2018 January 23 - سه شنبه 03 بهمن 1396

اشغال لانه جاسوسی آمریکا، انقلاب را از انحراف نجات داد/ افشای اسناد لانه جاسوسی ضربه بزرگی به آمریکا در سطح داخل و جهانی بود
کد خبر: ٥٢٠٢٠ تاریخ انتشار: ١١ آبان ١٣٩٦ - ١٢:٢٠
صفحه نخست » عمومی » مصاحبه و گفتگو
قدیری ابیانه در گفت و گو با انقلاب نیوز:
اشغال لانه جاسوسی آمریکا، انقلاب را از انحراف نجات داد/ افشای اسناد لانه جاسوسی ضربه بزرگی به آمریکا در سطح داخل و جهانی بود

پایگاه انقلاب نیوز: سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا با تاکید بر اینکه اشغال لانه جاسوسی انقلاب را از انحراف نجات داد،گفت: اشغال لانه جاسوسی دستاوردهای بسیار بزرگی برای کشورمان داشت و آمریکا به شدت تحقیر و ابهتش در جهان فرو ریخت.

محمد حسن قدیری ابیانه در گفت وگو با خبرنگار انقلاب نیوز،با اشاره به فرا رسیدن روز 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که برخی افراد مطرح می کنند این است که اشغال سفارت یک کشور خارجی عملی خلاف قوانین بین المللی است و اشغال سفارت آمریکا را برای ایران مضر می دانند و معتقدند هزینه های زیادی برای کشورمان ایجاد کرده است.

وی افزود:از نظر حقوق بین الملل این موضوع حرف درستی است و اشغال سفارت کشور خارجی خلاف قوانین مسلم بین المللی است اما آیا توطئه کودتا و طراحی برای تجزیه کشور،حمایت از تروریست، جعل اسناد وشنود تلفن ها و پرورش جاسوس توسط یک سفارت خارجی  تخلف قوانین نیست.

افشای اسناد لانه جاسوسی ضربه بزرگی به آمریکا در سطح داخل و جهانی بود

سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان ایرانی و اهمیت این اقدام بیان داشت: آمریکایی ها عمل دانشجویان ایرانی را غیر قابل بخشش می دانند اما اشغال کشورهای دیگر را برای خود حق می دانند در حالی که مخالف قوانین بین المللی است، افشای اسناد لانه جاسوسی ضربه بزرگی به آمریکا در سطح داخل و جهانی بود و هنوز هم همراه داشتن و نگهداری اسناد سفارتخانه جاسوسی در آمریکا جرم محسوب می شود.

قدیری ابیانه ابراز داشت: دکتر مصدق به آمریکایی ها نه تنها اعتماد داشت بلکه امید به حمایت آنها داشت و این اشتباه وی منجر به پیروزی کودتا علیه دولت وی و حاکمیت 25 ساله دیکتاتوری شاه و جنایات زیادی از جمله شکنجه ها وکشتار و اعدام و قتل عام ها شد.

وی گفت: اگر اخراج سفارت آمریکا و انگلیس می توانست توطئه کودتا و حاکمیت 25 ساله شاه در ایران و عقب افتادن کشورمان را جبران کند آیا دانشجویان و جوانان انقلابی نباید این کار را می کردند چون خلاف قوانین بین المللی است، آیا زیان 25 سال حاکمیت شاه برای کشور و عملا سلطه آمریکا بر ایران بیشتر بود یا فشارها و تحریم هایی که از سوی آمریکا و انگلیس به دلیل اشغال لانه جاسوسی و  افشای اهداف پنهان شان و شناسایی عوامل شان در ایران شکل گرفت.

اشغال لانه جاسوسی آمریکا، انقلاب را از انحراف نجات داد

سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا با تاکید بر اینکه اشغال لانه جاسوسی انقلاب را از انحراف نجات داد،ادامه داد: اینکه گروگان گیری 444 روز طول کشید تقصیر آمریکا بود زیرا کافی بود شاه که جنایت کار بود وجنایات زیادی مرتکب و اموال زیادی را غارت کرده بود به ایران برگردانند و اصولا اشغال لانه جاسوسی پس از آن انجام  شد که شاه را به آمریکا راه دادند.

آمریکا از هرحرکتی برای مقابله با انقلاب استفاده می کند

قدیری ابیانه ابراز داشت: اسناد لانه جاسوسی نشان می دهد که آمریکایی ها از کودتای نوژه و هرحرکتی علیه انقلاب اسلامی حمایت می کردند، در کودتای نوژه قرار بود مراکز مختلفی بمباران شود که یکی از آنها منزل امام خمینی (ره) بود و آمادگی داشتند میلیون ها نفر را بکشند تا انقلاب را با شکست رو برو کرده و حاکمیت و سلطه آمریکا رابه ایران برگردانند.

وی بیان داشت: این به این معنا نیست که هرکسی به خود اجازه دهد سفارت خانه های خارجی را در ایران مورد تعرض قرار دهد، پیش از اشغال لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام خمینی(ره)، تعدادی از کمونیست ها اقدام به اشغال سفارت آمریکا با هدفی غیر از حمایت از انقلاب اسلامی کرده بودند  که توسط مسئولین کشور از آنجا بیرون رانده شدند

ابهت آمریکا با اشغال سفارت آنها در ایران ریخته شد

سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا افزود: اشغال لانه جاسوسی دستاوردهای بسیار بزرگی برای کشورمان داشت و آمریکا به  شدت تحقیر و ابهتش  در جهان فرو ریخت ، یکی از تهدیدهایی که مقامات آمریکایی از علت شکست توطئه های آمریکا در ایران در برنامه های خود عنوان کردند این بود که آمریکا با اشغال لانه جاسوسی با دستگیری عوامل "سی آی ای" در کنار عوامل سایر دستگاه ها به تصویر کشیدن شرایط ایران محروم شدند و این بی اطلاعاتی آمریکا را در برنامه ریزی موثر محروم کرد.

قدیری ابیانه با اشاره به لزوم فراهم کردن شرایطی برای بازدید عمومی از لانه جاسوسی اظهار داشت: بازدید از لانه جاسوسی که به یک موزه تبدیل شده است باید به یک امر رایج حتی برای توریست های خارجی در بیاید، شرکت های توریستی بازدید از لانه جاسوسی را به توریست ها پیشنهاد کنند و علاوه برآن کسانی که از شهرستان ها به ایران می آیند به خصوص از دانشگاه ها و مدارس بازدید از لانه جاسوسی را جز برنامه های خود قرار دهند.

وی ادامه داد:انتشار اسناد لانه جاسوسی و تجدید چاپ کتاب و تحلیل و بررسی اسناد توسط رسانه ها ورادیو و تلویزیون در برنامه کاری قرار بگیرد و اسناد لانه جاسوسی هم به صورت اینترنت و سی دی در اختیار جهانیان قرار بگیرد.

 سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: مطالعه اسناد لانه جاسوسی برای آگاهی از اسناد و آگاهی از چگونگی نفوذ و اداره کشورها و  تاکتیک و شیوه های عمل آنها درتحقیقات دانشگاهی و دانشجویان از جمله در رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل و  حقوق بین الملل مورد توجه قرار بگیرد.

قدیری ابیانه بیان داشت: امروزه با انتشار اسناد ویکی لیکس مشخص شده است  که همه سفارت خانه های آمریکا حتی سفارت خانه های آمریکا در کشورهای متحد این کشور  دست به جاسوسی و توطئه می زنند و انتشار این اطلاعات ضربه بزرگی به حیثیت و اعتبار و موقعیت و دیپلماسی آمریکا زده است.

گفت و گو از سید احمد نجفی اردبیلی


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه