2018 January 23 - سه شنبه 03 بهمن 1396

وحشت اندیشکده مشهور فرانسوی از قدرت و دقت موشک‌های سپاه+عکس
کد خبر: ٤٧٢٤٠ تاریخ انتشار: ٢٦ تير ١٣٩٦ - ١١:٤٠
صفحه نخست » بین الملل » تازه های خبری
وحشت اندیشکده مشهور فرانسوی از قدرت و دقت موشک‌های سپاه+عکس

پایگاه انقلاب نیوز: پایگاه مطالعات استراتژیک تاکید کرده است: اگر موشک های سری فاتح و ذوالفقار در تعداد بالا شلیک شوند می توانند دست برتر را در بخش تاکتیکی و عملیاتی به ایرانی ها اعطا کنند.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،حمله غافلگیرانه موشکی سپاه پاسداران به مقرهای فرماندهی گروه‌های تروریستی در دیرالزور سوریه را می توان یکی از مهمترین اتفاقات نظامی کشورمان در سالهای اخیر دانست که با شگفتی و واکنش های فراوانی در سطح داخلی و خارجی همراه شد و بسیاری کارشناسان و مسئولان غربی، این اقدام کشورمان را موجب بالاتر رفتن جایگاه و سطح توجه به قدرت موشکی سپاه و ایران دانسته و می دانند. 

بر این اساس، اندیشکده های فعال در حوزه نظامی و اتاق های فکر غربی که معمولا در مورد حملاتی مثل این موضوع، به سرعت تحلیل هایی را ارائه می کردند تا هفته‌ها، در این خصوص سکوت اختیار کرده و ترجیح دادند حرف و تحلیلی درباره قدرت عملیاتی یگانهای موشکی سپاه مطرح نکنند. در این میان یک اندیشکده فرانسوی مطلبی را درباره حملات موشکی ایران علیه تروریست‌ها منتشر کرده که حاوی نکات جالب و قابل تاملی است.

پایگاه مطالعات استراتژیک Fondation pour la recherche stratégique یک اندیشکده فرانسوی است که توسط Pierre Joxe  وزیر دفاع سابق فرانسه تشکیل شده و صرفا در امور صرفا نظامی و دفاعی، به تحقیقات و ارائه تحلیل های راهبردی می پردازد. این اندیشکده در یکی از آخرین تولیدات خود، تحلیلی را درباره حمله موشکی ایران به مقر تروریست‌ها منتشر و در عین حال، سوالاتی را نیز مطرح کرده است که هم نکات مهم این تحلیل و حتی سوالات مطرح شده، حاوی اعتراف به قدرت بازدارندگی و مهیب موشکی ایران است.

تهدید موشکی ایران واقعی است، اما نه آنچه که پیش بینی می شد !

این اندیشکده فرانسوی با اشاره به اینکه در روز ۱۸ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وسیله موشک های زمین به زمین به مواضع تروریست‌ها در استان دیرالرزور در شرق سوریه حمله کرد، افزوده است: این عملیات که لیله القدر نامگذاری شد با خوشحالی مقامات ایرانی رو به رو شد. آنها این از این حمله استقبال کرده و آن را بخش کوچکی از توان نظامی خود معرفی کردند و گفتند که ممکن است این حملات علیه گروه‌های تروریستی ادامه پیدا کند.

تحلیل مذکور با تاکید بر اینکه تحلیلگران غربی پیش از این بخش عمده توجه خود را بر روی موشک های برد بلند ایران متمرکز کرده بودند اما ایران روی موشک های کوتاه برد تاکتیکی با سوخت جامد نیز فعالیت زیادی انجام داده است، خاطرنشان کرده است که به نظر می رسدسپاه پاسداران به یک سلاح با دقت بالا برای هدف قرار دادن عمق دشمن در حالت تاکتیکی دست پیدا کرده است و در عین حال، این توان موشکی کوتاه برد چالش بزرگی را برای سامانه دفاع موشکی همسایگان ایران نیز ایجاد خواهد کرد.

پایگاه مطالعات استراتژیک همچنین با بیان اینکه این حمله موشکی از قبل با طرف سوری هماهنگ شده بود، اضافه کرده است: یک پهپاد ایرانی بر فراز منطقه هدف در حال چرخش بود و تصاویری از لحظه برخورد را نیز ثبت کرد که این نوع حرکات نشان از یک برنامه ریزی حرفه ای در بین ایرانی ها دارد.

چرا از موشک ذوالفقار استفاده شد ؟

این اندیشکده فرانسوی در بخش دیگری از تحلیل خود با بیان اینکه در حمله موشکی ایران سوالات زیادی نهفته است، به تشریح ویژگی های موشک ذوالفقار پرداخته و افزوده است: یکی از سوالات بزرگ درباره این موشک نسبت میزان وزن به برد این موشک است. مقامات ایرانی در زمان رونمایی بردی در حدود ۷۰۰ کیلومتر را برای این موشک اعلام کرده اند که نسبت به اعضای اولیه خانواده موشک فاتح ۱۱۰ رشدی در حدود ۱۳۰ درصدی را نشان می دهد.

Fondation pour la recherche stratégique با تاکید بر اینکه بین محل پرتاب تا نقطه برخورد فاصله ای در حدود ۶۵۰ کیلومتر وجود داشته، متذکر شده است: این افزایش شدید برد در صورتی که با کاهش میزان وزن سر جنگی بدست نیامده باشد نشانه استفاده از مواد سبک وزن پیشرفته در حجم بالا در ساخت موشک و همچنین ارتقاء سیستم پیشران است.

«ایران در حال حاضر از پیشرانه های کامپوزیتی در خانواده موشک های فاتح ۱۱۰ استفاده می کند که نسبت به مدل های اولیه پیشرفت فوق العاده ای محسوب می شود. به نظر می رسد که مهندسان ایرانی در بخش پیشران های سوخت جامد به پیشرفت های مهمی نائل شده اند. در صورتی که این پیشرفت ها صحت داشته باشد بایستی نگران سطح تکنولوژی و دانش ایران در این بخش بود.»

اندیشکده مشهور فرانسوی با اشاره به اینکه مشخص است که ایران به سامانه های ماهواره ای مثل جی پی اس دسترسی ندارد، درباره علت دقت موشک هایی چون ذوالفقار به گمانه زنی پرداخته و افزوده است:  یکی از روش های ایرانیان برای افزایش دقت موشک‌های خود، کار بر روی سر های جنگی جدا شونده با قابلیت هدایت تا لحظه آخر است که پیش از این بر روی موشک های مثل عماد نیز نصب شده بودند.

به اعتقاد تحلیلگران این اندیشکده، یک نکته مهم درباره خانواده موشکی فاتح ۱۱۰ و موشک ذوالفقار قابلیت پرواز نیمه بالستیک این موشک‌هاست. در این حالت این موشک ها از جو زمین خارج نمی شوند و در مرحله فاز نهایی نیز به نسبت سرعت پایین تری دارند و کنترل و هدایت آنها در این مرحله نیز آسان تر است.

ایران از حمله به دیرالزور چه درسهایی گرفت؟

بخش تکراری اکثر تحلیل های غربی، به موضوع ایران هراسی تعلق دارد که این مطلب موسسه مذکور نیز خالی از این بخش نیست و در آن با اشاره به اینکه موشک های کوتاه برد و راکت های هدایت شونده ایرانی چالش بسیار بزرگتری نسبت به موشک های دوربرد محسوب می شوند، آمده است: کشورهای همسایه ایران که سرمایه گذاری سنگینی در بحث دفاع موشکی کردند و همچنین پایگاه های نظامی آمریکا در اطراف ایران، همگی در تیر رس این خانواده از موشک ها و راکت های ایرانی قرار دارند. این راکت ها و موشک ها گزینه های بیشتری را در اختیار ایران برای مقابله با سامانه های دفاع موشکی قرار می دهد. از طرفی اگر به گروه های طرفدار ایران مثل حزب الله برسد می تواند چالشی برای اسراییل باشد.

اندیشکده مشهور فرانسوی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد ایران اطمینان بیشتری به قوای موشکی خود برای استفاده از آن در حملات پیدا کرده است، افزوده است: برای فهمیدن اثر کامل حمله موشکی ایران لازم است بررسی دقیقی نسبت به خسارت وارد شده به وسیله این حمله انجام شود. البته برخی از مقامات نظامی اسراییل، حمله موشکی ایران را با دقت کم ارزیابی کرده اند اما تا زمانی که مدرک مشخصی از سمت عربستان، اسراییل یا آمریکا ارائه نشود نمی توان بر روی این صحبت ها مانور داد.

نتیجه گیری نهایی و سوالاتی درباره توان موشکی ایران

به اعتقاد تحلیلگران این اندیشکده سوالات مهمی پس از این حمله موشکی در اذهان کارشناسان ایجاد شده است و با توجه به اینکه در جریان جنگ سوریه موشک های کروز روسی و موشک ذوالفقار ایرانی برای اولین بار مجال استفاده واقعی در رزم را بدست آوردند، مشخص شده است اگر موشک های سری فاتح و ذوالفقار در تعداد بالا شلیک شوند می توانند دست برتر را در بخش تاکتیکی و عملیاتی به ایرانی ها اعطا کنند.

موسسه مذکور با طرح این سوال که کدام تکنولوژی پیشرفته در زمینه طراحی، پیشرانه و هدایت به توسعه موشک ذوالفقار منجر شد؟ ادامه داده است: آیا این تکنولوژی ها در سالهای اخیر به ایران وارد شده یا خیر؟ اگر این تکنولوژی وارداتی نیست آیا مشخص است که سطح تحقیق و توسعه و همچنین توان علمی – صنعتی ایران در بخش موشکی تا به کجا پیشرفته است و اثر این پیشرفت در آینده منطقه خاورمیانه و برنامه ریزی نظامی کشورهای منطقه چه خواهد بود ؟

 


Share
1 | مسعود | , رومانی | ٠٢:١١ - ٢٩ تير ١٣٩٦ |
0
 
0
پاسخ
عالی دست مریزاد به این توان فقط مسله ای که هست در رسانه ایران که مطالعه می کردم چند صدایی و خوشحالی بیش از حد و غرور و اینکه هر شخصی بگونه ای خود را در این کار ساخت و پرتاب موشک سهیم می دانست کمی با اخلاق اسلامی و یک صدایی و ید واحده که امام رحمت الله می فرمودند فاصله دارد که انشاالله اینگونه نیست علت اشکال این کارها این است که انرژی ها تقسیم خواهند شد قوا تحلیل خواهد رفت و عده ای هم تخریب اقدامات مثبت صورت پذیرفته توانایی پیدا می کنند که عملا باعث خواهد شد در همان اوایل کار پیشرفت زمین گیر گردد یک مثال کارهای که روسیه در جنگ سوریه و در تحریم های که ایجاد شده خیلی عادی و معمولی نه خوشحالی زیاد نه عصبانیت زیاد انجام داده که از نگاه شخص ثالث این حالت پبش می اید که عجب اینها به خود مسلط هستند احتمالا در چنته توان مندی زیاد دارند احتمالا فکر تحریم ها را کرده اند جنگ برای انان خیلی پیش پا افتاده است و کاملا حرفه ای عمل می کنند حال شاید واقعا از درون دچار مشکلات و هزینه های جنگی یا حتی دودستگی در مقاماتشان باشند ولی بگونی عمل می کنند که شخص ثالث متوجه مسایل درونی انها نمی شود و احساس می کند عملکرد انها مورد تایید همه است بدون اینکه هر کدام بخواهند این کارها را جداگانه تایید کنند البته این احساس من است شاید اشتباه باشد ولی توانمندی ها مانند انبار غذا هستند که باید ارام هر بار مقداری ازان انرا مصرف کرد و دیگر زیاد انرژی بیهوده صرف نکرد همانگونه که امام (ره)به سوال خبرنگار فرمودند هچ احساسی ندارند یعنی سالها تلاش شخص ایشان را فقط موردی مطرح کنیم سختی مرارت و بالاخره ازادی ایران برای ایشان هیچ بود چرا برای اینکه خوشحالی حتی کم ان هم معنی نداشت و ایشان انرژی خود را حفظ می کردند زیرا تازه با این همه جانفشانی که ارزش خیلی کارها را داشت ولی ایشان بزرکتر میاندیشیدند ان اینکه کار قبلی تمام شد حالا کار جدید یعنی استمرار این پیروزی یعنی حالا حالا ها کار داریم انهم با که( کسی که بیش از 100 سال است در زمینه سلاح و حقه و ادم کشی و استعمار نو و پشتیبانی و تجربه استعمار کهنه انگلیس کثیف و همراهی شیطانی مانند اسراییل ) باید دست و پنجه نرم کنیم البته این اشارات در ارتباط با مدیران و کارشناسان وو است ولی رهبری کشور حضرت ایت الله خامنه ای همیشه سخنان و رفتارشان ثابت و با پیش بینی های دقیق و رفتار اسلامی و مثال زدنی جدا میباشد خدا ایشان و دو بال مرجعیت و نیرو های معتقد به ایشان را که تحت رهبری ایشان می باشند را حفظ بفرماید تا ظهور حضرت حجت تشکر
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه