2017 December 16 - شنبه 25 آذر 1396

زمان شوک بزرگ ایران به آمریکا فرا رسیده است
کد خبر: ٤٧٩٣٣ تاریخ انتشار: ١١ مرداد ١٣٩٦ - ١٠:٥٨
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با انقلاب نیوز:
زمان شوک بزرگ ایران به آمریکا فرا رسیده است

پایگاه انقلاب نیوز: حاجی دلیگانی گفت: اگر تصمیم قاطع در برابر نقض های پیاپی برجام که از طرف آمریکا صورت می گیرد گرفته نشود، آمریکایی ها تصمیمات ضد برجامی خود را که در ظاهر قانونی کردند ادامه می دهند، کما اینکه از ابتدای مذاکرات تا به امروز نشان داده شده همیشه به خاطر منفعل برخورد کردن ایران، یک قدم برای نقض برجام و اعمال تحریم های جدید آمریکایی ها جلو آمدند و با سکوت و عدم پاسخگویی مناسب ایران در این برهه، باز هم یک قدم جلوتر خواهد آمد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: تنها راهکار برای مقابله با تحریم های خصمانه آمریکا مقابله است، رژیم آمریکا  با اعمال تحریم های جدید و نقض برجام نشان داد همه امریکا از ریاست جمهوری، کنگره و قوه قضائیه  آمریکا در جهت نقض برجام هم نظر هستند و هماهنگ عمل می کنند و ما علاوه بر حفظ اتحاد داخلی باید از روی اقتدار پاسخ این رفتار آمریکا را بدهیم.

وی تاکید کرد: هیئت نظارت بر برجام و خود دولت که موظف به پاسخگویی است و همچنین سازمان انرژی اتمی و دیگر مجموعه های ذی ربط باید با توجه به صراحت برجام که بیان کرده هر گونه اقدامی از طرفین در نقض برجام صورت بگیرد، طرف دیگر حق دارد اقدامات خودش را  انجام دهد ، لازم است یک تصمیم قاطع گرفته شود و به نوعی تمامی  آنچه را که داشتیم و به جهت برجام تعطیل کردیم دوباره از سر بگیریم.

حاجی دلیگانی بیان داشت: به نظر اگر فعالیت هایی که در سازمان انرژی اتمی تعطیل شده بود از سر گرفته شود، شوک برزگ آن می تواند آمریکایی ها را از خواب گرانی که دچار شدند بیدار کند.

وی خاطر نشان کرد:  اگر تصمیم قاطع در برابر نقض های پیاپی برجام  که از طرف آمریکا صورت می گیرد گرفته نشود، آمریکایی ها تصمیمات ضد برجامی خود را که در ظاهر قانونی کردند ادامه می دهند، کما اینکه از ابتدای مذاکرات تا به امروز نشان داده شده همیشه به خاطر منفعل برخورد کردن ایران ،یک قدم برای نقض برجام و اعمال تحریم های جدید آمریکایی ها جلو آمدند و  با سکوت و عدم پاسخگویی مناسب ایران در این برهه،  باز هم یک قدم جلوتر خواهد آمد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تا الان آمریکایی ها به نوعی در گزارش ها  به رعایت ایران به مفاد برجام اذعان می کردند، نوبت بعد این را هم انکار خواهند و با یک دروغ بزرگ پایبندی ایران به برجام را اعلام خواهند کرد و قضیه را برعکس جلوه خواهند داد.
وی افزود: دولتمردان دقت کنند ابتکار عملی که اکنون در اختیار ایران قرار دارد با گذشته زمان از دست خواهیم داد و دچار انفعال خواهیم شد.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: ما شاهد هستیم از ابتدایی که مذاکرات شروع شد هر قدم مثبتی که ایران برداشت ، متاسفانه توسط آمریکایی ها و بعضا هم پیمانان آمریکا در اروپا تلقی انفعال و تلقی نوعی عقب نشینی برای آنها شد، در مرحله ای آنها سعی کردند یک قدم جلوتر بیایند و متاسفانه با نوع رفتار و نوع سیاست مذاکراتی که در دولتمردان وجود داشت که به هر قیمتی است باید مذاکرات به نتیجه برسد، و به یک توافقی منجر شود این سیاست سیاسیتی شد که آمریکا  دست ایران را خواند  و احساس کردند تیم مذاکره کننده و دولت ایران همه هم و غم اش بر این است که در یک بازده زمانی خاصی این مذاکرات را به نتیجه برساند، بنابرین آنها طمع خودشان را و خواسته های ناحق خودشان را بیشتر کردند و سعی کردند حداکثر منافعی را که می توانند برای خودشان حفظ کنند و حتی  منافع جدیدی  به دست بیاورند، مذاکرات را بر اساس آن سیاست دنبال کردند.

وی اظهار داشت: اما آمریکایی متوجه این نکته باشند که با نوع رفتار و برخوردی که انجام دادند، ملت ایران تا الان خواسته به دنیا ثابت کند که اهل تعامل و مذاکره است و مذاکرات هسته ای را به عنوان یک تمرین انجام داد و در حال حاضر هم برای خود ملت ایران و هم برای همه دنیا و کشورهای مذاکره کننده و کشورهای پیگیر در مسئله مذاکرات هسته ای متوجه شدند که آمریکا قابل اعتماد نیست و مردم ایران سالهاست که این مسئله را بیان می کنند.

حاجی دلیگانی در پایان ضمن تاکید بر جواب قاطع و مناسب از سوی دولتمردان اظهار داشت:  در نهایت با بدعهدی آمریکا در قضیه برجام به همان جمله حضرت امام خمینی(ره) رسیدیم که اگر آمریکایی ها با ما رابطه نداشته باشند باید جشن بگیرم و آن روز ما پیروز هستیم و این نوع رفتار آمریکایی ها و نوع مذاکراتی که صورت گرفت این نتیجه را به ملت ایران تثبیت کرد و کینه از دولت آمریکا در دل ملت ایران دوباره دائمی و پایدار شد.
 
انتهای خبر/120 /4


برچسب ها: تحریم،برجام
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه