2018 February 21 - چهار شنبه 02 اسفند 1396

پانزدهمین گردهمایی اساتید تفسیر حوزه علمیه برگزار شد
کد خبر: ٥٣٥٣٣ تاریخ انتشار: ٠٩ آذر ١٣٩٦ - ١٢:٤١
صفحه نخست » سیاسی » پیشنهاد سردبیر
پانزدهمین گردهمایی اساتید تفسیر حوزه علمیه برگزار شد

پایگاه انقلاب نیوز: هم زمان با برگزاری سی و ششمین مراسم سالگرد علامه طباطبایی، پانزدهمین گردهمایی اساتید تفسیر حوزه علمیه با حضور علما و اساتید حوزه علمیه در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،هم زمان با فرا رسیدن سالگرد ارتحال علامه طباطبایی دومین شب از  آئین بزرگداشت این عالم دینی با حضور اساتید حوزه علمیه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.

آیت الله جوادی آملی: مسیحیت به برکت شهدای مدافع حرم و قرآن زنده است

آیت الله عبدالله جوادی آملی در این مراسم با اشاره به اینکه باید روایات فقهی، حقوقی، اخلاقی و تفسیری، بر قرآن کریم عرضه شود، اظهار داشت: باید در حوزه علمیه نخستین حرف قرآن باشد و اگر مطرح‌شده که کلام را عرضه کنید به دلیل این است که حد عناصر عرضه شود.

وی دین اسلام را توسط علمای اسلام زنده دانست و تصریح کرد: باید آموزه‌های کنونی را با استفاده از قرآن کریم حفظ و با تکیه‌بر آموزه‌های قرآنی برای توسعه ظرفیت‌های موجود تلاش کنیم.

آیت‌الله جوادی آملی رسالت اساتید حوزه را مدنظر قرار داد و ابراز کرد: نخستین رسالت اساتید حوزه علمیه قرآن محوری است.

وی با اشاره به اینکه گروهی مسیحیت و اسلام را هدف قرار داده‌اند،  بیان کرد: تصور گروهی در گذشته این بوده که اسلام دینی جدا و مسیحیت چیز دیگری است اما اکنون به این نتیجه رسیدیم که محمدیت چون مسیحیت است.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: آنان انجیل فعلی که جزو تقریرات چهارگانه بوده را معادل با قرآن قرار دادند به‌نوعی مسیحیت و اسلام را هدف قرار دادند.

وی با بیان اینکه با پیشرفت علم هرگز مسیحیت ماندگار نبود، خاطرنشان کرد: کلیسا و پاپ‌ها به برکت مسجد و مسیحیت به برکت شهدای مدافع حرم، قرآن کریم، انقلاب اسلامی و امام شهدا زنده است و این‌ها مسیحیت را حفظ کردند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه اساتید حوزه باید قرآن متحرک باشند بیان کرد: حوزه علمیه باید روزهای مباهله و غدیر را باید بزرگ دانسته و جایگاه آن را برای مردم بیان کنند.

آیت‌الله استادی: نیازمند مباحث اخلاقی در حوزه علمیه هستیم

آیت‌الله رضا استادی نیز در این مراسم اظهار داشت: اساتید باید در حوزه علمیه به این‌ سو بروند که هم‌درس تفسیر و هم‌درس اخلاق را بگویند.

وی به ارتباط درس اخلاق و آیات قران اشاره و افزود: بسیاری از آیات قرآن کریم است که هنگام تفسیر شدن با اخلاق نیز ارتباط داشته که خود نوعی درس اخلاق است.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری و مراجع فرموده‌اند، در حوزه علمیه نیازمند مباحث اخلاقی هستیم، فقه، اصول و حتی فلسفه با ادبیات غیرمستقیم می‌تواند با اخلاق ارتباط داشته باشد اما آیه آیه قرآن با اخلاق ارتباط دارد.

وی با اشاره به اینکه باید در جلسات قرآنی ایجاد انگیزه شود، ابراز کرد: قرآن کریم کتابی است که اگر چندین بار هم آن را بخوانند باز هم جاذبه‌دار است از این‌رو باید در جلسات قرانی ایجاد انگیزه صورت گیرد.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم  بابیان اینکه بیان شبهات در کلاس‌ها مصلحت نیست، تصریح کرد: جلسات تفسیر باید جدی گرفته شود و به‌سوی معنویت رفت تا به گفته امیرالمومنین (ع) عمل شود و بصیرت و هدایت زیاد شود.

وی به فراوانی مفاسد در جامعه اشاره و ابراز کرد: افراد نباید به خود مغرور شده مسائل گناه نباید در اختیار طلاب قرار بگیرد، چراکه مفاسد فراوان و شیطان قوی شده است.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم: اساتید تفسیر باید به برداشت‌های ادبی قرآن بپردازند

حجت الاسلام و المسلمین احمدی قمی در این مراسم گفت:اگر می‌خواهیم بیانی برای قرآن کریم داشته باشیم باید به سراغ ائمه (ع) برویم چراکه تنها راه رسیدن به بیانات قرآن رفتن به سراغ ائمه (ع) است.

احمدی قمی اظهار داشت: یکی از استدلال‌هایی که از اساتید در این زمینه وجود دارد این بوده که بکوشیم تا اساتیدی به علوم قرآن کریم بپردازند تا این علوم را از بیان معصوم استخراج کنند.

وی ادامه داد: برای رفع تشابه از قرآن کریم باید چه مسیری را طی کرده تا بتواند تشابه را برطرف کند؟، بنابراین برای تأویل قرآن مجید باید به معصوم (ع) مراجعه کرد.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن با طرح این سؤال که چگونه باید قران کریم را تفسیر کنیم، خاطرنشان کرد: اصول و قواعد تفسیر باید از قران و کلام معصومین (ع) استخراج شود و ملاک و معیاری که برای سنجش تفاسیر نیاز داریم باید از کلام معصوم (ع) استخراج  شود.

وی تصریح کرد: اساتید تفسیر باید با تشکیل گروه‌هایی به ادبیات عرب و برداشت‌های ادبی قرآن بپردازند تا در آینده بتوانیم این کتاب الهی را برای انسان‌ها تدوین کنیم.

وی افزود:در روایاتی که از اهل بیت(ع) داریم گاهی امام آیه را تفسیر و گاهی تاویل می کند و باید مشخص شود، این که چگونه قرآن را تفسیر کرده اصول و کلام معصومین مهم است و ملاک و معیاری که برای سنجش صحت تفاسیر نیاز داریم باید از کلام معصوم استخراج شود.

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم بیان داشت:گروه هایی باید در مجمع عالی تفسیر شکل بگیرد و گروهی به ادبیات قرآن و برداشت های ادبی از قران و گروهی به فقه و لغات و واژگان قرآن بپردازند تا در آینده بتوانیم کتاب الهی که کتاب هدایت است برای انسان ها تبیین کرده و با این چراغ مسیر انسانیت را روشن کنیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم: دشمنان با هزینه‌های گزاف به دنبال ایجاد شبهه در قرآن هستند

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدهادی مفتح نیز با اشاره به شبهاتی که علیه قرآن کریم وجود دارد، بیان داشت: در داخل کشور با چند مسئله مواجه هستیم که یکی از آنها شبهاتی است که در زمینه قران کریم تولید و منتشر می شود، جدید ترین نظریه ای که در حوزه قرآن کریم منتشر شده است و جوانان را درگیر خود کرده این است که منشا قرآن کریم چه چیزی است.

وی با اشاره به سخنان منحرفی که برخی افراد درباره قران کریم می کنند، افزود: با شعر و ادبیات زیبا این گونه القا می کنند که آیات الهی روایت رویاهای رسول خدا است،این اقدام از سند انداختن قرآن کریم است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم اظهار داشت: این شبهه در بین جوانان اهل مطالعه و فکر ایجاد می شود که طلاب و روحانیون باید پاسخگوی این شبهات باشند، همچنین خلاء های پژوهشی در حوزه قرآن کریم یکی دیگر از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.

مفتح گفت: در خارج از کشور شبهاتی تولید می شود که تلاش می کنند قران کریم را از سندیت بندازند و گفته می شود که قران کریم ترجمه ای از کتاب مقدس است وشواهدی را اقامه می کنند واز این قبیل شیهاتی که می خواهد سندیت قرآن را زیر سوال ببرد نیازمند شرق شناسان و دانشمندانی است که به مقابله و پاسخگویی بپردازند.

وی افزود: فعالیت هایی که امروز با هزینه ای بسیار سنگین برای زیر سوال بردن قران کریم اتفاق می افتد، پروژه ای در کشور آلمان در حال انجام است که قدیمی ترین نسخه های قرآن کریم را با کار بسیار سنگین مورد پژوهش قرار داده و کلمه به کلمه نسخه های قرآن را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار می دهند،هدف آنها این است که بگویند قرآن صد سال پس از رسول خدا نوشته شده است.

انتهای پیام/


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه