2018 February 21 - چهار شنبه 02 اسفند 1396

سی و ششمین مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی در قم برگزار شد
کد خبر: ٥٣٤٣١ تاریخ انتشار: ٠٨ آذر ١٣٩٦ - ٠٣:٠٢
صفحه نخست » سیاسی » پیشنهاد سردبیر
سی و ششمین مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی در قم برگزار شد

پایگاه انقلاب نیوز: مراسم سی و ششمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی با حضور آیت الله مکارم شیرازی و اساتید و علمای حوزه علمیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،هم زمان با فرا رسیدن سالگرد ارتحال علامه طباطبایی آئین بزرگداشت این عالم دینی با حضور عالمان دینی و اساتید حوزه علمیه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.

آیت الله مکارم شیرازی: طلاب و روحانیون بر اساس نیازهای جامعه به نشر علوم دینی بپردازند

آیت الله مکارم شیرازی  در این مراسم اظهار داشت: قران کریم خطاب‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها مخاطبینی دارد و مطابق هر مخاطبی قرآن کریم برنامه ای پیاده کرده است.

وی افزود: مخاطب شناسی موضوع بسیار مهمی است که باید در دستور کار همه باشد، طلاب وروحانیون برای تبلیغ علوم دینی ابتدا باید مخاطب را شناسایی کرده و طبق نیاز مخاطبان فعالیت کنند.

مرجع تقلید شیعیان بیان داشت: با بچه و کودک و میانسال و بزرگ هرکدام به یک شیوه ای سخن گفته می‌شود، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) از مسیری در حال گذر بودند که پیرمردی وضوی اشتباه می‌گرفت، امام حسن(ع) و امام حسین (ع) به پیرمرد گفتند که نگاه کن وضوی کدام ما درست است که پیرمرد متوجه اشتباه وضوی خود شد، اهل بیت(ع) این گونه نهی از منکر می‌کردند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه افزود: باید با ادبیات مناسب در راستای ترویج علوم دینی و معارف الهی و همچنین امر به معروف و نهی ازمنکر اقدام کرد.

 وی هر خطاب قرآن کریم را حساب‌شده دانست و ابراز داشت: دانشمندان و فضلا نیز باید چنین اصلی را رعایت کنند و مطابق مخاطب، مباحث خود را مطرح کنند، همچنین  نباید بحثی که در میان حوزویان، دانشجویان، کودکان و غیره بیان می‌شود، یکسان باشد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه ائمه(ع) مطابق درک و شعور افراد پاسخگوی آن بودند، خاطرنشان کرد: ائمه (ع) در گاهی از اوقات برای یک سؤال واحد پاسخ دیگری ارائه می‌کردند به‌نوعی مطابق درک افراد پاسخگوی آنان بودند.


رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه:بحث مخاطب شناسی در رأس امور فضای تبلیغی است

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی نیز در این مراسم گفت: علامه طباطبایی شاگردان زیادی را تربیت کرده بود، این عالم دینی سبب افتخار حوزه‌های علمیه است که باید آثار ماندگار ایشان برای استفاده جامعه ترویج شود.

وی بیان داشت: خداوند برای علمای دین منصب تبلیغ و ارشاد و هدایت معنوی جوامع بشری را قائل است و علمای شیعه به خوبی به این وظیفه خود عمل کرده و توانستند با تکلیف مداری در هرعرصه وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه گفت: طلاب و روحانیون امروز با قشرهای مختلف جامعه اعم از کشاورز و کارمند سرو کار دارند که بحث مخاطب شناسی در رأس امور فضای تبلیغی است، بدون شناخت مناسب از مخاطب انجام فعالیت‌های تبلیغی مؤثر واقع نمی‌شود.

واعظ موسوی ابراز داشت: باید با بهره مندی از فضای مجازی و مطبوعات و صداوسیما اسلام را معرفی کرده و این اقدام از هزاران توب و تانک موثرتر است، اگر غول استکبار که برنامه ریزی برای مقابله با جمهوری اسلامی دارد و منطقه را ناامن کرده به موفقیت نمی‌رسد به دلیل نفس‌های پاک مراجع تقلید و علما و مدیریت رهبر معظم انقلاب است.

وی با اشاره به لزوم تبلیغ علوم دینی و اهمیت آن افزود: از پیشویان دینی به ما رسیده است که اگر سخنران از خودسازی کافی برخوردار نباشد سخنان وی مؤثر واقع نمی‌شود.

رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه با بیان اینکه بدون شناخت نمی‌توان در زمینه تبلیغ فعالیت کرد، بیان داشت: اگر بخواهیم پا جای علامه طباطبایی و شهید مطهری و تاثیرگذاران در تاریخ بگذاریم باید زمان را شناسایی کنیم.

واعظ موسوی خاطر نشان کرد: اگر علامه طباطبایی تفسیر المیزان را به رشته تحریر در می‌آورد و کتاب شیعه در اسلام را می‌نویسد به دلیل زمان شناسی دقیق بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری: علامه طباطبایی بر اساس خلاء های جامعه گام برداشت

آیت الله محمد علی موسوی جزایری نیز در این مراسم گفت: این موضوع باید مورد توجه باشد که چه رازی در کار است که بزرگان زیادی آمده و رفته‌اند اما برخی از آن‌ها ماندگار هستند و فراموش نمی‌شوند.

وی افزود: از جمله بزرگانی که ماندگار شدند امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی هستند، باگذشت 36 سال از وفات علامه طباطبایی بازهم ماندگار است و علامه طباطبایی همانند علامه مجلسی و علامه حلی تا آخر ماندگار خواهد بود.

امام جمعه اهواز بیان داشت: امام خمینی (ره) با خدا معامله کرد و خدا هم وی را ماندگار کرد، علامه طباطبایی در زندگی خود با خدا معامله کرد و نامش جاودانه شد، این عالم دینی دارای مقامات علمی زیادی بود اما شخص فروتن و خاضعی بود.

آیت الله موسوی جزایری ابراز داشت: علامه طباطبایی خلاء های جامعه را مورد شناسایی قرار داد و براساس آن عمل کرد، در آن دوران هیاهوی زیادی وجود داشت که عده ای غرب زده و شرق زده بودند و اسلام مظلوم و غریب بود.

وی گفت: سی و شش سال از وفات آیت الله علامه طباطبایی می‌گذرد اما یاد و نام ایشان همیشه وجود دارد آثار و نامش ماندگار است.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه