2018 January 23 - سه شنبه 03 بهمن 1396

چه مناطقی از عراق همچنان در اشغال داعش است؟+نقشه و عکس
کد خبر: ٤٧١٤٤ تاریخ انتشار: ٢٤ تير ١٣٩٦ - ١٠:٢٤
صفحه نخست » بین الملل » تازه های خبری
چه مناطقی از عراق همچنان در اشغال داعش است؟+نقشه و عکس

پایگاه انقلاب نیوز: بدون شک اگر فتوای تاریخی مرجعیت عراق نبود، عناصر تروریستی داعش تا عمق شهر بغداد پیشروی می کردند اما با تشکیل بسیج مردمی وضعیت میدانی در بازه زمانی ۶ ماهه تغییر کرد و از نفوذ تروریست ها جلوگیری شد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق، پس از ۳ سال اشغال به کنترل کامل نیروهای عراقی درآمد و آخرین بقایای عناصر تروریستی داعش در این شهر به هلاکت رسیدند.

در حال حاضر، فقط ۱۸ درصد مساحت عراق در اشغال عناصر تروریستی است؛ غرب و جنوب استان نینوا، شمال غرب استان الانبار، بخش هایی از غرب استان کرکوک و شمال غرب استان نینوا همچنان در اشغال تروریست هاست.
 
اوایل تابستان سال ۱۳۹۳ گروه تروریستی داعش به واسطه خلأ قدرت به وجود آمده توانست تا ۶۵ کیلومتری پایتخت عراق پیشروی کند و استان های نینوا، صلاح الدین، الانبار، کرکوک و دیاله را به اشغال خود درآورد. بخش هایی از استان های بابل، اربیل و بغداد هم در روزهای سخت سال ۲۰۱۴ به تصرف تروریست ها درآمد.

در ذیل نقشه میدانی کشور عراق را در سال ۹۳ مشاهده می کنید
**برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**


 
بدون شک اگر فتوای تاریخی مرجعیت عراق نبود، عناصر تروریستی داعش تا عمق شهر بغداد پیشروی می کردند اما با تشکیل بسیج مردمی وضعیت میدانی در بازه زمانی ۶ ماهه تغییر کرد و از نفوذ تروریست ها جلوگیری شد.

نیروهای بسیج مردمی عراق در نخستین عملیات، حومه شهر بغداد که به کمربندی امنیتی پایتخت معروف بود را از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی کردند و در ادامه موفق شدند مناطق راهبردی « الاسکندریه، المسیب و جرف الصخر» را در استان بابل باز پس بگیرند.

پاکسازی استان صلاح الدین در زمستان سال ۹۳ نقطه عطف عملکرد نیروهای بسیج مردمی بود و در نهایت در چند عملیات، شهرهای مهمی از جمله الدور، سامراء، بلد، الضلوعیه، یثرب، الاسحقاقی، العلم از وجود تروریست ها آزاد شدند.

اسفندماه سال ۹۳ نیروهای بسیج مردمی و ارتش عراق پس از درگیری های سنگین توانستند شهر تکریت، مرکز استان صلاح الدین را به طور کامل پاکسازی کنند تا مرهمی باشد بر زخم صدها مادری که فرزندان خود را در جنایت تروریست ها در پایگاه اسپایکر از دست داده بودند.
 
گروه تروریستی داعش بخش های وسیعی از استان دیاله از جمله های شهرهای السعدیه، جلولاء، العظیم، المقدادیه، المنصوریه و الخالص را هم به اشغال خود درآورد و حتی به چند ده کیلومتری مرزهای کشورمان نزدیک شد اما با تجدید قوای نیروهای ارتش و انسجام بیشتر نیروهای مردمی این شهرهای مهم در تابستان سال ۹۴ به طور کامل پاکسازی شده اند.

در ذیل نقشه میدانی عراق را در تابستان سال ۹۶ و پس از آزادی شهر موصل مشاهده می کنید:

**برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**

کرکوک هم استان دیگری بود که از جنایت های تروریست ها در امان نماند و بخش های وسیعی از آن اشغال شد اما با ورود نیروهای عراقی آرامش تا حدودی به این استان بازگشت. در حال حاضر تروریست ها در بخش غربی استان کرکوک در محاصره هستند و شهر الحویجه مرکز اصلی تجمع آنان است.

استان الانبار نیز یکی دیگر از پایگاه های مستحکم گروه تروریستی داعش در عراق بود. این استان هم در سال ۹۳ به طور کامل از کنترل نیروهای عراقی خارج شد و شهر الرمادی ( مرکز استان) و شهر فلوجه اشغال شدند.

عملیات برای پاکسازی این استان به طور جدی از اواسط سال ۹۴ آغاز شد و در نهایت نیروهای عراقی پس از یک سال عملیات سنگین توانستند تروریست ها را از مناطق راهبردی از جمله شهر فلوجه، الرمادی، العامریه، الکرمه، الرطبه، هیت و النخیب عقب برانند. در حال حاضر، فقط بخش های بیابانی این استان در اشغال تروریست های داعش است.

نیروهای عراقی از شهریور سال ۹۵ نیز پاکسازی جنوب استان نینوا را در دستور کار قرار دادند تا مقدمه عملیات برای آزادسازی بخش شرقی شهر موصل آغاز شود. الشرقاط، القیاره، الحضر، القیروان، قحطانیه، البعاج و فرودگاه تلعفر در نتیجه این عملیات از لوث وجود تروریست ها آزاد شده اند.
 
از سویی دیگر نیروهای عراقی پس از ۳ سال توانستند به مرزهای مشترک با سوریه برسند و گذرگاه تل صفوک را به کنترل خود درآورند. به گزارش مشرق، نیروهای عراقی در مقطع فعلی درصدد هستند به سوی شهر محاصره شده تلعفر پیشروی کنند.

 

 

 

 


Share
1 | مسعود | , رومانی | ٠١:١٤ - ٢٩ تير ١٣٩٦ |
0
 
0
پاسخ
سلام جنگ موصل تازه چند روز است تمام شده و هنوز باز داعش هست هنوز بمب گذاری در بغداد است سریعا می گوید بسیجمردمی عراق باید جمع شد ایا واقعا بعضی مزدوران و نمک به حرام ها انقدر قدرت دارند بسیج عراق را ازیبن ببرند یا ازمسیر مقاوت بازدارند یا سلاح هایشان بگیرند در این ارتاط اگر مطالب قوی و مستند و راه کارها نشر فرمایید تا ما هم مطالعه کنیم چگونه می توانند این حرف ها را را عملی کنند متشکر
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه