2017 July 26 - چهار شنبه 04 مرداد 1396

اعتراف ضد انقلاب پس از ۳۸ سال در BBC: هیچ گاه جامعه ایرانی را درست نشناختیم
کد خبر: ٤٤٩٧٣ تاریخ انتشار: ٢١ بهمن ١٣٩٥ - ١١:١٥
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
اعتراف ضد انقلاب پس از ۳۸ سال در BBC: هیچ گاه جامعه ایرانی را درست نشناختیم

پایگاه انقلاب نیوز: برنامه «به عبارت دیگر»، از جمله برنامه‌های شبکه بی‌بی‌سی فارسی است که بخشی از جریان‌سازی اصلی این شبکه را درخصوص سه کشور فارسی‌زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان بر عهده دارد.

به گزارش خبرنگار سرویس رصد پایگاه انقلاب نیوز،این برنامه هفتگی، همان‌طور که از نامش پیداست، سعی دارد ابعاد تازه و متفاوتی از موضوعات یا پدیده‌ سیاسی مرتبط با کشورهای ذکر شده را برای مخاطبانی که منتظر شنیدن حرف‌­ها و روایت­‌های ناگفته­‌ای از این کشورها هستند، بیان کند.
 
در واقع، این برنامه که ساختار اصلی آن را مجری و میهمانی سرشناس از کشورهای فارسی‌زبان تشکیل می­‌دهد و سعی دارد شبکه بی­‌بی­‌سی و مجری برنامه را در مقام یک پرسش‌گر بی­‌طرف معرفی نماید، موضوعات گزینش شده خود را براساس اهداف، مأموریت­‌ها و سیاست­‌های این شبکه بر علیه کشورهای مزبور روایت می­‌کند.
 
در آخرین برنامه به عبارت دیگر از بهمن نیرومند از اعضای سابق کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در آلمان دعوت شده بود و از وی در خصوص فعالیت های این کنفدراسیون که گرایش های چپی داشته سوالاتی شده بود.
 
 
بهمن نیرومند که پس از انقلاب به شورای ملی مقاومت منافقین پیوست و مدتی هم با تروریست های منافق همکاری کرد در سال های اخیر در آلمان هم چنان بر طبل تفکرات مارکسیستی می زند و اعتقاد دارد که شیوه مبارزه ای که در زمان حکومت سابق در آلمان در پیش گرفته بودند بهترین شیوه بوده و خللی در آن وارد نیست.
 
وی در آن زمان کتابی در خصوص ایران نوشته بود که در آن ادعا کرده بود که در ایران روزانه صد ها هزار نفر با نان و کاه و هسته خرما شکم خود را سیر می کنند و می گوید وقتی ما برای تعطیلان پایان سال به ایران بر می گشتیم با این که پول داشتیم ولی غذایی پیدا نمی شد تا بتوانیم از گرسنگی نجات پیدا کنیم.
 
البته مجری این برنامه با یادآوری مقاله ای در یک نشریه آلمانی که این مطلب کتاب نیرومند را نقد کرده بود به غیر واقعی بودن روایت های نیرومند از اوضاع مردم ایران اشاره می کند که نیرومند جواب درستی به انتقاد وی نداشت.
 
البته وجود فقر و گرسنگی در روستاهای ایران در زمان رژیم گذشته امری غیر قابل انکار است ولی غیر واقعی جلوه دادن این وضعیت باعث می شود که اعتماد ملت به گروههای سیاسی از میان برود.
 
در بخشی دیگر از این برنامه که نشان می دهد بیشتر برای زیر سوال بردن فعالیت های این کنفدراسیون ترتیب داده شده بود نیرومند در جواب مجری برنامه به انعکاس واقعیت های جامعه ایرانی در نزد آلمانی ها اشاره می کند ولی مجری برنامه بلافاصله به وی می گوید بر خلاف نظر شما که جامعه ایرانی را جامعه مارکسیستی نشان می دادید در ایران انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و مردم به جمهوری اسلامی رای دادند در صورتی که شما ادعا می کنید در حال نشان دادن واقعیت ایران هستید!
 
نیرومند در جواب عنایت فانی بر خلاف حرف قبلی خود می گوید متاسفانه ما ایران را درست نمی شناختیم به خصوص نیروهای مذهبی را نمی شناختیم و مضافا بر این که طرحی که راجع به ایران داشتیم طرح واقع بینانه نبود.
 
وی در ادامه می گوید اساسا در ایران انقلاب نباید اتفاق می افتاد بلکه باید نیروی اصلی بر روی اصلاحات متمرکز می شد.
 
وی در ادامه می گوید یکی از بزرگترین اشتباهات زندگی اش این بود که وارد شورای ملی مقاومت شد و از آنجا فعالیت های خود را بر علیه نظام ایران پی گیری کرد. وی می گوید ما شناخت کافی از سازمان مجاهدین نداشتیم که این ها از رژیم شاه هم بدترند. برای ما غیر قابل تصور بود که مجاهدین بدون هماهنگی با دیگر اعضای شورا به حکومت عراق همکاری می کرد.
 
وی که از برگزار کنندگان کنفرانس ننگین برلین هم است می گوید این کنفرانس عملا شکست خورد و ما نتوانستیم به حداقل اهداف خود برسیم.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

چند رسانه ای
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه