2018 February 21 - چهار شنبه 02 اسفند 1396

آیا فشار اصلاح طلبان رحمانی فضلی را از وزارت کشور می برد؟
کد خبر: ٤٦٦٨٣ تاریخ انتشار: ٠٩ خرداد ١٣٩٦ - ١٤:٤٦
صفحه نخست » سیاسی » مصاحبه و گفتگو
در حاشیه زمزمه ها در رابطه با وزیر کشور؛
آیا فشار اصلاح طلبان رحمانی فضلی را از وزارت کشور می برد؟

پایگاه انقلاب نیوز:زمزمه های زیادی در رابطه با وزارت کشور دولت روحانی وجود دارد که حاکی از فشار اصلاح طلبان برای تغییر رحمانی فضلی در دولت دوازدهم و انتخاب گزینه مدنظر آنها است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، در طول چهار سالی که از آغاز به کار دولت روحانی می گذرد، یکی از وزرایی که بیش از سایرین مورد هجمه جریان اصلاح طلب از نوع لیبرال آن قرار گرفته ، رحمانی فضلی، وزیر کشور است و این هجمه ها البته به نوعی از همان آغاز وزارت وی و سکانداری اش بر این وزارتخانه مهم آغاز شده است.
 
از آنجایی که تا پیش از شکل گیری دولت یازدهم ، وی در جرگه مدیران اصولگرای کشور به شمار می رفته، لذا همواره در دولت یازدهم مورد هجمه اصلاح طلبان قرار گرفته است و از ابتدای انتخاب وی به عنوان وزیر کشور، از سوی این جریان انتقادات قابل توجهی به روحانی از این ناحیه وارد می شد.
 
در همان روزهای نخست پیروزی دکتر روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، یکی از گزینه های جدی تصدی این وزارتخانه ، حجت الاسلام یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات بود به طوری که حتی تا دقیقه 90 نیز از وی به عنوان گزینه اصلی دولت برای این منظور نام برده می شد اما در نهایت رئیس جمهور، رحمانی فضلی که چهره اصولگرا و معاون لاریجانی در صدا و سیما بود را به مجلس معرفی کرد و نامبرده در تاریخ 24 مرداد 92 با 256 رای به عنوان وزیر کشور انتخاب شد.
 
گرچه جماعت اصلاح طلب همواره مدعی آزادی بیان بوده و هستند و شعار "زنده باد مخالف من" از سوی آنها گوش فلک را کر کرده اما در عمل هیچ گاه این گونه نبوده است، به طوری که به عنوان مثال در این فقره، تقابل و مخالفت با رحمانی فضلی به عنوان چهره اصولگرای دولت توسط آنها ، عیارسنجی بر این مدعاست.
 
در هر صورت آنچه قابل توجه است این که وزارت کشور یکی از مهم ترین وزارتخانه های دولت است که پس از رئیس جمهور و معاون اول، مهم ترین عضو دولت به نوعی به شمار می رود به طوری که بر اساس قانون، وظیفه سنگین و خطیری بر عهده وی قرار داده شده است.
به عبارت دیگر ، با توجه به جایگاه مهم و حساس وزرات کشور و مسئولیت مستقیم انتخاب استانداران و برگزاری انتخابات و همچنین جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی و نیز رئیس شورای امنیت کشور حساسیت های عمومی نسبت به نقش و جایگاه مهم این وزارتخانه در همه دولت ها بالا بوده است.
 
همین جایگاه سبب شده تا اصلاح طلبان در آستانه تشکیل دولت دوازدهم خواستار تصاحب این پست برای خود باشند و حساسیت ویژه ای به آن داشته باشند، به طوری که این روزها از عباس آخوندی وزیر پرحاشیه راه و شهرسازی که دارای کارنامه منفی است به عنوان گزینه روحانی برای وزارت کشور دولت دوازدهم نام برده می شود.
 
نکته پایانی هم این که دولت روحانی دارای حاشیه های زیاد و کارنامه نسبتاً غیر قابل دفاعی بوده که شاید انتخاب وزیر پرحاشیه ای همچون آخوندی یا حجت الاسلام یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات دولت را با حاشیه های مضاعف تری مواجه سازد، به هر صورت تصمیم نخست با رییس جمهور است و در وهله بعد با مجلس که باید به گزینه معرفی شده رای اعتماد دهد.
 
 سید احمد نجفی اردبیلی


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه