2017 December 16 - شنبه 25 آذر 1396

دولتی که بی توجهی را برای تولید به حد اعلا رساند
کد خبر: ٤٨٤٩٠ تاریخ انتشار: ٢١ مرداد ١٣٩٦ - ١٩:١٣
صفحه نخست » اقتصادی » مطلب ویژه
تولید قربانی واردات بی رویه؛
دولتی که بی توجهی را برای تولید به حد اعلا رساند

پایگاه انقلاب نیوز: صنایع کوچک سهمی بزرگ از تولید و سهمی بزرگ تر از اشتغال را داراست که متاسفانه در کشور ما به این نکته هیچ توجهی نمی شود.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، صنایع کوچک سهمی بزرگ از تولید و سهمی بزرگ تر از اشتغال را داراست که متاسفانه در کشور ما به این نکته هیچ توجهی نمی شود. برای تولید اشتغال آن هم به صورت انبوه باید به این بنگاه های زود بازده توجه بیشتری کرد.

یکی از کارهایی که باید در اقتصاد مقاومتی به آن توجه کرد همین بنگاه های زود بازده هستند که نقش به سزایی در اقتصاد و مبارزه با بیکاری دارند.

تولیدی هایی که زیر 50 نفر در آن مشغول به کار هستند معروف به صنایع کوچک هستند که متاسفانه باید گفت که در این دولت اکثر قریب به اتفاق آنها روند نزولی پیدا کرده اند. نقطه قوت این تولیدی ها فضای کوچک و سرمایه به نسبت پایین تری نسبت به کارخانه های بزرگ و در عین حال زود بازده است.

یحیی آل اسحاق رئیس شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی اتاق ایران گفت: بیش از 65 درصد اشتغال در این حوزه فعالیت دارند که باید مورد توجه دولت ها قرار گیرند که بر عکس این اتفاق در حال رخح دادن است.

وی گفت: به عنوان مثال در کارگاه کوچکی با سرمایه 400 میلیون ریالی سالانه 600 میلیون تومان برداشت می شود که این موضوع در کارخانه های بزرگ داری ریسک بالایی می باشد.

آل اسحاق  افزود: از 87هزار واحد تولید در ایران 81 هزار و پانصد واحد کوچک و متوسط هستند. صنایعی که حجم تولید آنها از متوسط جهانی پایین تر بوده و روند رو به کاهش داشته است.

وی گفت: امروز از سهم 70 درصدی که صنایع کوچک در اقتصاد کشور نقش داشته اند به مرز 21 درصد رسیده است که این فاجعه بار است. این یعنی بسیاری از صنایع کوچک زیر ظرفیت یا بعضا اصلا کار نمی کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: بیشتر این بنگاه ها با مشکل بزرگ توجه نکردن به برگشت سرمایه و سود بالای بانک ها است که مواجه هستند. در جهان بنگاه های کوچک بانک محورند و به راحتی تسهیلات می گیرند اما در داخل کشور ما این تسهیلات سخت به بنگاه ها می رسد.

وی با انتقاد از وضع نابسمان تسهیلاتی که به بنگاه ها داده نمی شود اظهار داشت: اولا گرفتن تسهیلات به شدت با مشکل و سختی برای این بنگاه ها انجام می شود و اگر هم بشود با سود های کلان بانکی رمق از تولید کننده گرفته می شود. بانک ها نیز متاسفانه ترجیح می دهند به جای یک خط تولید یک آپارتمان در تهران از تولید کننده به عنوان وثیقه قبول کند!

در بیانات مقام معظم رهبری در فروردین ماه سال 95 هم داریم که ایشان فرمودند: آنچیزی که در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید باید قرار بگیرد و اقتصاد را می تواند تکان اساسی دهد همین بنگاه های زود بازده کوچک است. در کشورهای بزرگ صنعتی نیز همین بنگاه های کوچک است تبدیل به قلب اقتصاد آن کشور شده اند.

انتهای پیام/170 /3Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه