2017 December 16 - شنبه 25 آذر 1396

یک خبرنگار متعهد اخبار را سانسور نمی کند/ مردم از اخبار افراد مشهور خسته شده اند
کد خبر: ٤٨١١٦ تاریخ انتشار: ١٥ مرداد ١٣٩٦ - ٠٩:٤٩
صفحه نخست » فرهنگی » مطلب ویژه
معاون روابط عمومی سازمان بسیج:
یک خبرنگار متعهد اخبار را سانسور نمی کند/ مردم از اخبار افراد مشهور خسته شده اند

پایگاه انقلاب نیوز: احمدی گفت: مردم ایران دیگر "شهرت" زده شده اند و بیشتر به دنبال افراد گمنامی هستند که کارهای بزرگی را انجام می دهند و اتفاقا همین افراد هم در تاریخ ماندگار می شوند زیرا از جنس خود مردم هستند و مردم بیشتر به این نوع اخبار علاقه مند هستند.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، اسماعیل احمدی معاون روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین  ضمن گرامی داشت 17 مرداد روز خبرنگار در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: خبرنگار اسلامی تفاوت بارزی با خبرنگار غربی دارد، مهمترین آن هم صداقت در خبر یک خبرنگار اسلامی است، درست است که غربی ها هم صداقت در خبر را اعلام کنند اما در عمل مشاهده می کنیم غرب سانسورهای فاحشی در رساندن اخبار به دنیا انجام می دهد.

وی گفت: خبرنگاران غربی به خبرها یکسویه می پردازند، بسیاری از مشکلات و معضلات غرب به دلیل عدم صداقت در اخبار اعلام نمی شود، اگر به اخبار کشور آمریکا مراجعه کنید پر از سانسور است  و حتی در برخی اخباری که از اوضاع اسفبار از قتل و جنایت که برخی رسانه ها مجبور می شوند انعکاس دهند بازهم سانسور وجود دارد.
 
با اخباری هرچند واقعی پازل دشمن را تکمیل نکنیم

احمدی افزود: خبر در غرب علی رغم  شعار جریان آزاد اطلاعات، کاملا یک جریان یکسوه و بسته شده و سانسور شده است، اما ما از یک خبرنگار اسلامی توقع داریم که به همه خبرها، آنچنانی که واقعیت دارد بپردازد اما در عین حال نباید القای یاس و نا امیدی در جامعه کند ، شاید گاهی اوقات اگر قرار باشد برخی واقعیت ها را بیان کنیم پازل نا حق دشمن را تکمیل کرده ایم ولو اینکه حرف و خبری هم که منعکس کرده ایم حق باشد.

معاون روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین   گفت: در بیان واقعیت باید یک خبرنگار به اقتضاعات زمان توجه کند، البته در عین حال اعتقاد نداریم که خبرنگار اسلامی لزوما و حتما ارزشهای خبری غربی ها را رعایت کند، به طور مثال در ارزش های خبری غرب مسئله" جنگ ، ستیز ، رویاروی، برخورد" به عنوان یک ارزش خبری محسوب می شود، در حالی که می توان اخبار صلح و دوستی و آشتی را منعکس کرد و به عنوان ارزش خبری به آن پرداخت.

وی گفت: در خبر اسلامی نباید حتما به ارزش خبری "شهرت" بپردازیم و اخبار افراد مشهور را منعکس کنیم، اینکه یک فرد معروف است باید حتما اخبار وی را منعکس کنیم تفکر درستی نیست، بلکه باید به ارزش خبری "عمل صالح" توجه کنیم فردی که کار نیک انجام می دهد و اصلا هم فرد معروفی نیست باید به عنوان الگو و ارزش معرفی شود، و هرگاه چنین اخباری منعکس شده، اثر و تاثیرگذاری آن روی مردم بیشتر بوده است.
 
مردم ایران از اخبار افرار مشهور خسته شده اند

احمدی  خاطر نشان کرد: مردم ایران دیگر "شهرت" زده شده اند و بیشتر به دنبال افراد گمنامی هستند که کارهای بزرگی را انجام می دهند و اتفاقا همین افراد هم در  تاریخ ماندگار می شوند زیرا از جنس خود مردم هستند و مردم بیشتر به این نوع اخبار علاقه مند هستند.

معاون روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین  بیان داشت: خبرنگار اسلامی اگر این تفاوت ها و اصول را رعایت کند مطمعنا به رسانه اسلامی هم خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: خبرنگاران نیز رزمنده هستند و  شغل خبرنگاری شغل زینب گونه است ، اگر خبرنگاران نباشند قطعا فعالیت و برنامه های خوب از جمله شجاعت های رزمندگان در میدان های جنگ سخت به سمع و نظر مردم نمی رسد، و یا مشکلات داخل کشور به گوش مسئولان نمی رسد.

احمدی اظهار داشت: خبرنگار یک واسطه گری خیلی خوب و نیکو و بسیار احسن است و به تعبیری خبرنگاری یک عمل صالح است ، خبرنگار مصداق بارز امر به معروف و نهی از منکر است، یعنی  چیزی که بیان می کند اگر جنبه مثبت دارد، یعنی در حال اشاعه معروف است اگر جایی هم کار نامبارکی مثل اختلاس صورت گرفته است و آن را منعکس می کند به تعبیری نهی از منکر می کند، اگر خبرنگاری چنین نکند یک خبرنگار واقعی نیست، دقیقا هنر خبرنگار همین است.
 
برخی رسانه ها ناخواسته امر به منکر را اشاعه می دهند

احمدی با گلایه از نوع پرداخت به برخی از حوادث گفت: گاهی صفحه حوادث برخی از روزنامه ها  امر به منکر است، گاهی در همین صفحات نوع قتل آموزش داده می شود، نوع دزدی و فرار کردن از دست پلیس را آموزش می دهند و منکر را اشاعه می دهند.

وی گفت: به همین دلیل می گوییم خبرنگار اسلامی؛ یعنی خبرنگاری که  دقت می کند نهی از منکری که انجام می دهد تبدیل به امر منکر نشود، امربه معروف هم تبدیل به نهی از معروف نشود، این ظرافت خبرنگار است و به تعبیری خبرنگار در لبه پرتگاه قرار دارد که می تواند از یک خبر یک فرصت را در جامعه ایجاد کند و مردم را به سمت خوبی ها هدایت کند و بلعکس می تواند در لبه پرتگاه دقت نکند و مردم را به هبوط و سقوط بکشاند.
 
گفتگو از مرضیه مهدیلو
انتهای پیام /120 /4


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه