2018 February 21 - چهار شنبه 02 اسفند 1396

افزایش واردات کالاهای مصرفی در سال اقتصاد مقاومتی!
کد خبر: ٥١٠٩٣ تاریخ انتشار: ١٣ مهر ١٣٩٦ - ١٠:٠٥
صفحه نخست » اقتصادی » مطلب ویژه
افزایش واردات کالاهای مصرفی در سال اقتصاد مقاومتی!

پایگاه انقلاب نیوز: در حالی که دولت همواره شعار حمایت از اقتصاد مقاومتی می دهد، اما رشد واردات کالاهای مصرفی در ماه های گذشته، در تضادی آشکار با اهداف و شعارهای اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،با توجه به این که پرداختن غیرشعاری به تقویت تولید ملی و فراهم سازی زیرساخت های حمایتی از آن از جمله مؤلفه های بسیار مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است، از این رو به اعتقاد اغلب اقتصاددانان مطرح باید برای تقویت تولید ملی ، جلوی واردات بی رویه کالاها به خصوص در آن بخش که نمونه های مشابه و با کیفیت داخلی شان هم وجود دارد، گرفته شود.

این در حالی است که بنا بر آمار رسمی ارایه شده از سوی گمرک ، تراز تجاری ایران در پنج ماه نخست سال جاری به دلیل رشد جهشی واردات کالاهای مصرفی، دوباره منفی شده است.

بنابر این آمار و اطلاعات در تجارت خارجی مدت یاد شده، به موازات افزایش 16 درصدی واردات، شاهد کاهش 5 درصدی صادرات غیرنفتی بوده ایم به این معنا که 19 میلیارد و 442 میلیون دلار در پنج ماه ابتدایی سال ، کالا وارد کشور شده و در مقابل تنها 17 میلیارد و 193 میلیون دلار، صادرات داشته ایم و این سخن یعنی حدود دو میلیارد و 250 میلیون دلار، بیشتر از دخلمان، خرج واردات کرده ایم!

با نگاهی به اقلام عمده وارداتی متوجه می شویم که بسیاری از آن ها از جمله برنج، ذرت دامی، لوبیای سویا، شکر ، روغن دانه آفتابگردان و غیره در سایه حمایت دولت از تولید کنندگان ، قابلیت تولید در داخل را دارد و حال آن که متاسفانه رویه واردات از سوی شرکت های دولتی همچنان ادامه دارد.

به گفته عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بیش از 70 درصد محصولاتی که وارد می شود، توان تولید با کیفیت صادراتی آن ها در داخل وجود دارد و حال آن که متاسفانه رویکرد اقتصادی دولت در سال های اخیر بیشتر متمرکز بر مراودات تجاری با کشورهای اروپایی بوده که این ها عمدتاً صادرکننده کالا به ایران هستند تا واردکننده از آن.

از سویی در بسیاری از قسمت ها، حجم کالاهای وارد شده به کشور بیش از نیاز بازار داخلی است و طبعاً در چنین فضایی بیشترین خسارت و ضرر متوجه تولید کننده ایرانی می شود که بدون داشتن حمایت و رانت دولتی ، در بخش خصوصی و یا تعاونی مشغول به فعالیت است.

این در حالی است که طبق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، باید کالاهایی به کشور وارد شوند که زیرساخت تولید داخل را تقویت کنند نه این که به خاطر آن ها ، تولید ملی دچار ضعف و فراموشی شود.

با توجه به این که در مقطع حساس کنونی، رکود اقتصادی و به تبع آن بیکاری به اصلی ترین بلای جان اقتصاد کشور تبدیل شده ، دولت می بایست به جای توجه به واردات ، به تقویت تولید داخل و رفع و رجوع مشکلات کلیدی تولیدگران ایرانی اهتمام بورزد ، چه آن که در غیر آن صورت همین واحدهای تولیدی نیمه فعال در کشور نیز دچار تعطیلی مقطعی و یا دایمی می شوند و بدین سان بر آمار بیکاران روز به روز افزوده می شود و پدید آمدن چنین وضعیتی بی شک با شعارها و وعده های دولت دوم روحانی در تضادی آشکار قرار دارد.

البته ناگفته نماند که بحث واردات ، فی نفسه مشکل زا نیست به خصوص آن جا که این امر ناشی از واردات کالاهای دارای فناوری باشد، چه آن که در این صورت موجبات رشد و پیشرفت اقتصادی کشور فراهم می شود اما افزایش بی رویه واردات آن هم در بخش کالاهای مصرفی نه تنها توجیه اقتصادی برای کلیت جامعه ایرانی ندارد بلکه در تناقض با اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه