...) پیچیدگی و گنگ بودن ویژگی ذاتی و ماهوی آن است


آیت الله محمود رجبی در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز؛

اهداف استعماری و استکباری پشت صحنه سازمان و کنوانسیون‌های بین‌المللی است

آیت الله محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تبیین FATF و موارد آن پرداخت. بعد از اینکه مجلس در اقدامی ناباورانه بیست دقیقه‌ای برجام را تصویب کردند و بدون مطالعه نظرات موافق و مخالف با طرح یک سخن فضا را غبارآلود نمودند، امروز نیز به دنبال فضاسازی و جریان سازی برای تصویب لایحه استعماری FATF هستند.


وابستگی اقتصادی ابتدای مسیر افول

تلاش‌ها برای وابسته کردن اقتصاد ایران به خارج از کشور، به طور مشخص از سال 1310 توسط دولت‌های استعمارگری مثل انگلیس و فرانسه صورت گرفت. این کشورها، برنامه‌ریزی‌های دقیق و عمیقی انجام دادند و بعدها آمریکا هم به این جریان ملحق شد


مروری بر مشکلات اقتصادی دوران امام علی(ع)؛

نگاه امام علی(ع) به بازار و اقتصاد بسیار سختگیرانه بود

اقتصاد یکی از مهم‌ترین مسائلی است که انسان در طول تاریخ حیات خویش با آن دست و پنجه نرم می‌کند. این مسئله به قدری مهم است که بخش مهمی از تراث دینی ما را به خود اختصاص داده است.


بررسی سرتیتر روزنامه های امروز 14 مهرماه؛

FATF همچنان تیتر اصلی روزنامه های سراسر کشور

روزنامه‌های روز شنبه همچنان در نبرد برای تصویب یا تصویب نشدن لایحه استعماری FATF هستند. جبهه بندی واضحی که در میان روزنامه‌ها صورت گرفته است، کاملا خبر از یک جنگ رسانه‌ای می‌دهد و روزنامه نگاران بایستی به این نکته توجه داشته باشند که تمام آن چیزی که به عنوان روشنگری بیان می‌دارند، روزی به عنوان سند در پیشگاه قضاوت مردمی قرار خواهد گرفت.


اقتصاد مقاومتی به روایت اسلام؛فقر ممکن است باعث کفر شود

بررسی ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی یکی از کارهایی است که بایستی در تئوری پردازی‌های اقتصادی صورت بگیرد. کتاب دکتر عبدالملکی پیرامون اقتصاد مقاومتی و مبانی آن یکی از جمله کارهایی است که بایستی شکل پیدا کند. بخش دوم از کتاب در آمدی بر مبانی، سیاست‌ها و برنامه عمل است.


دکتر قدیری ابیانه در گفتگو با انقلاب نیوز؛

نوسانات بازاری در حوزه نرخ ارز تاثیر روانی تهدیدها بود

کارشناس عالی امور استراتژیک به قانون FATF اشاره داشت و پیرامون این معاهده گفت:افزایش نرخ ارز و نوسانات بازاری در حوزه نرخ ارز تاثیر روانی تهدیدها بوده است و اگر ملتی در جنگ روانی تاثیرپذیر باشند، ضرر می‌کنند و ما بخشی از زیان‌هایی که کردیم به خاطر خودمان است یعنی هم ضعف مدیریتی و هم ضعف فرهنگی، اقتصادی و عملکرد مردم.


چه کسانی پشت پرده FATF هستند؟

از دسترسی به اطلاعات مالی تا نابودی امنیت

پس از آنکه آمریکا توانست با توافق برجام اولین ضربه به سیستم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وارد کند، به دنبال وارد کردن ضربه دوم خود می‌باشد که با توافق قرارداد FATF صورت خواهد گرفت.


دکتر قدیری ابیانه در گفتگو با انقلاب نیوز؛

نوسانات بازاری در حوزه نرخ ارز تاثیر روانی تهدیدها بود

کارشناس عالی امور استراتژیک به قانون FATF اشاره داشت و پیرامون این معاهده گفت:افزایش نرخ ارز و نوسانات بازاری در حوزه نرخ ارز تاثیر روانی تهدیدها بوده است و اگر ملتی در جنگ روانی تاثیرپذیر باشند، ضرر می‌کنند و ما بخشی از زیان‌هایی که کردیم به خاطر خودمان است یعنی هم ضعف مدیریتی و هم ضعف فرهنگی، اقتصادی و عملکرد مردم.


وقتی آنچه خود داریم، ز بیگانه تمنا می‌کنیم

اقتصاد از منظر قرآن کریم، تنها یک رفتار انسانی در تولید، توزیع و مصرف نیست تا بر اساس اصول منطق ریاضی سامان می‌یابد و از هر گونه ارزش گذاری خالی است؛ بلکه هرگونه رفتاری از جمله رفتار اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی به عنوان یک فعل از افعال مکلفین دارای ابعاد حقوقی و تکلیفی است که در چارچوب ارزش‌های الهی باید سامان و معنا یابد.


بررسی وضعیت بازار ارز، سکه و مالیات در برنامه پایش؛

بازار ایران به سمت لفظی و کاغذی شدن رفته و عملا معاملات دیده نمی شود!

برنامه پایش روز یک شنبه میزبان برنامه‌ای با موضوع بررسی وضعیت بازار ارز و سکه بود. در این برنامه دکتر سید محمد نوعی کارشناس اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس و وحید عزیزی مهمانان برنامه بودند. برنامه پایش روزهای یک شنبه ساعت 11 شب از شبکه یک پخش می‌شود.


رسانه‌های غربی

سینمای غرب به دنبال ایجاد حاشیه امن برای تحریم آسان ایران

رسانه‌های غربی هنوز نتوانسته‌اند پاسخ قانع کننده‌ای برای افکار عمومی جهان پیدا کنند که چرا باید ایران را تحریم کرد، به همین خاطر کمیته جنگ روانی، میز ایران در سازمان سیا و اندیشکده‌های آمریکایی، رپورتاژهای تبلیغاتی به سمت تبلیغات علیه جمهوری اسلامی روی آورده‌اند تا سیاست تحریم سنگین مالی و ارزی جمهوری اسلامی را اعمال نمایند.


نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با انقلاب نیوز مطرح کرد:

طرح های بانک مرکزی به سود رانت خواران تمام شد تا مردم / دولت به جای ارز 4200 تومانی یارانه مردم را افزایش می داد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت به جای ارز 4200 تومانی یارانه مردم را افزایش می داد، گفت: طرح های بانک مرکزی در اختصاص ارز 4200 تومانی به سود رانت خواران تمام شد.