2018 January 23 - سه شنبه 03 بهمن 1396

برخی ها میخواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود!/ چرا ماه ها حقوق کارگران را نمیدهند؟
کد خبر: ٥١٩٨٤ تاریخ انتشار: ٠٩ آبان ١٣٩٦ - ٠٩:٥٧
صفحه نخست » اقتصادی » مصاحبه و گفتگو
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس مطرح کرد؛
برخی ها میخواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود!/ چرا ماه ها حقوق کارگران را نمیدهند؟

پایگاه انقلاب نیوز:حاجی دلیگانی گفت: شاید برخی ها بدشان نیایید که شرایط برای افراد ضعیف از جمله قشر کارگر هر روز سخت تر شود، تا جایی که شرایط را طوری رقم بزنند و مدیریت صحیح انجام ندهند و کمک برای بهبودی اوضاع نکنند و وظیفه شان را به درستی انجام ندهند نتیجه این شود که کارگران نسبت به عدم پرداخت چند ماهه حقوق خود اعتراض کنند.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، کارگران به عنوان بازوی صنعت اقتصادی کشور به عنوان مظلومترین قشر در حال انجام فعالیت در کشور هستند، حقوق های کم در برابر کار کامل و سخت در کنار عدم پراخت به موقع حقوق و تاخیر های چند ماهه باعث شده هرازچندگاهی شاهد اعتراض این قشر زحمت کش در کشور باشیم.

کارگران مهمترین ابزار تولید سرمایه هستد اما این سرمایه داران هستند که همواره حقوق کارگران را پایمال می کنند و توجهی به آنان ندارند! قشری که به زبان خودمانی صورتش را باسیلی سرخ نگه داشته است و اهل شکایت وبگومگو نیست، عادت به حقوق معوقه وبعضی مواقع به عدم پرداخت حقوق خود کرده است!

ظلم به کارگر گناه نابخشوندنی

متاسفانه این مسئله تبدیل به یک ایپدمی شده وقتی یک واحد صنعتی دچار مشکل اقتصادی و مالی می شود اولین را چاره را تاخیر پرداخت حقوق کارگران می بیند از نگاه اسلام و احادیث اهل بیت علیهم السلام، عدم پرداخت و یا تأخیر در پرداخت حقوق کارگر «ظلم» تلقی شده و در بعضی روایات، ندادن حقوق کارگران، گناهی نابخشودنی قلمداد گردیده است.

حقوق کارگر مزد کار اوست که پسندیده است از قبل تعیین شده و به محض اتمام کار پرداخت شود، پیامبر اکرم (ص) ضمن آنکه توصیه های فراوانی برای احترام به کارگر و پرداخت به موقع حق الزحمه او حتی قبل از خشک شدن عرق کارگر فرموده اند، در روایتی به مجازات سخت ظالمان به حقوق کارگران اشاره و می فرمایند: "هرکس به کارگری در مورد دستمزدش ستم کند، خداوند عمل او را تباه می سازد و بوی بهشت را که از فاصله پانصد سال استشمام می شود بر او حرام می گرداند"(بحار ج75 ص332)

برخی ها میخواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در این خصوص در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: شاید برخی ها بدشان نیایید که شرایط برای افراد ضعیف از جمله قشر کارگر هر روز سخت تر شود، تا جایی که شرایط را طوری رقم بزنند و مدیریت صحیح انجام ندهند و کمک برای بهبودی اوضاع نکنند و وظیفه شان را به درستی انجام ندهند نتیجه این شود که کارگران نسبت به عدم پرداخت چند ماهه حقوق خود اعتراض کنند.

وی بیان داشت: علت اصلی این اعتراضات این است که در بخش اقتصاد و بخش اشتغال آنطور که سیاست های درست باید اعمال شود اعمال نشده است و این سیاست های اشتباه باعث این وضعیت شده که کارگران زحمت کش در خیلی از واحد ها حقوق هایشان بعضا تا 5ماه به تاخیر بیفتند، کارگران کشور ما بسیار صبور هستند و گاهی تا چند ماه در برابر تاخیر حقوق هایشان صبر می کنند اما وقتی یک کارگر در ماه یک میلیون درآمد دارد و همین مقدار هم چند ماه پرداخت نمی شود اما سکوت می کند.

کارگران مجبور می شود در برابر عدم پرداخت حقوقشان سکوت می کنند

حاجی دلیگانی خاطر نشان کرد: این سکوت ناشی از این است که کارگر نگران است با اولین اعتراض به حقی هم که داشته است از همان فرصت اشتغالی هم که دارد اخراج شود و عموما هم وقتی به سن 35 و 40 سالگی می رسد دیگر واحد صنعتی دیگری نیز وی را استخدام نمی کنند و فرصت شغلی پیدا نمی کند به همین خاطر کارگران مجبور می شوند در برابر پرداخت نشدن حقشان سکوت کنند.

نماینده مجلس تاکید کرد:  از طرفی هزینه های زندگی بسیار زیاد است هزینه مسکن، خوراک ، پوشاک و هزینه های مدرسه فرزندان و حتی برخی ها محتاج نان شب هستند، مهمتر از همه یک کارگر پس انداز خاصی هم ندارد تا بتواند در این مدت از آن استفاده کند یک کارگر که سالها با حقوق کارگری زندگی کرده هرگز در آمد اضافه نداشته که بخواهد آن را پس انداز کند تا در این روزها از آن استفاده کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: بانک ها در کشور ما هم که وام قرض الحسنه به کارگران نمی دهند بنابراین کارگران درمانده می شوند و در اینجا دولت باید با اتکا به ظرفیت های داخلی که وجود دارد به داد این کارگران برسد، ما بازار مصرف 80 میلیون نفر را داریم علاوه بر فرصت هایی که در داخل وجود دارد بازارهای کشورهای منطقه از جمله عراق وجود دارد اما هر روز این فرصت ها از بین می رود و وضعیت اشتغال بدتر می شود و کارگران بیکارمی شوند.

وی تصریح کرد: عموما صاحبان واحد های صنعتی ما غیرت لازم را دارند و اصلا نمی خواهند حتی یک نفر از کارگرانشان را اخراج کنند زیرا خود این واحد ها عاشق کار و تولید هستند اما آنها فشارهای متفاوتی را تحمل می کنند و از طرفف مباحث دیگر از جمله عدم فروش محصول و مشکل نقدینگی دارند البته در بحث نقدینگی دولت کمک هایی انجام داده که بانک ها در غالب سایت بهین یاب کمک کند اما چون نرخ سودها بالا است صرف اقتصادی ندارد.

سرممیزی ها با واحد های تولید کنار بیایند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: امروز هیچ کار تولیدی نیست که با وام 18 درصد شروع شود و بخواهد پاسخ بدهد، بنابر این مشکل نقدینگی یکی از مشکلات واحد های تولید و صنعتی است.

وی افزود: در برخی موارد هم عدم توجه بیلان مالیاتی و مامورین مالیاتی به وضعیت یک تولیدکننده ای است که سالیان سال تلاش کرده و تولید کرده است و انتظار دارد در این شرایط سخت و خاص مقداری با این تولید کننده کنار بیایند و به اصطلاح بسازند اما برخی افراد سرممیزی اعلام می کنند ما کار به این مشکلات نداریم وظیفه واحد تولیدی در هر شرایطی این است که مالیات را تمام و کمال پرداخت کند.

حاجی دلیگانی در پایان اظهار داشت: در گذشته در وزارت کار یک مبالغی در اختیار مدیران کار استان ها قرار می گرفت که واحدهایی که واقعا  به مشکل برخوردند با این مبالغ به نوعی به آنها کمک می شد اما این مبلغ هم دیگر در اختیار وزارت کل استان ها نیست و بنابراین کارگران و واحدهای تولیدی در عسر و حرج قرار می گیرند.

انتهای پیام/120


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه