2018 February 21 - چهار شنبه 02 اسفند 1396

لزوم استراتژی دیپلماسی وحدت برای دستیابی به امت واحده اسلامی
کد خبر: ٥١٢٣٧ تاریخ انتشار: ١٩ مهر ١٣٩٦ - ١٣:٠٨
صفحه نخست » سیاسی » پیشنهاد سردبیر
آیت الله اراکی مطرح کرد؛
لزوم استراتژی دیپلماسی وحدت برای دستیابی به امت واحده اسلامی

آیت الله اراکی تفرقه را بزرگترین چالش تهدیدکننده جامعه اسلامی دانست و بر ضرورت بکارگیری استراتژی دیپلماسی وحدت تأکید کرد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز در مراسم افتتاحیه اولین «اجلاس بین‌المللی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت اسلامی» که در هتل آزادی برگزار شد با اشاره به اینکه مهم‌ترین وظیفه ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مسأله وحدت جهان اسلام است، اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم به یک امت واحده اسلامی دست پیدا کنیم باید استراتژی دیپلماسی وحدت را به کار گیریم.
 

وی ادامه داد: امروز مسأله اتحاد و همگرایی جامعه اسلامی بسیار مهم است و همه اندیشمندان جامعه اسلامی در این اندیشه به سر می‌برند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: امروز تفرقه بزرگترین چالش تهدیدکننده جامعه اسلامی است، بنابراین ما در این اجلاس به دنبال این هستیم که راهی را فراتر از اجلاس‌های وحدتی که تاکنون در ایران و سراسر جهان برگزار شده است، طی کنیم.

آیت الله اراکی با اشاره به اهداف این اجلاس، یادآور شد: ما در این اجلاس به دنبال یک راهبرد عملی و میدانی برای ایجاد یک انسجام بین‌المللی بین فعالان حوزه وحدت هستیم، خوشبختانه در همه جای دنیا اسلام افرادی هستند که دغدغه وحدت دارند و برای این موضوع نیز تلاش می‌کنند.

وی افزود: در واقع نباید فراموش کرد که اگر فعالیت تقریبی چنین افرادی در جهان اسلام نبود قطعا توطئه دشمنان برای ایجاد ستیز در جامعه اسلامی به نتیجه می‌رسید و امروز جامعه اسلامی سراسر از خون داشتیم، امروز فعالان تقریبی با تلاش‌های خود گفتمان وحدت‌گرایی را ایجاد کردند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه در این اجلاس ابتدا به دنبال این هستیم که یک پیوست عملیاتی و راهبردی بین اتحادیه‌ها، نهادها، انجمن‌ها و مؤسسات فعال تقریبی ایجاد کنیم، تصریح کرد: در مرحله بعد وظیفه ما این است که فعالان عرصه تقریب را برای پشتیبانی دیگر نهادهای تقریبی ترغیب کنیم.

آیت الله اراکی بیان کرد: ما امروز در این اجلاس از همه شخصیت‌های حاضر درخواست داریم برای نهادهای تقریبی در کشورهای خود برنامه‌ریزی کنند، در واقع آنها با تکثیر نهادهای وحدت گرای همسو می‌توانند مقدمات تشکیل امت واحده اسلامی را فراهم کنند.

وی با اشاره به تعریف امت واحده، ابراز داشت: امت واحده اسلامی در معنای برداشتن مرزهای جغرافیایی کشورهای اسلامی نیست، در واقع ما باید تلاش کنیم همچون اتحادیه اروپا برای کلیه کشورهای اسلامی طرح‌هایی در عرصه اقتصاد، فرهنگ، سیاست، تجارت و ... داشته باشیم و از این رو به یک امت واحده برسیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان گفت: ما همه را به یک طرح و ایده ممکن دعوت می‌کنیم، از این رو همه شرکت‌کنندگان باید طرح‌های خود در این جهت را ارائه کنند.
 
منبع: رسا


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه