2018 February 18 - يکشنبه 29 بهمن 1396

دام آمریکا برای ریاض
کد خبر: ٥٢٥٢٠ تاریخ انتشار: ٢٣ آبان ١٣٩٦ - ١٥:٤٨
صفحه نخست » بین الملل » تازه های خبری
دام آمریکا برای ریاض

پایگاه انقلاب نیوز: سیاست و مواضع کاخ سفید در قبال تنش ایجاد شده میان عربستان و ایران از نگاه بسیاری ناظران با هدف تامین منافع اقتصادی ایالات متحده در خاورمیانه و چپاول ثروت های نفتی عربستان سازگار است؛ هدفی که تا امروز نیز تحقق یافته است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، طی چند روز گذشته بحران در روابط میان تهران و ریاض بار دیگر شدت گرفت. پس از شلیک موشک از سوی نیروهای یمن به ریاض در ابتدا عربستان اعلام کرد که یک موشک را بر فراز آسمان ریاض منهدم کرده است. در همان ابتدای کار، ولیعهد جوان عربستان، تهران را به تجاوز نظامی مستقیم متهم کرد و در گفت وگوی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس گفت که احتمالا این اقدام تا مرز فعالیت جنگی علیه سعودی پیش خواهد رفت.
چند ساعت بعد بحران دیگری در روابط ایران و عربستان روی داد. «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در سخنانی که از شبکه العربیه پخش می شد اعلام کرد در اعتراض به اقدامات مداخله جویانه ایران از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. در برابر، مقام های ایران به شدت به این اتهام واکنش نشان دادند و کناره گیری الحریری را تحت اجبار عربستان دانستند. پس از این رویدادها بود که «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل هم همسو با سعودی ها ادعا کرد اطلاعات منتشر شده از سوی عربستان نشان می دهد موشکی که در ماه ژوئیه توسط نیروهای یمن به عربستان پرتاب شده بود، ساخت ایران بوده است.
آمریکا ضمن متهم کردن ایران به حمایت موشکی از نیروهای یمن، خواستار واکنش سازمان ملل به نقض دو قطعنامه شورای امنیت از سوی تهران شد. دور از ذهن نیست که دولت آمریکا تلاش می کند با دامن زدن به جنگ میان دو قدرت منطقه ای در راستای منافع واشنگتن و تل آویو عمل کند.
رسانه های عربی نیز از این موضوع غافل نماندند و گزارش و تحلیل هایی درباره ماجراجویی های آمریکا منتشر کردند. این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره تنش آفرینی آمریکا و تحریک عربستان از سوی واشنگتن منتشر شده است.

** چرایی تنش آفرینی ها علیه ایران
تارنمای «الرساله» لبنان علت تنش آفرینی عربستان علیه ایران و همسویی دولت های آمریکا و رژیم صهیونیستی با ریاض را در این باره مورد بررسی قرار داد.
به نوشته تارنمای الرساله، چهارم ماه نوامبر روز عادی در عربستان و سراسر منطقه نبود. رخدادهای این روز در همه تحولات منطقه طی مرحله آینده تاثیرگذار خواهد بود. در این روز، منطقه طی 24 ساعت شاهد سه رویداد مهم بود. در عربستان شماری از شاهزادگان به اتهام فساد مالی بازداشت شدند. «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در این روز در عربستان مجبور به کناره گیری شد. گروه مردمی انصارالله هم ریاض را با موشک بالستیک هدف قرار داد و در نتیجه این رویداد بار دیگر میان ایران و عربستان تنش آغاز شد.
نخبگان سیاسی بر این باورند که علت تنش آفرینی عربستان و اجبار سعد الحریری به کناره گیری و واکنش تند عربستان در برابر حمله موشکی نیروهای یمن به زلزله سیاسی در داخل این کشور بر می گردد و مقام های عربستان تلاش کرده اند با این مسائل و مطرح کردن خطر ایران و همپیمانان آن، توجه ها را از مسائل و چالش های داخلی عربستان منحرف کنند.
در این زمینه «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی با مورد خطاب قرار دادن سعودی ها گفت چرا تلاش می کنید برای دیگر مشکل ایجاد کنید و برای حل مشکلات داخلی خود برای همه مشکل ایجاد می کنید.
تارنمای الرساله در ادامه آورد: تردیدی نیست که همزمان شدن سه رخداد ذکر شده چه عمدی باشد و یا غیرعمدی، سعودی ها از آن برای سرپوش نهادن بر چالش های داخلی استفاده کردند. تنش آفرینی علیه ایران موضوعی است که با منافع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان همسو است. همه می دانند که این سه نفر از اوضاع ناگوار داخلی رنج می برند و برای صدور بحران ها به خارج تلاش کنند تا توجه ها را از وضعیت ناگوار داخلی منحرف کنند.
موضوع روابط ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه به مرحله حساسی رسیده است. همچنین پرونده فساد نخست وزیر رژیم صهیونیستی، آینده سیاسی او را تهدید می کنند. افزون بر آن، کودتای سفید ولیعهد عربستان در ساختار دولت پادشاهی این کشور به مرحله خطرناکی رسیده است. این سه نفر اکنون نیاز شدید به اقدامی دارند که آنان را نجات دهد و در این زمینه تنش آفرینی علیه ایران را در دستور کار قرار داده اند.

** نقش مثبت ایران در مبارزه با تروریسم
روزنامه «الثوره» سوریه و تارنمای رادیو «نور» لبنان در بخشی از گزارش های خود درباره تنش آفرینی ریاض علیه تهران، به نقش ایران در مبارزه با تروریسم اشاره کردند.
به نوشته روزنامه الثورة، نظام عربستان از قدرت و نفوذ ایران در منطقه به عنوان بهانه ای برای توجیه جنایت ها و حماقت های خود در منطقه استفاده می کند. این در حالی است که ایران همواره از ادامه گفت و گو و گزینه دیپلماسی حمایت کرده و مخالفت دخالت ها و دیکته قدرت های خارجی در منطقه است. ایران طی سال های گذشته در زمینه مبارزه با تروریسم نقش مثبتی را بازی کرده است. این کشور از مقاومت در منطقه حمایت کرده و با این حمایت ها طرح های رژیم صهیونیستی و آمریکا را در منطقه خنثی کرده است. این کشور مدت ها دست صلح و همکاری به سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دراز کرد تا امنیت و ثبات در منطقه حاکم شود.
تارنمای رادیو نور به نقل از «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی نوشت: نظام عربستان اگر گمان کند که آمریکا و اسرائیل دوست آن هستند در محاسبات خود اشتباه می کند. او تاکید کرد ایران جز هدف و نیت خیر برای مردم منطقه ندارد. روحانی تاکید کرد ایران در شرایطی به دخالت در امور کشورهای منطقه متهم می شود که این کشور به درخواست نظام سوریه و عراق برای کمک به این کشورها در جنگ علیه تروریسم در این کشورها وارد شد.

** هدف آمریکا از تحریک عربستان علیه ایران
صفحه عربی شبکه «اسپوتنیک» روسیه و روزنامه «صدی البلد» مصر به جنگ افروزی های آمریکا میان ایران و عربستان اشاره کردند و تنها هدف آمریکا را به چپاول بردن ثروت های نفتی عربستان و تامین امنیت رژیم صهیونیستی معرفی کردند.
به نوشته تارنمای اسپوتنیک، «ریاض الصیداوی» مدیر مرکز پژوهش های سیاسی و اجتماعی العربی ژنو گفت: شاید ترامپ، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را به درگیری نظامی با ایران سوق دهد اما آمریکا در این جنگ دخالت مستقیم نخواهد کرد. در چنین شرایطی سناریو جنگ فرسایشی صدام علیه ایران تکرار خواهد شد. در این جنگ همه قدرت مالی دو کشور به سود صنایع نظامی آمریکا و غرب رو به فرسایش خواهد رفت. در این صورت اقتصاد آمریکا که از بحران رنج می برد نجات خواهد یافت و منطقه به سوی جنگی پیش خواهد رفت که همه زیان خواهند دید و فقط پاریس، لندن و واشنگتن از آن سود خواهند برد.
به گفته ریاض الصیداوی، طبیعتا آمریکا اصل ویران سازی برای ساخت را دنبال می کند. این کشور با دامن زدن به جنگ به دنبال بستن قراردادهای تجاری و مالی هنگفت است. صنایع نظامی آمریکا از جنگ افروزی بیشترین سود را خواهند برد. از این رو، آمریکا به دنبال آتش افروزی در منطقه است. زیرا خون در این کشورها بسیار ارزان است. برخی از کشورهای منطقه سیاست های آمریکا را پیاده می کنند و در این زمینه هزینه های بسیاری کرده اند همانطوری که به تازگی«حمد بن جاسم» وزیر امور خارجه سابق قطر اعتراف کرده است که قطر و عربستان در ویران سازی کشورهای عربی به سود واشنگتن و تل آویو نقش داشتند.
روزنامه صدی البلد در گزارشی تحلیلی به قلم «جرجس بشری» نوشت: هیچ کس باور ندارد که دولت آمریکا برای همیشه از آل سعود حمایت کند. زیرا تاریخ بیانگر این است که آمریکا همپیمانانی را به وجود می آورد و پس از مدتی آنان را سرنگون می سازد. برای آمریکا، عربستان و هیچ کشور دیگری مهم نیست. تنها چیزی که برای واشنگتن مهم است تضمین امنیت رژیم اسراییل است. آمریکا برگ برنده هایی برای زیر فشار قرار دادن عربستان و فرسایش منابع و ثروت های این کشور در اختیار دارد. برپایه توصیف ترامپ در هنگام تبلیغات انتخاباتی، عربستان گاو شیرده ای برای دولت آمریکا است. دولت آمریکا تا کنون توانسته در دیدار خود از عربستان سعودی 400 میلیارد دلار از این کشور بگیرد. اگر آمریکا بتواند عربستان را در دام و باتلاق جنگ با ایران و حزب الله لبنان وارد سازد بازهم ریاض را خواهد دوشید. در این صورت عربستان برای خرید سلاح از واشنگتن میلیاردها دلار هزینه خواهد کرد تا بتواند در برابر رقیب با تجربه خود رویارویی کند.
در شرایطی که در نتیجه بازداشت شماری از شاهزادگان عربستان به اتهام فساد، اجبار سعد الحریری به کناره گیری و آغاز تنش علیه حزب الله و جنگ یمن و سوریه جبهه های مختلفی بر روی عربستان گشوده خواهد بود. این مسائل می تواند در اوضاع امنیت داخلی عربستان هم اثرگذار باشد. این وضعیت بر درآمد عربستان در زمینه حج هم تاثیر برجای خواهد گذاشت و اوضاع اقتصاد هر روز ناگوارتر خواهد شد و خشم مردمی علیه خاندان حاکم افزایش خواهد یافت. در نهایت دولت آمریکا برای باج خواهی از عربستان و نابودی خاندان حاکم وارد عمل می شود و طرح تجزیه و قانون «جاستا» در مبارزه با حامیان تروریسم را پیاده خواهد کرد و به خانواده های قربانیان حادثه تروریستی یازدهم سبتامبر سال 2001 میلادی اجاز خواهد داد تا از عربستان انتقام بگیرند.
سناریویی خطرناک تر نیز وجود دارد و این که دولت آمریکا در این شرایط اسم برخی دیگر از خاندان حاکم عربستان را که در این حادثه تروریستی نقش داشتند، فاش خواهد کرد. به طوری که برخی گزارش نشان از آن دارد که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان هم به دلیل ارتباط با سازمان القاعده در این رخداد تروریستی نقش داشته است. اگر این اخبار درست باشند او محاکمه خواهد شد. افزون بر آن، او این به دلیل کشتار مردم یمن و حمایت از گروه های تکفیری تندرو زیر فشار قرار می گیرد. این ها برگ برنده هایی است که دولت آمریکا با آن بازی خواهد کرد.

ایرنا


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه