2018 January 23 - سه شنبه 03 بهمن 1396

برجام دلیلی بر این نیست که آژانس به مراکز نظامی ما سرک بکشد
کد خبر: ٥٠٧٨٩ تاریخ انتشار: ٠٣ مهر ١٣٩٦ - ١١:٢٦
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
کریمی قدوسی در گفت و گو با انقلاب نیوز:
برجام دلیلی بر این نیست که آژانس به مراکز نظامی ما سرک بکشد

پایگاه انقلاب نیوز: عضو کمیسیون امینت ملی گفت: در توافق نامه ای که شکل گرفته ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، با این حال این موضوع هم دلیل بر این نمی شود که سازمان انرژی اتمی به جایگاه امنیتی و نظامی ما سرک بکشد و اسرار ما فاش شود.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با انقلاب نیوز درباره نقض تعهدات امریکا  و اظهارات ترامپ درباره بازدید از مراکز نظامی ایران در برجام گفت: بحث نظامی و امنیتی اسرار آمیز ترین مسئله ای برای هر کشور در هر سطوح قدرتی است. همه کشور های دنیا از جمله امریکا به دنبال این هستند که هیچ کس از اسرار نظامی آنها با خبر نشود و این ربطی به ایران و هیچ کشوری ندارد بلکه تمامی کشورها این رویه را دنبال می کنند.

 

وی افزود: همواره همه کشور ها به دنبال حفظ اسرار نظامی خود هستند اما موضع امریکا در برجام بهانه بیش نیست تا از این طریق بتواند به اهداف شوم خود برسد. این موضوع یکی از دلایل مهم و بهانه تراشی های امریکا برای نقض برجام است. این بهانه هم برای این است که بتواند به اسرار امنیتی ما دست پیدا کند.

 

نماینده مردم مشهد در مجلس تاکید کرد: آمار و اطلاعات نشان داده است که  ایران رکورد بازرسی های متنوع حتی سرزده را از سایت های هسته ای در جهان شکسته است. این نقطه قوت نسیت اما به هر جهت در توافق نامه ای که شکل گرفته ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، با این حال این موضوع هم دلیل بر این نمی شود که سازمان انرژی اتمی به جایگاه امنیتی و نظامی ما سرک بکشد و اسرار ما فاش شود.

 

قدوسی در ادامه اظهار داشت: مسئله اساسی این است که این امریکا نیست که می تواند تعیین کند که به راحتی باید از مراکز نظامی بر اساس برجام باید بازدید بشود. این موضوع مورد تایید آژانس نیست و بازدید از مراکز نظامی در برجام نیامده است. در ضمن کشورهایی از جمله امریکا وجود دارد که  آژانس قبل از ایران باید از مراکز هسته ای آنها بازدید داشته باشد چرا که داشتن کلاهک هسته ای آنها برای تمامی دنیا محرز شده است.

 

وی تصریح کرد: باید گفت کشورهای مختلفی نیز وجود دارند که عضو اتحادیه اروپا هستند که به قوانین آژانس پایبند نبوده و نیستند. اظهارات نیکی هیلی نیز بیشتر از اینکه یک خبر درباره برجام باشد یک اظهار نظر شخصی از سوی او است، بنا براین شاهد آن هستیم که ترامپ و اطرافیانش به سادگی نهادهای بالادستی از جمله آژانس را کنار گذاشته و به اظهار نظر می پردازند.

 

این کارشناس سیاسی تاکید کرد: نقض برجام از سوی ایران نیاز به مصداق دارد، تا امریکا نتواند به این مصداق برسد و نتواند کشورهای دیگر را متقاعد کند یکجانبه گرایانه تصمیم می گیرد که با برجام و ایران چه کار کند و نهایت این تصمیمات سرخود برای امریکا شکست به همراه دارد.

 

وی ادامه داد: رویکرد ترامپ و دولتش نسبت به برجام و ایران همواره بر این اساس است که کل برجام برداشته شود و در واقع آنچه امیتاز به ایران خوانده می شود تمام شود و در کل آنچه که توافق نامیده شده است دارای مشکل است. برای همین ترامپ به دنبال پیدا کردن راه های مخحتلف برای زدن زیر برجام و تعهدات خود است و بر اساس نظر خود تصمیم نهایی درباره تعهد خود را بگیرد، اما باید گفت تا زمانی که یکجانبه گرایانه تصمیم بگیرد کشور های دیگر متقاعد نخواهند شد و شانس ایران در این زمینه بیش از هر زمان دیگری است که بتواند حسن خلق خود را به جهان نشان دهد.

 

وی در پاسخ به این سوال که رفتار آینده اریکا در برجام چگونه خواهد بود نیز گفت: امریکا در هیچ زمینه ای کشوری نیست که یک تاکتیک و یک راهبرد را پیش ببرد. امریکا همیشه سیاست فرصت و تهدید را در پیش گرفته  و تلاش کرده از تهدید برای خود فرصت درست کند. همواره ما باید منتظر تحریم و تهدید بیشتر از طرف امریکا باشیم تا ایران را مجبور به خروج از برجام کند.

 

 

انتهای پیام /170Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه